Ҳукумат комиссияси тадбиркорлар фаолияти билан боғлиқ муаммоларни ўрганиб чиқди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков бошчилигида Ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник тартибга солиш бўйича Ҳукумат комиссиясининг йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда тижорат банклари, агентликлар ва суғурта компаниялари раҳбарлари қатнашди. Вилоят даражасидаги маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари видеоконференция орқали иштирок этишди.
Йиғилишнинг асосий мавзуси мамлакатда тадбиркорликни амалий қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш масалалари, хусусан, бизнесни молиялаштириш ва кредитлаш масалалари бўлди.
Йиғилишга валюта сиёсатини либераллаштириш чоғида миллий валютага нисбатан хорижий валюта курсининг ўзгариши билан боғлиқ харажатлардан зарар кўрган 20 га яқин тадбиркор таклиф этилди.
Ҳар бир тадбиркор ўз масаласини баён этди ва улар комиссия аъзолари томонидан батафсил кўриб чиқилди. Ҳар бир муаммоли масала бўйича аниқ ечимлар ишлаб чиқилди ҳамда тегишли тижорат банклари раҳбарлари масъул ижрочилар сифатида белгиланиб, ишлаб чиқилган чора-тадбирларни амалга ошириш муддатлари қайд этилди.
Корхоналар фаолиятини соғломлаштириш мақсадида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигининг раҳбар ходимларини ҳар бир тадбиркорга бир йил муддатга бириктириш тўғрисида қарор қабул қилинди. Уларнинг вазифаси тадбиркорларнинг фаолиятини “қўллаб-қувватлаш” ва юзага келаётган масалаларни ҳал этишда ҳар томонлама амалий ёрдам беришдан иборат бўлади.
Шунингдек, учрашувда қатнашган тадбиркорлар инвестициявий ва ишбилармонлик муҳитини яхшилаш ҳамда мамлакатда тадбиркорликни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш бўйича ўз савол ва таклифларини бериш имконига эга бўлдилар.

Правительственная комиссия изучила проблемы, связанные с деятельностью предпринимателей
18 августа текущего года под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова состоялось заседание Правительственной комиссии по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования.
В заседании приняли участие руководители коммерческих банков, и страховых компаний. Руководители органов местной власти областного уровня участвовали в заседании посредством видеоконференцсвязи.
Ключевой темой заседания стали вопросы практической поддержки и развития предпринимательства в стране, в частности – вопросы финансирования и кредитования бизнеса.
На заседание были приглашены 20 предпринимателей, бизнес которых пострадал от издержек, связанных с изменением курса иностранной валюты по отношению к национальной в ходе либерализации валютной политики.
Каждый предприниматель озвучил свой кейс, который был детально рассмотрен членами Комиссии. По каждому проблемному вопросу были выработаны конкретные решения и определены ответственные исполнители в лице руководителей соответствующих коммерческих банков и сроки реализации выработанных мер.
В целях оздоровления деятельности предприятий было принято решение о закреплении руководящих работников Министерства инвестиций и внешней торговли за каждым предпринимателем сроком на один год. Задачей данных работников будет являться «сопровождение» их деятельности и оказание всесторонней практической поддержки в решении возникающих вопросов.
Также в ходе заседания присутствующие предприниматели получили возможность озвучить имеющиеся вопросы и предложения по улучшению инвестиционного и делового климата и поддержке развития предпринимательства в стране.