Молия вазирлиги ходимларига хорижий тилларни ўқитишни йўлга қўйди
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигида хорижий тилларни оммалаштиришни самарали ташкил этиш ва ходимлар салоҳиятини оширишга бағишланган тадбир бўлиб ўтди.
Маълумки, жорий йилда хорижий тилларни ўргатишни янада оммалаштириш ва аҳолининг хорижий тилларни ўрганишга бўлган қизиқишини ошириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 19 майдаги ПҚ–5117-сон “Ўзбекистон Республикасида Хорижий тилларни ўрганишни оммалаштириш фаолиятини сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Қарори қабул қилинди.
Мазкур қарорда давлат хизматчилари томонидан хорижий тилларни ўзлаштириш даражасини ошириш ҳамда давлат органларини юқори малакали ва рақобатбардош кадрлар билан тўлдириш мақсадида давлат органларида ходимларни хорижий тилга ўқитиш амалиёти йўлга қўйиш ва 2022 йилдан бошлаб давлат органларига ишга қабул қилиш, шунингдек ходимларнинг хорижий тилни билиш малака ва кўникмаларини мукаммаллаштириб бориш  назарда тутилган.
Молия вазирлиги ходимларини хорижий тилга ўқитиш амалиётини йўлга қўйиш мақсадидаги Хорижий тилларни ўрганишни оммалаштириш агентлиги билан ҳамкорликда хорижий тилларни ўрганиш истагини билдирган ходимлар учун давра суҳбати ўтказилди.
Давра суҳбатининг расмий қисмини Ўзбекистон Республикаси Молия вазири ўринбосари Рахимова Гулнора Хашимовна очиб берди. У ўз сўзида, Молия вазирлиги тизимида фаолият олиб бораётган ёш ходимларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг хорижий тилларни ўрганиш ва ўзлаштириш борасидаги қизиқишларини, малакаларини ошириб боришни доимий рағбатлантириб бориш, шунингдек, ташкилот фаолиятида халқаро ҳамкорлик алоқаларини янада кенгайтириш, умуман, Ўзбекистоннинг очиқлик сиёсати, дунё бозорига фаол кириб боришида вазирликнинг роли ва мавқеини оширишга хизмат қилиши ҳақидаги фикрларини билдирди.
Хорижий тилларни ўрганишни оммалаштириш агентлиги директор ўринбосари Хусанов Азимжон Нозимжонович ҳам сўзга чиқиб, агентликка қўйилган талаблар, вазифалари ва тил ўрганишнинг афзалликлари тўғрисида маълумот берди. Шунингдек, ташкил этилаётган ўқув курсларининг дастури ҳамда ўқитиш методлари билан таништирди.
Агентликнинг халқаро тоифадаги ўқитувчиси Кабилов Шаҳзод тадбир иштирокчиларини Халқаро IELTS, KAT, PET тестлари ва уларни муваффақиятли топшириш сирлари билан таништириб ўтди.
Тадбирнинг амалий қисмида ходимларни тил билиш даражасини аниқлаш ва гуруҳларга ажратиш учун тест синови (testing) ҳамда суҳбат (speaking) ўтказилди.
Ушбу тест ва суҳбат натижалари эълон қилингандан сўнг Молия вазирлиги тизими ходимларининг тил билиш даражасидан келиб чиқиб курслар ва “спеакинг cлуб”лар ташкил этилади.
Ушбу тест ва суҳбат натижалари эълон қилингандан сўнг Молия вазирлиги тизими ходимларининг тил билиш даражасидан келиб чиқиб курслар ва “speaking club”лар ташкил этилади.

Министерство финансов запустило обучение сотрудников иностранным языкам
В Министерстве Финансов Республики Узбекистан состоялось мероприятие, посвященное эффективной организации популяризации иностранных языков и повышению потенциала сотрудников.
Как известно, в целях дальнейшей популяризации изучения иностранных языков и повышения интереса населения к изучению иностранных языков в текущем году принято Постановление Президента Республики Узбекистан от 19 мая 2021 года № ПП-5117 “О мерах по выводу деятельности по популяризации изучения иностранных языков в Республике Узбекистан на качественно новый уровень”.
В целях повышения уровня овладения государственными служащими иностранными языками и наполнения государственных органов высококвалифицированными и конкурентоспособными кадрами предусмотрено внедрение в государственных органах практики обучения сотрудников иностранному языку и с 2022 года прием на работу в государственные органы, а также совершенствование квалификации и навыков владения иностранным языком.
В целях налаживания практики обучения сотрудников Министерства финансов иностранному языку совместно с Агентством по популяризации изучения иностранных языков для сотрудников, изъявивших желание изучать иностранные языки, был проведен круглый стол.
Официальную часть круглого стола открыла заместитель министра финансов Республики Узбекистан Рахимова Гульнара Хашимовна. В своем выступлении она высказала мнение о том, что поддержка молодых сотрудников, работающих в системе Министерства Финансов, постоянное стимулирование их интереса к изучению и овладению иностранными языками, повышение их квалификации, а также дальнейшее расширение международных партнерских связей в деятельности организации, в целом политика открытости Узбекистана, активное вхождение в мировой рынок послужат повышению роли и статуса министерства.
Заместитель директора Агентства по популяризации изучения иностранных языков Азимжон Хусанов также выступил с информацией о требованиях, задачах и преимуществах изучения языка. Также ознакомил с программой и методами обучения по организуемым учебным курсам.
Преподаватель международной категории агентства Шахзод Кабилов ознакомил участников мероприятия с международными тестами IELTS, KAT, PET и секретами их успешной сдачи.
В практической части мероприятия были проведены тестирование (Writing) и собеседование (speaking), чтобы определить уровень владения языком и сгруппировать сотрудников.
После публикации результатов этих тестов и собеседований будут организованы курсы и “speaking club”, исходя из уровня владения языком сотрудников системы Министерства Финансов.