Ўзкомназорат раҳбарияти Олий Мажлис Сенати Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитасининг мажлисида иштирок этди
2021-08-24 | Технологиялар
2021 йил 24 август куни Олий Мажлис Сенати Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитасининг мажлиси бўлиб ўтди.
Унда Сенат аъзолари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашлари доимий комиссиялари раислари, қўмита ҳузуридаги экспертлар гуруҳи аъзолари, мутасадди вазирлик ва идоралар, Ўзбекистон Республикаси Ахборотлаштириш ва телекоммуникациялар соҳасида назорат бўйича давлат инспекцияси раҳбарияти ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Мажлисда Сенатнинг ўн саккизинчи ялпи мажлисида муҳокама қилиниши назарда тутилган 6 та масала (шундан 3 таси қонун) кўриб чиқилди.
Шу билан бирга қонун ва қонун ости ҳужжатларини янада тартибга солиш, уларда жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари билан ишлаш тизимини янгича ташкил қилиш юзасидан 5 та кодексга, яъни Жиноят-процессуал, Фуқаролик процессуал, Иқтисодий процессуал, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги ҳамда Маъмурий суд ишларини юритиш тўғрисидаги кодексларига бир қатор ўзгаришлар ва қўшимчалар киритиш муҳокама этилди.
Сенаторлар томонидан “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни тўғрисида атрофлича муҳокама қилинди.
Эътиборлиси, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида жойлашган техник воситаларда ҳамда шахсга доир маълумотлар базаларининг давлат реестрида белгиланган тартибда рўйхатдан ўтказилган маълумотлар базаларида шахсига доир маълумотларни қонунга хилоф равишда олиш, қайта ишлаш, сақлаш, тарқатишга оид талабларга риоя этмаслик учун маъмурий ва жиноий жавобгарлик белгиланаётганлиги қайд этиб ўтилди. Мазкур масала бўйича ОАВ ходимлари ҳамда мажлис иштирокчиларининг саволларига Ўзкомназорат масъуллари томонидан жавоб ҳамда тушунтиришлар берилди.

Руководство и сотрудники Узкомназорат приняли участие на заседании Комитета Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции
2021-08-24 | Технологии
24 августа 2021 года состоялось заседание Комитета Сената Олий Мажлиса по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции.
В нем приняли участие члены Сената, председатели постоянных комиссий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгаша народных депутатов, члены экспертной группы при Комитете, ответственные работники министерств и ведомств, руководство Государственной инспекции по контролью в сфере информатизации и телекоммуникаций, а также представители средств массовой информации.
На заседании рассмотрено 6 вопросов (из них 3 закона), которые предусматривается обсудить на восемнадцатом пленарном заседании Сената.
Вместе с тем, членами Сената обсуждался вопрос внесения ряда изменений и дополнений по дальнейшему регулированию законодательства и подзаконных актов, организации в них системы работы с обращениями физических и юридических лиц в 5 кодексов, в частности Уголовно-процессуальный, Гражданско-процессуальный, Экономический процессуальный кодексы, Кодекс об административной ответственности и Кодекс об административном судопроизводстве.
В системе созданы удобства для граждан, обращающихся в суд, исключается норма о том, что к кассационной жалобе (протесту) должны быть приложены заверенные судом копии судебных документов, принятых по делу. Это, в свою очередь, способствует устранению бюрократических барьеров в судах, повысит уровень достижения гражданами правосудия.
Сенаторы подробно обсудили Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Примечательно, что устанавливается административная и уголовная ответственность за незаконное получение, несоблюдение требований, связанных с обработкой, хранением, распространением персональных данных из баз данных, зарегистрированных в установленном порядке на технических средствах и в государственном реестре персональных данных, расположенных на территории Республики Узбекистан.