Аудиторнинг малака сертификатини олиш тўғрисида келиб тушган аризалар ва ҳужжатлар имтиҳон марказига топширилди
2021-08-12 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 4 августдаги “Аудиторларни сертификатлаштириш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-5210-сонли қарорига мувофиқ 2021 йил 15 августдан бошлаб Молия вазирлигининг аудиторлик малака сертификатини олиш учун имтиҳонларини ўтказиш, малака сертификатини бериш ҳамда малакасини ошириш дастурини тасдиқлаш функсиялари аудиторларнинг республика жамоат бирлашмаларига ўтказилиши белгиланган.
Шундан келиб чиққан ҳолда, аудиторлик малака сертификатини олишга талабгорларнинг келгусида малака имтиҳонларида иштирок этиши учун Молия вазирлиги томонидан уларнинг ҳужжатларини аудиторларнинг республика жамоат бирлашмалари томонидан ташкил этиладиган имтиҳон марказига тақдим этиши, мазкур қарор кучга киргунга қадар аудитор малака имтиҳонига рухсат олиш бўйича аризаларни кўриб чиққанлик учун талабгорлар тўлаган йиғимлар суммасини қайтариб ўтказиб бериши белгиланган.
Бугунги кунга қадар Молия вазирлигига талабгорлардан сертификат олиш ёки унинг амал қилиш муддатини узайтириш тўғрисида келиб тушган жами аризалардан имтиҳонга киришга рухсат этилган ва малака имтиҳонини топширмасдан сертификат оладиган талабгорларнинг аризалари сони 214 тани ташкил этади. 2021 йил 11 августда Вазирликка мазкур аризалар билан тақдим этилган ҳужжатлар ва келиб тушган йиғим суммаси аудиторларнинг республика жамоат бирлашмалари-Ўзбекистон бухгалтерлар ва аудиторлар миллий ассоциацияси ҳамда Ўзбекистон аудиторлар палатаси томонидан биргаликда ташкил этилган “Бухгалтерлар ва аудиторлар имтиҳон маркази” маъсулияти чекланган жамияти имтиҳон марказига қабул қилиш-топшириш далолатномаси асосида топширилди.
Аудиторларнинг республика жамоат бирлашмалари ва имтиҳон маркази томонидан мазкур талабгорлар учун ташкил этиладиган дастлабки имтиҳон 2021 йил 25 август куни бўлиб ўтиши режалаштирилмоқда. Талабгорлар аудиторнинг малака сертификатини олиш ёки унинг амал қилиш муддатини узайтириш бўйича тўлиқ маълумот ҳақида аудиторларнинг республика жамоат бирлашмаларига ва имтиҳон марказига мурожаат қилишлари мумкин.

Поступившие заявления и документы о получении квалификационного сертификата аудитора переданы в экзаменационный центр
2021-08-12 | Экономика
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан ПП-5210 от 4 августа 2021 года “О дополнительных мерах по совершенствованию системы сертификации аудиторов” с 15 августа 2021 года функции Министерства финансов по проведению экзаменов на получение квалификационного сертификата аудитора, выдаче квалификационного сертификата и утверждению программы повышения квалификации переданы республиканским общественным объединениям аудиторов.
Исходя из этого, установлена необходимость передачи Министерством финансов документов претендентов на получение квалификационного сертификата аудитора для их дальнейшего участия на квалификационных экзаменах, в экзаменационный центр, организуемый республиканскими общественными объединениями аудиторов. Также, при этом предусмотрена передача суммы сборов, уплаченных претендентами за рассмотрение заявлений о допуске к сдаче квалификационного экзамена аудитора, до вступления в силу настоящего постановления.
На сегодняшний день из общего числа заявок, поступивших в Министерво финансов от претендентов на получение сертификата или продление срока его действия, количество заявок претендентов, допущенных к экзамену и получивших сертификат без сдачи квалификационного экзамена, составляет 214. 11 августа 2021 года документы и сумма поступившего сбора, представленные в Министерство с указанными заявлениями переданы на основании акта приема-передачи в экзаменационный центр общества с ограниченной ответственностью “Экзаменационный центр бухгалтеров и аудиторов”, созданный совместно республиканскими общественными объединениями аудиторов – Национальной ассоциацией бухгалтеров и аудиторов Узбекистана и Палатой Аудиторов Узбекистана.
Предварительный экзамен, который будет организован республиканскими общественными объединениями аудиторов и экзаменационным центром для указанных претендентов, запланирован на 25 августа 2021 года. Претенденты могут обратиться в республиканские общественные объединения аудиторов и экзаменационный центр за полной информацией о получении квалификационного сертификата аудитора или продлении срока его действия.