Тошкент вилоятида саноатни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент вилоятида саноатни ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Шу йил 3 август куни бўлиб ўтган биринчи ярим йилликдаги иқтисодий натижалар таҳлилига бағишланган видеоселектор йиғилишида Президентимиз Тошкент вилоятида саноат ривожи учун қулай шароитлар борлиги, бу соҳада жиддий ўзгариш қилиш зарурлигини таъкидлаган эди. Шунга мувофиқ, қўшимча чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилди.
Жорий йилнинг биринчи ярмида вилоятда қарийб 7 триллион 700 миллиард сўмлик маҳсулотлар тайёрланиб, ўсиш 4,6 фоизни ташкил этган. Лекин бу мамлакатимиздаги ўртача кўрсаткичдан паст. Шу боис, йил якунигача жами 18 триллион сўмлик товарлар ишлаб чиқариб, йиллик 8,5 фоиз ўсишга эришиш мўлжалланган.
Бунинг учун янги лойиҳаларни амалга ошириш, кам қувватда ишлаётган ёки тўхтаб қолган корхоналарни қўллаб-қувватлаш, бўш турган бинолардан самарали фойдаланиш орқали ҳудудий саноатни ривожлантириш асосий мақсад қилиб қўйилган. Шунингдек, транспорт-логистика, хизматлар, қишлоқ хўжалиги, қурилиш соҳалари устувор йўналиш этиб белгиланган.
Йиғилишда ушбу соҳаларда амалга ошириладиган истиқболли лойиҳалар тақдимот қилинди.
Масалан, Зангиота туманида 1 минг 494 та саноат корхонаси бор. Жорий йилнинг 6 ойида улар томонидан қарийб 600 миллиард сўмлик маҳсулотлар ишлаб чиқарилган. Бу йил 15 та лойиҳа амалга оширилиб, яна 51 миллиард сўмлик қувват ташкил этилади.
Зангиота саноат маркази лойиҳасини алоҳида айтиб ўтиш мумкин. 116 гектар майдонда барпо этиладиган ушбу саноат ҳудудида 165 та лойиҳани жойлаштириш мўлжалланган. Уларнинг самарасида 12 мингта иш ўрни яратиш, 48 миллион долларлик экспорт қилиш ва 9 миллион долларлик импорт ўрнини тўлдириш ҳисоб-китоб қилинган.
Ангрен шаҳрида корхоналар сони нисбатан кам – 577 та бўлса-да, уларнинг салоҳияти юқори. Шаҳарнинг Тошкент вилояти саноат ҳажмидаги улуши 28 фоиз. Жорий йилнинг 6 ойида у ерда 2 триллион сўмликдан зиёд маҳсулотлар тайёрланган. Иккинчи ярим йилликда яна 15 та лойиҳа ишга туширилади.
Бундан ташқари, умумий қиймати 560 миллион долларлик 124 та лойиҳа шакллантирилган. Уларнинг натижасида 39 мингта иш ўрни, 3 триллион сўмлик ишлаб чиқариш қуввати ташкил этилиши кўзда тутилган.
Тошкент туманида умумий қиймати 335 миллиард сўмлик 32 та, Чирчиқ шаҳрида умумий қиймати 422 миллиард сўмлик 20 та лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган.
Йиғилишда вилоятнинг барча туман ва шаҳарларидаги имкониятлар кўриб чиқилди.
Давлатимиз раҳбари Тошкент вилоятида имкониятлардан тўғри фойдаланилмаётганини қайд этиб, саноат тармоқларида янги лойиҳаларни кўпайтириш, қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқариш муҳимлигини таъкидлади. Йил якуни билан ҳудудий саноат ҳажмини 40 фоизга ошириш вазифаси қўйилди.
Мавжуд заводлар фаолиятини кенгайтириш, саноати ривожланмаган туманларда корхоналар ташкил этиш, йўл бўйи хизматларини ривожлантириш бўйича топшириқлар берилди.

Даны указания по развитию промышленности в Ташкентской области
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам развития промышленности в Ташкентской области.
На состоявшемся 3 августа этого года видеоселекторном совещании, посвященном анализу экономических результатов за первое полугодие, Президент отметил наличие в Ташкентской области благоприятных условий для развития промышленности и указал на необходимость прорывных сдвигов в этом направлении. В соответствии с этим был разработан план дополнительных6 мер.
В первом полугодии в области было произведено продукции на сумму почти 7,7 триллиона сумов, рост составил 4,6 процента. Но это ниже среднего показателя по стране. С учетом этого определена цель произвести до конца года продукцию на 18 триллионов сумов и добиться годового роста на 8,5 процента.
Главным условием достижения этого показателя обозначено развитие промышленности региона за счет реализации новых проектов, поддержки маломощных или простаивающих предприятий, эффективного использования пустующих зданий. Транспорт и логистика, сфера услуг, сельское хозяйство и строительство также являются приоритетными направлениями.
На совещании проведена презентация перспективных проектов в указанных сферах.
Например, в Зангиатинском районе действуют 1 494 промышленных предприятия. За первые шесть месяцев текущего года ими произведена продукция на сумму около 600 миллиардов сумов. В этом году будет реализовано 15 проектов с созданием мощностей производства товаров на 51 миллиард сумов.
Особое внимание уделено проекту создания промышленного центра "Зангиота". В этой индустриальной зоне площадью 116 гектаров планируется разместить 165 проектов. Предусматривается создание 12 тысяч рабочих мест, экспорт продукции на 48 миллионов долларов и замещение импорта на 9 миллионов долларов.
Количество предприятий в городе Ангрене относительно невелико - 577, но у них большой потенциал. Доля города в промышленности Ташкентской области составляет 28 процентов. За первые шесть месяцев текущего года здесь произведено продукции на сумму более 2 триллионов сумов. Во второй половине года будет запущено еще 15 проектов.
Кроме того, сформировано 124 проекта на сумму 560 миллионов долларов. В результате планируется создать 39 тысяч рабочих мест и мощности по производству продукции на 3 триллиона сумов.
Планируется реализовать 32 проекта на 335 миллиардов сумов в Ташкентском районе и 20 проектов на 422 миллиарда сумов в городе Чирчике.
На совещании аналогично рассмотрены возможности во всех районах и городах области.
Президент отметил, что возможности Ташкентской области не используются в полной мере, необходимо реализовать больше новых проектов в отраслях промышленности, важно наладить выпуск продукции с добавленной стоимостью. Поставлена задача увеличить объем промышленного производства в регионе на 40 процентов до конца года.
Даны поручения по расширению деятельности заводов, организации предприятий в районах с низким уровнем индустриализации, развитию придорожного сервиса.