Иқтисодий ривожланишни рағбатлантириш, давлат бошқаруви ва халқаро ҳамкорлик самарадорлигини ошириш чора-тадбирларининг “Йўл харитаси” тасдиқланди
2021-08-18 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 24 июлдаги Р-5679-сон Фармойиши билан “Иқтисодий ривожланишни рағбатлантириш, давлат бошқаруви ва халқаро ҳамкорлик самарадорлигини ошириш чора-тадбирларининг “Йўл харитаси” тасдиқланди.
Ҳужжатда ўрта муддатли иқтисодий ислоҳотлар дастурини ишлаб чиқиш, уларни амалга ошириш механизмлари, давлат бошқаруви сифатини ошириш, давлат ва фуқаролар ўртасидаги ички коммуникациялар ва ўзаро муносабатлар тизимини такомиллаштириш, шунингдек, халқаро майдонда Ўзбекистон имиджини мустаҳкамлаш бўйича аниқ чора-тадбирлар амалга оширилиши кўзда тутилган.
Хусусан, “Йўл харитаси” 2022-2026 йилларга мўлжалланган мамлакат миллий ривожланиш стратегиясини, молиявий бозорлар ва капитал бозорини ривожлантириш стратегиясини, турли тармоқлар ва ҳудудларни ривожлантиришнинг афзалликлари ва ўзига хос хусусиятларини ҳисобга олган саноат сиёсатини ишлаб чиқиш, қишлоқ хўжалиги соҳасини ислоҳ қилиш, давлат корхоналарини хусусийлаштириш, давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш, ковиддан кейинги даврда кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш, ҳуқуқий тизимни такомиллаштириш ва инвестиция муҳитини яхшилаш, давлат хизматчиларининг салоҳияти ва малакасини ошириш ҳамда бошқа чора-тадбирларни ўз ичига олади.
Ушбу чора-тадбирларни амалга ошириш масъул вазирлик ва идоралар томонидан Стратегик ривожланиш агентлиги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг иқтисодий ривожланиш, самарали бошқарув ва халқаро ҳамкорлик масалалари бўйича маслаҳатчиси С.Чакрабарти билан яқин ҳамкорликда амалга оширилади.
Бу ислоҳотларнинг муваффақиятли ҳаётга татбиқ этилиши мамлакатнинг инвестициявий жозибадорлигини сезиларли даражада ошириш ҳамда унинг саноат салоҳиятидан тўлиқ фойдаланишга имкон беради, шунингдек, Ўзбекистоннинг барқарор иқтисодий ривожланишини таъминлашга замин яратади.

Утверждена «Дорожная карта» мер по стимулированию экономического развития, повышению эффективности государственного управления и международного сотрудничества
Распоряжением Президента Республики Узбекистан от 24 июля 2021 года №Р-5679 утверждена «Дорожная карта» мер по стимулированию экономического развития, повышению эффективности государственного управления и международного сотрудничества.
Документом предусмотрена реализация конкретных мероприятий по разработке программы экономических реформ на среднесрочную перспективу, механизмов их реализации, повышению качества государственного управления, совершенствованию системы внутренних коммуникаций и взаимодействия между государством и гражданами, а также укреплению имиджа Узбекистана на международной арене.
В частности, «Дорожная карта» включает такие меры как разработка национальной стратегии развития страны на 2022-2026 годы, стратегии развития финансовых рынков и рынка капитала, промышленной политики, учитывающей преимущества и особенности развития различных отраслей и регионов, реформирование сельскохозяйственного сектора, приватизация государственных предприятий, развитие государственно-частного партнерства, поддержка малого и среднего бизнеса в постковидный период, совершенствование правовой системы и улучшение инвестиционного климата, повышение потенциала и квалификации государственных служащих, а также другие мероприятия.
Реализация данных мероприятий будет вестись ответственными министерствами и ведомствами в тесном взаимодействии с Агентством стратегического развития и советником Президента Республики Узбекистан по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества С.Чакрабарти.
Успешная реализация данных реформ позволит существенно повысить инвестиционную привлекательность страны, в полной мере задействовать ее промышленный потенциал, а также заложить основу для обеспечения устойчивого экономического развития Узбекистана.