Бухгалтерия ва аудит соҳасида халқаро сертификатга эга бўлган мутахассислар сони тобора ортмоқда
Сўнгги йилларда бухгалтерия ва аудит соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, хусусан кадрлар билим ва кўникмасини оширишга қаратилган чора-тадбирлар ўз самарасини бермоқда.
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ва Сертификатланган дипломли бухгалтерлар халқаро ассоциацияси (Association of Chartered Certified Accountants — ASSA) ўртасида тузилган меморандум доирасида маълумотлар алмашиш бўйича кенг ҳамкорлик қилиш назарда тутилган.
Мазкур меморандумга мувофиқ ASSA томонидан тақдим этилган маълумотларга кўра, ASSA талабаси сифатида рўйхатдан ўтганларнинг умумий сони 645 тани ташкил қилиб, шундан 47 нафари ASSA аъзоси ҳисобланади.
2021 йил 21 июнда бўлиб ўтган ASSA аъзолиги доирасида ўтказиладиган имтиҳонларга 182 нафар номзод рўйхатдан ўтган бўлиб, улардан 65 нафари айнан “Молиявий ҳисобот (Ф7)” га имтиҳон топшириш учун рўйхатдан ўтган. Халқаро молиявий ҳисобот бўйича диплом (DipIFR ACCA) олиш доирасида ўтказилган имтиҳонга жами – 188 нафар номзод рўйхатдан ўтган ва 32 нафар номзод муваффақиятли топширган.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 26 январдаги 38 сон қарори билан тасдиқланган “Молиявий ҳисоботнинг халқаро стандартлари бўйича ўқитиш ва бухгалтерларни халқаро сертификатлаш доирасида имтиҳонларни топшириш харажатларини қоплаш тартиби тўғрисидаги вақтинчалик низом”га мувофиқ бухгалтерия ва аудит соҳасида ўқиётган ёки фаолият олиб бораётган талабалар, педагог кадрлар ва давлат органи ходимларига бухгалтерия ва аудит соҳасида халқаро сертификатга ўқиш ва имтихондан ўтиш бўйича харажатларни қоплаб бериш механизми йўлган қўйилган. Ушбу лойиха доирасида бугунги кунга қадар 33 та педагог кадрлар ва 39 та талабаларнинг қарийб 247 млн сўмга тенг ўқиш ва имтихон харажатлари қоплаб берилди.
Қўшимча равишда, MHXS бўйича малакали мутахассисларни тайёрлаш мақсадида Молия вазирлиги томонидан “Норма” Профессионал ривожланиш маркази билан ҳамкорликда ташкил қилинган ифрс.аcадемй онлайн-платформасида “MHXS бўйича молиявий ҳисобот” ўқув курси бошланганлигини ва 2025 йилга қадар хар йили янгиланган ҳолатда бепул фойдаланиш имконияти берилишини маълум қиламиз.

Растет число специалистов с международным сертификатом в области бухгалтерского учета и аудита
Проводимые в последние годы реформы в области бухгалтерского учета и аудита, в частности меры, направленные на повышение знаний и навыков персонала, дают свои результаты.
В рамках меморандума, заключенного между Министерством финансов Республики Узбекистан и Международной ассоциацией присяжных сертифицированных бухгалтеров (Association of Chartered Certified Accountants — АССА), предусмотрено широкое сотрудничество по обмену информацией.
Согласно информации, предоставленной АССА в соответствии с меморандумом, общее количество студентов АССА составляет 645 человек, из которых 47 являются членами АССА.
На экзамены, которые были проведены в рамках членства в АССА, которые состоялся 21 июня 2021 года, было зарегистрировано 182 кандидата, из которых 65 были зарегистрированы именно для сдачи экзамена “Финансовая отчетность (F7)”. Всего на экзамен, проводимый в рамках получения Диплома по международной финансовой отчетности (DipIFR ACCA), зарегистрировались – 188 кандидатов и успешно сдали-32 кандидата.
Кроме того, в соответствии с «Временным положением о порядке обучения бухгалтеров по международным стандартам финансовой отчетности и возмещения затрат на сдачу экзаменов в рамках международной сертификации бухгалтеров», утвержденным постоновлением Кабинета Министра Республики Узбекистан от 26 января 2021 года, существует механизм компенсации студентам, преподавателям и государственным служащим, обучающимся или работающим в сфере бухгалтерского учета и аудита, стоимости обучения и экзаменов на получение международного сертификата в области бухгалтерского учета и аудита. На сегодняшний день в рамках проекта 33 учителям и 39 студентам возмещены расходы на обучение и экзамены на сумму около 247 миллионов сумов.
Кроме того, сообщаем, что в целях подготовки квалифицированных специалистов по МСФО на онлайн-платформе ifrs.academy, организованной Министерством финансов совместно с центром профессионального развития “Норма”, начат учебный курс “Финансовая отчетность по МСФО”, который будет доступен бесплатно в обновленном виде ежегодно до 2025 года.