Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида ходимларни эмлаш тадбирлари ўтказилди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида идора раҳбарияти ва ходимларини эмлаш тадбирлари бошланди. Бош вазир ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков вакцинанинг биринчи компонентини қабул қилиб, аҳолини коронавирус инфекциясидан ҳимоя қилиш зарурлиги ҳақида фикр билдирди ҳамда бошқа раҳбар ва ходимларни Ўзбекистонга олиб келинган вакциналарнинг ўзиларига маъқул туридан фойдаланиб, иложи борича тезроқ эмланишга чақирди.
10 август ҳолатига кўра, Вазирлик марказий аппарати ходимларининг 61 фоизи, қуйи ташкилотлар ходимларининг 70 фоизи ва ИТСВ ҳудудий бўлинмалари ходимларининг 85 фоизи эмланди.
Қолганлар илгари эмланган ёки охирги 3 ой ичида COVID-19 билан касал бўлган ёки эмланишга қарши тиббий кўрсатмалари бор ходимларни ташкил этади.
Барча ходимлар сурункали касалликлар ва вакцинага қарши тегишли кўрсатмалари бор-йўқлигини аниқлаш учун дастлабки тиббий кўрикдан ўтказилди. Ходимларни эмлашнинг иккинчи босқичи жорий йилнинг август ойи охиригача ўтказилиши мўлжалланган.
Эмлаш COVID-19дан ҳимоя қилишнинг энг ишончли усули ва жамоавий иммунитетни шакллантиришнинг хавфсиз механизмидир. Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистонда аҳолини эмлаш бепул асосда ўтказилмоқда.

В Министерстве инвестиций и внешней торговли провели вакцинацию сотрудников
Министерстве инвестиций и внешней торговли стартовала вакцинация руководства и сотрудников. Заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков, получив первый компонент вакцины, высказался о необходимости обеспечения защиты населения от коронавирусной инфекции и призвал остальных руководителей и сотрудников в ускоренном порядке пройти вакцинацию, используя любой из представленных вариантов вакцин, завезенных в Узбекистан.
По состоянию на 10 августа вакцинирован 61 процент сотрудников центрального аппарата Министерства, 70 процентов сотрудников подведомственных организаций и 85 процентов работников региональных подразделений МИВТ.
Остальные сотрудники либо уже прошли вакцинацию ранее, либо в течение последних 3 месяцев переболели COVID-19 или имеют медицинские противопоказания.
Все сотрудники прошли предварительный медицинский осмотр на выявление хронических заболеваний и соответствующих противопоказаний к вакцине. Второй этап вакцинации сотрудников намечен на конец августа текущего года.
Вакцинация является наиболее надежным способом защиты от COVID-19 и безопасным механизмом для формирования коллективного иммунитета. Напомним, что вакцинация населения в Узбекистане проходит на бесплатной основе.