Муҳим ижтимоий лойиҳалар тақдимот қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев Сурхондарё вилоятида ичимлик суви таъминотини яхшилаш ҳамда Тошкент шаҳрида хизматлар соҳасида янги иш ўринлари ташкил этишга доир лойиҳалар тақдимоти билан танишди.
Сурхондарё вилояти аҳолисининг 46 фоизи марказлашган ичимлик суви билан таъминланмаган. 218 та сув иншооти ва 3 минг километрдан зиёд тармоқлар таъмирга муҳтож. Вилоятнинг жанубий туманлари ва Термиз шаҳрида сув минерализацияси миқдори ошган.
Шу боис Президентимиз 2 июнь куни Сурхондарё вилоятига ташрифи чоғида “Тўпаланг” сув омборидан ичимлик суви тармоғи тортиш бўйича кўрсатма берган эди. Шунга мувофиқ,  дастлабки лойиҳа ишлаб чиқилди.
Лойиҳага кўра, “Тўпаланг” сув омборининг қуйи қисмида босимни сўндириш, сувни тозалаш ва тарқатиш иншоотлари қурилади. У ердан туманлардаги сув тақсимлаш узелларигача жами 361 километр қувур тортилади. Бу тизим самарасида Сариосиё, Денов, Шўрчи, Қумқўрғон, Жарқўрғон, Бандихон, Қизириқ, Шеробод, Ангор, Музработ, Термиз туманлари ва Термиз шаҳридаги 1 миллион 700 минг аҳолининг сув таъминоти яхшиланади.
Лойиҳанинг умумий қиймати 138 миллион доллар бўлиши ҳисоб-китоб қилинган. Уни 2024 йилда ишга тушириш режалаштирилмоқда.
Давлатимиз раҳбари лойиҳани маъқуллаб, уни босқичма-босқич амалга ошириш бўйича кўрсатма берди. Қурилиш ишларини “Обод қишлоқ” дастури билан уйғунлаштириш, сув таъминоти бўйича давлат-хусусий шерикликни йўлга қўйиш зарурлигини таъкидлади.
Сервис иқтисодиётда ҳам, ижтимоий ҳаётда ҳам катта аҳамиятга эага. Ўзбекистон Республикаси Президентининг шу йил 11 майдаги “Хизматлар соҳасини жадал ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида бу соҳани иқтисодиётда муҳим драйверга айлантириш ва 2023 йилга қадар хизматлар ҳажмини икки бараварга ошириш мақсади белгиланган. Шунга мувофиқ, 2021-2023 йилларда хизматлар соҳасини ривожлантириш бўйича ҳудудий дастурларни тасдиқлаш вазифаси қўйилган.
Бу борада Тошкент шаҳрининг имкониятлари жуда катта. Хусусан, жорий йилнинг июнь-декабрь ойларида хизматлар соҳасида 415 мингта иш ўрни яратиш мўлжалланган. Бу режа янги тадбиркорлик субъектлари ва туну кун ишлайдиган савдо-кўнгилочар кўчалар ташкил этиш, ўзини ўзи банд қилиш, биринчи қават ва ертўлаларни ижарага бериш орқали амалга оширилади. Жумладан, июнь-июль ойларида 24 минг киши ўзини ўзи банд қилган, янги тадбиркорлик субъектларида 17 минг фуқаро ишли бўлган.
Президентимиз бу тажрибани мамлакатимизнинг бошқа ҳудудларида ҳам татбиқ этиш бўйича топшириқ берди. Қонунчиликка ўзгартириш киритиб, хизмат кўрсатувчиларга молиявий енгилликлар бериш орқали улар фаолиятини расмийлаштириш муҳимлиги таъкидланди.

Important social projects presented
President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the presentation of projects on improving the drinking water supply in Surkhandarya region and creating new jobs in the service sector in the city of Tashkent.
Surkhandarya region does not have access to the centralized drinking water supply. 216 hydraulic structures and more than 3 thousand kilometers of water supply networks in the region need repair. There is increased mineralization of water in the southern districts of the region and the city of Termez.
In this regard, during the visit to Surkhandarya region on June 2, 2021, the President instructed to lay the main water supply network from Tupalang reservoir. A preliminary project for the construction of this network was developed.
According to the project, structures for pressure damping, water purification and distribution will be erected in the lower part of the reservoir, from which 361 kilometers of pipelines will be laid to water distribution nodes. As a result of the construction of the system, the water supply of 1 million 700 thousand residents of Sariasiya, Denau, Shurchi, Kumkurgan, Jarkurgan, Bandikhan, Qiziriq, Sherabad, Angor, Muzrabad, Termez districts and the city of Termez will improve.
The total cost of the project is estimated at $138 million. It is planned to be commissioned in 2024.
The Head of the state approved the project and instructed to start its phased implementation. The importance of carrying out construction works in conjunction with Obod Qishloq (Prosperous Village) program, the introduction of public-private partnership mechanisms in the water supply sector was noted.
The service sector plays an important role in the economy and social life of the country. The Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan “On measures for accelerated development of the service sector” of May 11 sets the goal to turn this sphere into an important driver of the economy and to double the volume of services provided by 2023. The task was set to approve regional programs for the development of the service sector for 2021-2023.
Tashkent has great opportunities for the development of the sphere. For example, in June-December, 2021, it is planned to create 415 thousand jobs in the service sector. This indicator is expected to be achieved through the opening of new enterprises and round-the-clock shopping and entertainment streets, stimulating self-employment, renting out premises on the first floors and in the basements. In particular, in June-July, 24 thousand people started working as self-employed, 17 thousand more people were employed at new enterprises.
The President instructed to introduce this experience in other regions of the country. The importance of formalizing the activities of service providers by amending the legislation and providing them with financial preferences was noted.