Марказий Осиё мамлакатлари иқтисодий форуми – кўп томонлама ҳамкорлик учун макон
Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг 3 Маслаҳат учрашуви давомида “Аваза” Миллий туристик зонасида (Туркманистон) Марказий Осиё мамлакатларининг иқтисодий форуми бўлиб ўтди.
Тадбир ўз майдонида 150дан кўпроқ делегатларни – Туркманистон, Ўзбекистон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Тожикистоннинг ҳукумат доиралари вакиллари, асосий вазирлик ва идоралари раҳбарларини қамраб олди.
Тадбирнинг очилиш маросимида иштирокчиларга Туркманистон Президенти Г.Бердимуҳамедовнинг қутлови ўқиб эшиттирилди. Форум иши савдо-иқтисодий ва инвестициявий соҳаларда, энергетика ва кимё тармоқларида, шунингдек, транспорт - логистика соҳаларида ҳамкорлик қилиш каби алоҳида йўналишлар бўйича тематик сессиялар шаклида ташкил этилди. Ҳар бир сессия давомида кўп томонлама ҳамкорликни ривожлантиришнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама этилди, шунингдек, минтақа мамлакатлари ўртасида келгусидаги ҳамкорликка оид аниқ таклифлар ўртага ташланиб, кўриб чиқилди.
Ўзбекистон Республикаси номидан Форумда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков иштирок этди. “Марказий Осиё мамлакатларининг савдо-иқтисодий ва инвестициявий салоҳияти” сессиясида сўзга чиқар экан, у Форумнинг минтақа барқарор ривожланишига қаратилган мамлакатлараро ҳамкорлигининг самарали механизмларини яратиш платформаси сифатида муҳимлигини таъкидлади.
Минтақа ичидаги савдо ҳажмини оширишнинг улкан салоҳияти қайд этилди – сўнгги бир неча йил мобайнида Ўзбекистоннинг Марказий Осиё минтақаси мамлакатлари билан савдо айланмаси икки баробар ошиб, 2020 йилда 5 млрд долларга етди. Шу нуқтаи назардан, электрон тижоратни ривожлантириш истиқболлари, жумладан, Марказий Осиё мамлакатлари тадбиркорлари ва экспортчилари ўзаро бевосита мулоқот қилиш ҳамда ўзаро манфаатли келишувларга эришишлари учун ягона электрон савдо платформасини яратиш истиқболлиги алоҳида таъкидланди. Шунингдек, ташқи иқтисодий фаолият соҳасидаги норматив-ҳуқуқий базани янада такомиллаштириш ва савдо тўсиқларини изчил бартараф этиш зарурлиги қайд этилди.
Саноат кооперациясини жадал ривожлантириш ҳамкорликнинг устувор соҳаси сифатида белгиланди. Бу, шунингдек, минтақа мамлакатлари иқтисодиётларининг бир-бирини тўлдирувчи афзалликларидан фойдаланиш ва минтақа ичида узлуксиз қиймат занжирларини шакллантириш имконини беради. Ўзбекистонда ўтган 5 йил мобайнида қўшни мамлакатлар компаниялари иштирокидаги корхоналар сони 6 баробар ошгани таъкидланди. Шунингдек, қурилиш материаллари, автомобиллар ва маиший техникани ишлаб чиқариш, тўқимачилик, чарм-пойабзал тармоқларида саноат кооперацияси лойиҳаларини муваффақиятли амалга оширишнинг ёрқин намуналари келтирилди.
Минтақа мамлакатларининг транспорт жиҳатидан ўзаро боғлиқлигини юксалтиришга барқарор иқтисодий ривожланиш, инвестицияларни жалб этиш ва минтақавий савдони рағбатлантиришнинг муҳим омили сифатида алоҳида эътибор қаратилди. Таъкидланишича, пандемия оқибатида юзага келган чекловларга қарамай 2020 йилда Марказий Осиёда кузатилган юк ташиш ҳажмининг ўсиши халқаро автомобиль ва темир йўлларни янада кенгайтириш ва транспорт - логистика инфратузилмасини мустаҳкамлашнинг улкан салоҳиятидан далолат беради. Шу муносабат билан Ўзбекистон томони Марказий Осиё давлатларини боғловчи транспорт йўлакларини ривожлантириш, минтақа мамлкатларининг транзит салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш, шунингдек, божхона расмийлаштируви тартибларини уйғунлаштириш ва рақамлаштириш бўйича ҳамкорликни кучайтириш таклифини билдирди.
Сессия иштирокчилари кўп томонлама ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш ва минтақавий иқтисодий манфаатларни рағбатлантириш юзасидан конструктив фикр алмашдилар. Тадбир якунида минтақа мамлакатлари иқтисодиётларининг янги “ўсиш нуқталари”ни аниқлашга қаратилган кўп томонлама мулоқотни ривожлантириш зарурлиги тўғрисида муштарак ёндашув ишлаб чиқилди.
Форум дастури доирасида икки томонлама учрашув ва музокаралар ҳам ўтказилди. Эришилган келишувлар тадбир доирасида имзоланган тегишли ҳужжатларда белгилаб олинди.

Экономический форум стран Центральной Азии – пространство для многостороннего сотрудничества
Национальной туристической зоне «Аваза» (Туркменистан) на полях 3-й Консультативной встречи Глав государств Центральной Азии состоялся Экономический форум стран Центральной Азии.
Мероприятие собрало на своей площадке более 150 делегатов – представителей правительственных кругов, руководителей ключевых министерств и ведомств Туркменистана, Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана.
В ходе церемонии открытия мероприятия участникам было зачитано приветственное обращение Президента Туркменистана Г.Бердымухамедова. Работа Форума была организована в формате тематических сессий по отдельным направлениям: взаимодействие в торгово-экономической и инвестиционной сферах, сотрудничество в энергетической и химической отраслях, а также в области транспорта и логистики. В ходе каждой сессии обсуждались текущее состояние и перспективы развития многостороннего сотрудничества, а также выдвигались и рассматривались конкретные предложения по дальнейшему взаимодействию стран региона.
Республику Узбекистан на Форуме представил заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков. Выступая в ходе сессии «Торгово-экономический и инвестиционный потенциал стран Центральной Азии», он отметил значимость Форума в качестве платформы для выстраивания эффективных механизмов межстранового сотрудничества, направленного на устойчивое развитие региона.
Был отмечен значительный потенциал для увеличения объемов внутрирегиональной торговли – за последние несколько лет товарооборот Узбекистана со странами центральноазиатского региона вырос вдвое и достиг отметки в 5 млрд долларов в 2020 году. В данном контексте была подчеркнута перспективность развития электронной коммерции в том числе путем создания единой электронной торговой платформы, где предприниматели и экспортеры стран Центральной Азии смогут напрямую взаимодействовать и достигать взаимовыгодных договоренностей. Также была отмечена необходимость дальнейшего совершенствования нормативно-правовой базы в сфере внешнеэкономической деятельности и последовательного устранения торговых барьеров.
Приоритетным направлением сотрудничества было также обозначено интенсивное развитие промышленной кооперации, что позволит использовать взаимодополняемые преимущества экономик стран региона и формировать непрерывные внутрирегиональные цепочки добавленной стоимости. Было отмечено, что за последние 5 лет в Узбекистане число предприятий с участием компаний из соседних стран увеличилось в 6, а также представлены конкретные примеры успешной реализации проектов промышленной кооперации в сферах производства строительных материалов, автомобилей и бытовой техники, текстильной, кожевенно-обувной отраслях, а также в сельском хозяйстве.
Отдельное внимание было уделено повышению транспортной взаимосвязанности стран региона, как ключевого фактора устойчивого экономического развития, привлечения инвестиций и стимулирования региональной торговли. Отмечалось, что рост объема грузоперевозок в Центральной Азии, который наблюдался в 2020 году несмотря на ограничения, вызванные пандемией, свидетельствует о значительных возможностях для дальнейшего расширения международных автомобильных и железных дорог и укрепления транспортно-логистической инфраструктуры. В связи с этим, узбекской стороной было озвучено предложение активизировать взаимодействие по развитию транспортных коридоров, связывающих государства Центральной Азии, повышению эффективности использования транзитного потенциала стран региона, а также гармонизации и цифровизации процедур таможенного оформления товаров.
Участники сессии обменялись конструктивными идеями по дальнейшему укреплению многостороннего сотрудничества и продвижению общерегиональных экономических интересов. В завершение мероприятия была выработана общая позиция о необходимости развития многостороннего диалога, направленного на определение новых «точек роста» экономик стран региона.
В рамках программы Форума также были проведены двусторонние встречи и переговоры. Достигнутые договоренности были закреплены в соответствующих документах, подписанных на полях мероприятия.