«Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги» эсдалик нишони билан мукофотлаш тўғрисида
Янги Ўзбекистон тарихидаги буюк ва шонли сана – Ватанимиз мустақиллигининг ўттиз йиллик байрамини халқимиз катта шоду хуррамлик билан кутиб олмоқда.
Мамлакатимизда янги демократик давлат, фуқаролик жамияти барпо этиш йўлида ўтган даврда амалга оширилган улкан ишлар, эришилган юксак натижаларда, ҳеч шубҳасиз, ҳаётимизнинг турли соҳа ва тармоқларида фидокорона меҳнат қилаётган юртдошларимизнинг беқиёс ҳиссаси бор.
Бундай олижаноб инсонларнинг эл-юрт олдидаги хизматларини эътироф этиш ва муносиб тақдирлаш ватандошларимиз, айниқса, ёшларимизни юксак марралар сари руҳлантириш, улар қалбида Ватанга муҳаббат ва садоқат туйғуларини кучайтиришда муҳим аҳамият касб этади.
Мамлакатимизни ҳар томонлама тараққий эттириш, унинг жаҳон миқёсидаги шон-шуҳратини оширишга катта ҳисса қўшаётган, давлатимиз иқтисодиёти ва аҳоли фаровонлигини юксалтиришда ибрат ва намуна бўлиб келаётган, жамиятимизда тинчлик ва барқарорликни, миллатлараро тотувлик ва бағрикенгликни таъминлаш, ёш авлодни соғлом ва баркамол инсонлар этиб вояга етказиш, уларни ватанпарварлик, миллий ва умуминсоний қадриятларга ҳурмат руҳида тарбиялашда алоҳида фидойилик кўрсатаётган юртдошларимизни «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги» эсдалик нишони билан мукофотлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги» эсдалик нишони билан тақдирлаш бўйича давлат органлари ва ташкилотлари, жамоат бирлашмалари ва бошқа республика идоралари ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари томонидан тақдим этилган рўйхатларни кўриб чиқсин ва тасдиқласин.
2. Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг Раиси, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Спикери, Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири, вазирликлар, идоралар ва жамоат бирлашмаларининг республика органлари раҳбарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари ва бошқа мутасадди раҳбарлар «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги» эсдалик нишонларини Мустақиллик байрами муносабати билан ўтказиладиган тадбирларда Ўзбекистон Республикаси Президенти номидан тантанали вазиятда топширишни таъминласин.
3. Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Ахборот ва оммавий коммуникациялар агентлиги, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси ва бошқа оммавий ахборот воситаларига «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги» эсдалик нишонларини топширишга бағишланган тадбирларни кенг ёритиш тавсия этилсин.
4. Мазкур Фармоннинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.

Наш народ с большой радостью встречает великую и славную дату в истории Нового Узбекистана – тридцатилетие независимости нашей Родины.
В осуществлении за прошедший период колоссальной работы на пути к построению нового демократического государства, гражданского общества, достижении высоких результатов, несомненно, значителен вклад наших соотечественников, которые самоотверженно трудятся в разных сферах и отраслях.
Признание выдающихся заслуг таких людей перед народом и их достойное поощрение имеет важное значение в побуждении наших соотечественников, особенно молодежи, к достижению высоких рубежей, усилении в их сердцах чувства любви и преданности Родине.
В целях награждения памятным знаком «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги» наших сограждан, вносящих большой вклад во всестороннее развитие страны, приумножение ее авторитета на международном уровне, являющих пример для укрепления экономики государства и повышения благосостояния населения, проявляющих полную самоотдачу в обеспечении мира и стабильности в обществе, межнационального согласия и толерантности, воспитания здорового и гармонично развитого молодого поколения в духе патриотизма, уважения национальных и общечеловеческих ценностей:
1. Кабинету Министров Республики Узбекистан рассмотреть и утвердить списки к награждению памятным знаком «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги», представленные государственными органами и организациями, общественными объединениями и другими республиканскими ведомствами, а также Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента.
2. Председателю Сената Олий Мажлиса, Спикеру Законодательной палаты Олий Мажлиса, Премьер-министру Республики Узбекистан, руководителям министерств, ведомств и республиканских органов общественных объединений, Председателю Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента, другим ответственным руководителям обеспечить вручение памятных знаков «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги» от имени Президента Республики Узбекистан в торжественной обстановке на мероприятиях, проводимых в связи с празднованием Дня независимости.
3. Рекомендовать Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан, Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана и другим средствам массовой информации широкое освещение мероприятий, посвященных вручению памятных знаков «Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг 30 йиллиги».