Тадбиркорларнинг бирорта мурожаати эътибордан четда қолмайди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг тадбиркорлар ва инвесторлар билан очиқ мулоқотига тайёргарлик кўриш доирасида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида тадбиркорлар мурожаатларини қабул қилиш ва таҳлил этиш Штаби фаолиятига бағишланган брифинг бўлиб ўтди.
Тадбирда 30 дан ортиқ журналист ва ОАВ вакиллари иштирок этди.
Брифинг давомида инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов Штаб фаолияти ва унинг жорий натижалари ҳақида батафсил маълумот берди.
Шу йилнинг 20 июлидан 10 августига қадар Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Савдо-саноат палатаси, Бизнес-омбудсман ва Бош вазир қабулхонаси колл-марказлари мутахассислари томонидан тадбиркорлар мурожаатлари туну кун қабул қилинди.
Мурожаатларни, шунингдек, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Савдо-саноат палатасининг ижтимоий тармоқлар ва мессенжерлардаги расмий саҳифалари орқали ҳам юборилиши мумкин эди.
Келиб тушган мурожаатлар устида вазирлик ҳамда идоралар ходимлари ва экспертларидан иборат ишчи гуруҳлар томонидан иш олиб борилди. Шу каби гуруҳлар мамлакатнинг ҳар бир вилоятида фаолият юритди.
Штаб фаолияти давомида жами 15 309 та мурожаат келиб тушган бўлиб, шундан 13 941 тасини хусусий характердаги масалалар ташкил этди.
Штаб мутахассислари келиб тушган мурожаатларнинг батафсил ўрганилишини назорат қилмоқда.
Вилоятлар кесимида энг кўп мурожаатлар Тошкент шаҳри (1 564), Сурхондарё (1 395), Тошкент (1 357), Қашқадарё (1 288) ва Фарғона (1 250) вилоятларидан келиб тушган.
Бугунги кунга келиб тушган мурожаатларнинг 81,1 фоизи устида иш олиб борилди. Штаб ходимлари аниқланган ҳар бир масалани ҳал этиш бўйича фаол иш олиб бормоқда, бу эса тадбиркорларнинг бирорта ҳам муаммоси эътибордан четда қолмайди деган хулосага келишга сабаб бўлмоқда.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида Штаб фаолиятини ёритиш бўйича брифинглар мунтазам равишда ўтказилади.

Ни одно обращение предпринимателей не останется без внимания
В Министерстве инвестиций и внешней торговли в рамках подготовки к открытому диалогу Президента Республики Узбекистан с предпринимателями и инвесторами состоялся брифинг, посвященный деятельности Штаба по сбору и анализу обращений предпринимателей.
В мероприятии приняли участие более 30 журналистов и представителей СМИ.
В ходе брифинга первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли А.Воитов подробно рассказал о деятельности Штаба и текущих результатах его работы.
С 20 июля по 10 августа текущего года специалисты колл-центров Министерства инвестиций и внешней торговли, Торгово-промышленной палаты, Бизнес-омбудсмена и приемной Премьер-министра в круглосуточном режиме принимали обращения предпринимателей.
Обращения также можно было отправлять посредством официальных аккаунтов Министерства инвестиций и внешней торговли и Торгово-Промышленной палаты в социальных сетях и мессенджерах.
Поступающие обращения обрабатывались рабочими группами в составе сотрудников и экспертов министерств и ведомств. Аналогичные группы функционировали в каждом регионе страны.
Всего в ходе деятельности Штаба было получено 15 309 обращений, из которых 13 941 - вопросы индивидуального характера.
Детальное изучение поступивших вопросов находится на контроле специалистов Штаба.
В разрезе регионов больше всего обращений поступило из Ташкента (1 564), Сурхандарьинской (1 395), Ташкентской (1 357), Кашкадарьинской (1 288) и Ферганской (1 250) областей.
Всего на сегодняшний день обработано 81,1 процентов поступивших обращений. Сотрудники Штаба активно работают над решением каждой выявленной проблемы, что даёт основания полагать, что ни одно обращение предпринимателей не останется без внимания.
Брифинги по освещению деятельности Штаба будут проводиться в Министерстве инвестиций и внешней торговли на регулярной основе.