Бухгалтерия ва аудит соҳасида халқаро сертификатга эга бўлган мутахассислар сони тобора ортмоқда
Сўнгги йилларда бухгалтерия ва аудит соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, хусусан кадрлар билим ва кўникмасини оширишга қаратилган чора-тадбирлар ўз самарасини бермоқда.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ва Сертификатланган дипломли бухгалтерлар халқаро ассоциацияси (Association of Chartered Certified Accountants — ASSA) ўртасида тузилган меморандум доирасида маълумотлар алмашиш бўйича кенг ҳамкорлик қилиш назарда тутилган.
Мазкур меморандумга мувофиқ ASSA томонидан тақдим этилган маълумотларга кўра, ASSA талабаси сифатида рўйхатдан ўтганларнинг умумий сони 645 тани ташкил қилиб, шундан 47 нафари ASSA аъзоси ҳисобланади.
2021 йил 21 июнда бўлиб ўтган ASSA аъзолиги доирасида ўтказиладиган имтиҳонларга 182 нафар номзод рўйхатдан ўтган бўлиб, улардан 65 нафари айнан “Молиявий ҳисобот (Ф7)” га имтиҳон топшириш учун рўйхатдан ўтган. Халқаро молиявий ҳисобот бўйича диплом (DipIFR ACCA) олиш доирасида ўтказилган имтиҳонга жами – 188 нафар номзод рўйхатдан ўтган ва 32 нафар номзод муваффақиятли топширган.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 26 январдаги 38 сон қарори билан тасдиқланган “Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари бўйича ўқитиш ва бухгалтерларни халқаро сертификатлаш доирасида имтиҳонларни топшириш харажатларини қоплаш тартиби тўғрисидаги вақтинчалик низом”га мувофиқ бухгалтерия ва аудит соҳасида ўқиётган ёки фаолият олиб бораётган талабалар, педагог кадрлар ва давлат органи ходимларига бухгалтерия ва аудит соҳасида халқаро сертификатга ўқиш ва имтихондан ўтиш бўйича харажатларни қоплаб бериш механизми йўлган қўйилган. Ушбу лойиха доирасида бугунги кунга қадар 33 та педагог кадрлар ва 39 та талабаларнинг қарийб 247 млн сўмга тенг ўқиш ва имтихон харажатлари қоплаб берилди.
Қўшимча равишда, MHXS бўйича малакали мутахассисларни тайёрлаш мақсадида Молия вазирлиги томонидан “Норма” Профессионал ривожланиш маркази билан ҳамкорликда ташкил қилинган ифрс.аcадемй онлайн-платформасида “MHXS бўйича молиявий ҳисобот” ўқув курси бошланганлигини ва 2025 йилга қадар хар йили янгиланган ҳолатда бепул фойдаланиш имконияти берилишини маълум қиламиз.

The number of specialists with an international certificate in accounting and auditing is growing
The reforms carried out in the field of accounting and auditing in recent years, in particular measures aimed at improving the knowledge and skills of staff, are yielding results.
Within the framework of the memorandum signed between the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan and the International Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), extensive cooperation on the exchange of information is provided.
According to the information provided by ACCA in accordance with the memorandum, the total number of ACCA students is 645 people, of which 47 are ACCA members
182 candidates were registered for the exams to be held as part of the ACCA membership, which were held on June 21 , 2021, of which 65 were registered specifically for the “financial reporting (F7)”exam. In total, 188 candidates registered for the exam held as part of obtaining a Diploma in International Financial Reporting (DipIFR ACCA) and 32 candidates successfully passed.
In addition, in accordance with the "Temporary Regulation on the procedure for training accountants in accordance with international financial reporting standards and reimbursement of costs for passing exams within the framework of international certification of accountants", approved by the decree of the Cabinet of Minister of the Republic of Uzbekistan dated January 26, 2021, there is a mechanism for compensating students, teachers and civil servants studying or working in the field of accounting and auditing, the cost of training and exams for obtaining an international certificate in accounting and auditing. To date, within the framework of the project, 33 teachers and 39 students have been reimbursed for tuition and exams in the amount of about 247 million sums.
In addition, we inform you that in order to train qualified specialists in IFRS, the training course “Financial reporting under IFRS” has been launched on the online platform ifrs.academy, organized by the Ministry of Finance together with the Center for Professional Development “Norma”, which will be available free of charge in an updated form annually until 2025.