Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги Ўқув маркази хорижий тилларни ўзлаштириш соҳасида ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзолади
2021-08-16 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ҳузуридаги Молия органлари ҳамда буджет ташкилотларининг молия-ҳисоб бўлинмалари ходимларини тайёрлаш ва қайта тайёрлаш Ўқув маркази ҳамда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Хорижий тилларни ўрганишни оммалаштириш агентлиги ўртасида ўзаро ҳамкорлик тўғрисида меморандум имзоланди.
Меморандумни имзолаш орқали томонлар Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги ходимларининг хорижий тилларни ўзлаштириш даражасини ошириш ҳамда вазирликни юқори малакали ва рақобатбардош кадрлар билан тўлдириш, шунингдек, улар орасида хорижий тилларни ўрганишни оммалаштириш бўйича ишларни самарали ташкиллаштириш юзасидан келишувга эришдилар.
Мазкур келишувга мувофиқ, ходимларни хорижий тилга ўқитиш амалиётини жорий қилиш, тизимга ишга кирувчилар учун ўқитишнинг интенсив курсларини ташкил этиш, семинар-тренинглар ва маҳорат дарсларини ўтказиш, иккитомонлама тажриба ва маълумотлар алмашинувини йўлга қўйиш каби асосий йўналишлар белгилаб олинди.
Вазирлик ходимларига хорижий тилларни ўргатишдан мақсад ташкилот фаолиятида халқаро ҳамкорлик алоқаларини янада кенгайтириш, умуман, Ўзбекистоннинг очиқлик сиёсати, дунё бозорига фаол кириб боришида вазирликнинг роли ва мавқеини оширишга қаратилган.
Мазкур меморандум Молия вазирлиги ходимларининг хорижий тилларни ўрганишга қизиқишлари ва илмий салоҳиятларини оширишга хизмат қилади.

Учебный центр при Министерстве финансов Республики Узбекистан подписал меморандум о сотрудничестве в области изучения иностранных языков
Подписан меморандум о сотрудничестве между учебным центром по подготовке и переподготовке работников финансово-расчетных подразделений финансовых органов и бюджетных организаций при Министерстве финансов Республики Узбекистан и Агентством по популяризации изучения иностранных языков при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Подписав меморандум, стороны достигли договоренности о повышении уровня владения иностранными языками сотрудниками Министерства финансов Республики Узбекистан и эффективной организации работы по наполнению Министерства высококвалифицированными и конкурентоспособными кадрами, а также популяризации изучения иностранных языков среди них.
В соответствии с данным соглашением определены такие основные направления, как внедрение практики обучения сотрудников иностранному языку, организация интенсивных курсов обучения для поступающих в систему, проведение семинаров-тренингов и мастер-классов, налаживание двустороннего обмена опытом и информацией.
Целью обучения сотрудников министерства иностранным языкам является дальнейшее расширение международных партнерских связей в деятельности организации, повышение роли и статуса министерства в политике открытости и активного выхода Узбекистана на мировой рынок в целом.
Данный меморандум будет способствовать повышению интереса и научного потенциала сотрудников Министерства финансов к изучению иностранных языков.