Венеция архитектура биенналесидаги Ўзбекистон миллий павильонида таълим дастурлари йўлга қўйилмоқда
24-31 август кунлари Венеция Халқаро архитектура биенналесида Ўзбекистоннинг биринчи Миллий павильонида Маданият ва санъат ривожлантириш жамғармаси томонидан бир қатор маърузалар, давра суҳбатлари ҳамда очиқ филм намойиши ташкиллаштирилмоқда.
22 май куни Венецияда ўтказилаётган  17-Халқаро архитектура биенналесида Ўзбекистон миллий павильони ўзининг биринчи ташриф буюрувчилари учун ўз эшикларини очди. Ўзбекистон “Маҳалла: шаҳар ва қишлоқ ҳаёти” лойиҳаси билан ўз дебютини нишонлади. Павильон комиссари – Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси. Лойиҳанинг асосий вазифаси – глобал маданий маконда миллий иштирокни кучайтириш. Шу кунгача Ўзбекистон миллий павильонига 20 мингга яқин одам ташриф буюрди.
Кўргазма кураторлари этиб, Цюрихдаги олий техника мактабининг архитектура ва дизайн профессорлари ҳамда “Christ & Gantenbein”
асосчилари Эмануел Крист ва Кристоф Гантенбейн танландилар, шунингдек, лойиҳа дастурига рассом ва овоз режиссёри Карлос Касас ҳамда фотосуратчи ва рассом Бас Принсенлар ҳам таклиф қилинди. Кўргазма Венециядаги 17-Халқаро архитектура биенналесининг мавзуси бўлмиш “Қандай қилиб бирга яшаймиз?” саволига ўзига хос тарзда жавоб беради.
Лойиҳа маҳалланинг маданий меросини тушуниш ва ҳужжатлаштириш зарурлиги ғоясига асосланган бўлиб, у Ўзбекистоннинг маданият соҳасидаги мутахассислари ва архитектура бўйича халқаро экспертлар билан ҳамкорликда амалга оширилди. Фанлараро лойиҳа маҳалла меъморчилиги ва ҳаётининг турли жиҳатларини ўрганишга асосланган бўлиб, Ўзбекистоннинг маданий-меъморий анъаналарини ижодий акс эттиришга қаратилган кенг қамровли академик тадқиқотлар ва ифодали бадиий мулоҳазани бирлаштирган.
Тўпланган маълумотларга ва хорижий мутахассисларнинг кенг доирасига асосланиб, ташкилотчилар “Маҳалла ҳикоялари” дея номланган бир қатор тадбирларни ўтказишни кўзлашган. “Маҳалла ҳикоялари” – бу “La Biennale di Venice” 17-Халқаро архитектура кўргазмасида Маданият ва санъат ривожлантириш жамғармаси томонидан ишлаб чиқилган таълим ва маданий тадбирлар кетма-кетлиги. Ушбу тадбирларда нафақат лойиҳа кураторлари ва рассомлари, балки таклиф қилинган маърузачилар ҳам спикер сифатида чиқишлар қилишади.
24 август куни Ўзбекистон павильонида ўтказиладиган дастурни “Шодиёна”  ўзбек анъанавий карнай ва сурнайчилар мусиқа ансамбли очиб беради ҳамда мақом ижрочиси Хушнуд Солижоновга ҳамроҳлик қилади. Шу куни мақомчи ва мусиқачилар бир вақтлар маҳаллалардаги тўй ва бошқа байрамларда ижро этилган мумтоз ўзбек миллий қўшиқларини ижро этишади.
Умуман олганда, Ўзбекистон павильонидаги сессиялар қуйидаги мавзуларда бўлиб ўтади: кураторлар Эмануел Кристоф ва Кристоф Гантенбейнларнинг Ўзбекистон ва маҳаллалар – ижод учун илҳом манбаи мавзуси, табиат овози учун ҳаракатининг контексти ва тарихий замири, шунингдек, рассом ва овоз режиссёри Карлос Касас томонидан тақдим этилган 70-йилларнинг бошидан то ҳозирги кунгача бўлган овозли ландшафт ва дала ёзувлари намуналари ва бошқалар.
Ўзбекистон павильонига Италиянинг энг қизиқарли мусиқачилари ва овоз техниклари Энрико Малатэста, Жованни Лами ва Глауко Салвониларни очиқ сессияга таклиф қилинган. Мазкур мусиқачиларнинг ижро маҳорати мавжуд импровизация, товуш табиати, борлиқда янграши ва чуқур тинглаш амалиёти чегараларини ўзгартириб юбориш қобилиятига эга деб қаралади. Шунингдек, шу куни маҳаллаларда ва уйларда ёзиб олинган товушларнинг перкуссияси, шунингдек, мусиқий намуналар (сэмпллар) ва электроникадан фойдаланган махсус жонли импровизация сессияси ҳам бўлади. Мазкур сессия павильонга янгича овоз амалиётини тақдим этади.
Шунингдек, тадбирнинг яна бир  ёрқин саҳифаси сифатида Венециянинг қадимий “Teatrino Palazzo Grassi” кинотеатрида “Маҳаллада дув-дув гап” филмининг очиқ намойиши ҳамда тарихчи ва CNRS / CETOBAC Миллий тадқиқот маркази илмий ходими Хлое Дрийю ва рассом ва кинорежиссёр Саодат Исмоилова билан бўладиган суҳбат кутилмоқда.

Фонд развития культуры и искусства запускает образовательную программу в Национальном павильоне Узбекистана в Венеции
2021-08-19 | Экономика
С 24 по 31 августа в Венеции пройдёт серия лекций, круглых столов и открытый кинопоказ, организованные Фондом в первом Национальном павильоне Узбекистана на Международной архитектурной биеннале.
22 мая Национальный павильон Узбекистана на 17-й международной архитектурной биеннале в Венеции открыл свои двери первым посетителям. Узбекистан дебютировал с проектом «Махалля: урбанистическая и провинциальная жизнь». Комиссаром павильона выступил Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры. Главная задача проекта – усилить национальное присутствие на глобальном культурном пространстве. На сегодняшний день Национальный павильон Узбекистана посетили около 20.000 человек. (Источник статистических данных: We Exhibit Srl)
Кураторами выставки были назначены Эмануэль Крист и Кристоф Гантенбейн, профессора архитектуры и дизайна Высшей технической школы в Цюрихе и партнеры-основатели Christ & Gantenbein, к участию были также приглашены художник и звукорежиссёр Карлос Касас и фотограф и художник Бас Принсен. Выставка по-своему отвечает на вопрос, ставший темой 17-й Международной Архитектурной биеннале в Венеции «Как мы будем жить вместе?»
В основе проекта лежит идея необходимости осмысления и документирования культурного наследия махалли, которое было осуществлено в сотрудничестве с международными экспертами по архитектуре и специалистами по культуре Узбекистана. Опираясь на изучение различных сторон архитектуры и жизни махалли, междисциплинарный проект совместил в себе комплексное академическое исследование и выразительное художественное высказывание, направленное на творческое отражение культурных и архитектурных традиций Узбекистана.
Опираясь на собранные данные и широкий круг задействованных иностранных специалистов, организаторы проведут серию мероприятий Mahalla Stories ((Махаллинские истории). Mahalla Stories – это серия образовательных и культурных мероприятий, разработанных Фондом на 17-й Международной выставке архитектуры La Biennale di Venice. Спикерами выступят не только кураторы и художники проекта, но и приглашенные лекторы.
24 августа в павильоне Узбекистана программу откроет ансамбль узбекской традиционной музыки на карнаях и сурнаях «Шодиона». Ансамбль сопроводит макомиста Хушнуда Солиджонова. Музыканты исполнят классические узбекские песни, которые некогда исполнялись на свадьбах и других торжествах в махалле.
В целом, сессии будут проведены на темы: Узбекистан и махалли как источник вдохновения для творчества кураторов павильона Узбекистана Эмануэля Криста Кристофа Гантенбейна, контекст и исторические предпосылки движения за экологичный звук, а также практики звукового ландшафта и полевой записи с начала 70-х годов до наших дней от художника и звукорежиссера Карлоса Касаса и др.
Одним из знаковых событий станет Коллективный день кураторов, который будет проводится совместно с израильским и польским павильонами 28 августа и соберет международных экспертов для обсуждений следующих тем: сельская местность, сельское хозяйство, производство продуктов питания и различные жизненные уклады.
Павильон Узбекистана с удовольствием приглашает на открытую сессию трех самых интересных музыкантов и звукооператоров из Италии Энрико Малатэста, Джованни Лами и Глауко Сальво. Их практика стирает границы импровизации, экологии звука, объектного резонанса и практики глубокого слушания. Будет проведена специальная живая импровизационная сессия с использованием перкуссии / объектов, полевых записей, а также сэмплов и электроники. Сессия даст новую практику звука павильону.
Ярким событием также станет открытый показ фильма «Mahallada duv-duv gap» (Об этом говорит вся махялля) в кинотеатре Teatrino Palazzo Grassi старинного палаццо в Венеции и беседа с Клои Дрийю, историком, научным сотрудником Национального центра исследований (CNRS) / CETOBAC и Саодат Исмаиловой, художником и кинорежиссером. Исследователь Клои Дрийю изучила самые ранние фильмы в Центральной Азии, восходящие к 1924 году, которые ознаменовали собой политическое возрождение, с этническим и территориальным разграничением Узбекистана, а также положили начало новому этапу в кинематографии. Об этом и о многом другом смогут узнать все желающие жители и гости Венеции.