Автомобиль транспортида юк ташувчиларни қўллаб-қувватлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
Автомобиль транспортида юк ташувчи тадбиркорлик субъектларининг автотранспорт воситалари паркини янада янгилаш ва модернизация қилиш, маҳаллий юк ташувчилар учун қулай рақобат муҳитини яратиш, шунингдек, автомобилда халқаро ташувлар соҳасини ривожлантиришнинг ижобий тенденциясини сақлаб қолиш мақсадида:
1. Юк ташиш учун мўлжалланган, ишлаб чиқарилганига 7 йилдан ошмаган қуйидаги транспорт воситаларини 2025 йил 1 январга қадар Ўзбекистон Республикасига импорт қилишда уларга божхона божининг, утилизация йиғимининг ва автотранспорт воситаларини сотиб олганлик учун автотранспорт йиғимларининг ноль ставкалари қўлланилсин:
“Евро-5” ва ундан юқори экологик тоифа талабларига мос келадиган автотранспорт воситалари (ТИФ ТН кодлари 8701 20, 8704 22 (самосваллардан ташқари);
тиркамалар ва ярим тиркамалар (ТИФ ТН кодлари 8716 31, 8716 39).
2. Европа Иттифоқи мамлакатларида ишлаб чиқарилган, ишлаб чиқарилганига 7 йилдан ошмаган қуйидаги транспорт воситалари 2025 йил 1 январга қадар Ўзбекистон Республикасига импорт қилишда мажбурий сертификатлашдан озод қилинсин:
“Евро-5” ва ундан юқори экологик тоифа талабларига мос келадиган юк ва махсус автотранспорт воситалари;
автомобиль транспортида юк ташиш учун фойдаланиладиган тиркамалар ва яримтиркамалар.
3. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
Белгилансинки, мазкур қарорга илованинг 2-банди “б” кичик банди ҳамда 3-банди “в” кичик банди у расмий эълон қилинган кундан бошлаб уч ой ўтгач кучга киради.
4. Мазкур қарорнинг ижросини ташкил қилишга масъул ва шахсий жавобгар этиб транспорт вазири И.Р. Махкамов белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг биринчи ўринбосари А.Ж. Раматов зиммасига юклансин.

О дополнительных мерах по поддержке перевозчиков грузов автомобильным транспортом
В целях дальнейшего обновления и модернизации парка автотранспортных средств субъектов предпринимательства, занятых на перевозках грузов автомобильным транспортом, создания благоприятной конкурентной среды для отечественных грузоперевозчиков, а также сохранения положительной тенденции развития сферы международных автомобильных перевозок:
1. Применить сроком до 1 января 2025 года нулевые ставки таможенной пошлины, утилизационного сбора и автотранспортных сборов за приобретение автотранспортных средств при импорте в Республику Узбекистан следующих транспортных средств, предназначенных для перевозки грузов, с момента выпуска которых прошло не более 7 лет:
автотранспортные средства (коды ТН ВЭД 8701 20, 8704 22
(за исключением самосвалов), соответствующие требованиям экологического класса «Евро-5» и выше;
прицепы и полуприцепы (коды ТН ВЭД 8716 31, 8716 39).
2. Освободить сроком до 1 января 2025 года от обязательной сертификации при импорте в Республику Узбекистан следующих транспортных средств, произведенных в странах Европейского Союза, с момента выпуска которых прошло не более 7 лет:
грузовые и специальные автотранспортные средства, соответствующие требованиям экологического класса «Евро-5» и выше;
прицепы и полуприцепы, используемые для перевозки грузов автомобильным транспортом.
3. Внести изменения в некоторые решения Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан согласно приложению.
Установить, что подпункт «б» пункта 2 и подпункт «в» пункта
3 приложения к настоящему постановлению вступают в силу по истечении трех месяцев со дня его официального опубликования.
4. Возложить на министра транспорта Махкамова И.Р. персональную ответственность за организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Раматова А.Ж.