Хитой Ташқи ишлар вазирлиги Махсус вакили билан учрашув
2021 йил 5 август куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Исматулла Иргашев Хитой Халқ Республикаси Ташқи ишлар вазирлигининг Афғонистон бўйича Махсус вакили Юэ Сяоюн билан учрашув ўтказди.
Хитой вакили томонидан Тошкент шаҳрида минтақавий боғлиқлик бўйича яқинда Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган халқаро конференция натижалари юксак баҳоланди. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг ушбу юқори даражадаги халқаро анжуманни ўтказиш бўйича ташаббуси ниҳоятда муҳим бўлиб, тадбир кун тартибидан долзарб масалалар ўрин олгани эътироф этилди.
Учрашувда томонлар Афғонистондаги мавжуд вазият ҳамда унинг ривожланиш истиқболлари юзасидан фикр алмашдилар, мамлакатдаги тинчлик жараёнига биргаликда кўмаклаш масалаларини кўриб чиқдилар. Ўзбекистон ва Хитой кўп йиллардан бери давом этиб келаётган ихтилофни ҳал қилиш бўйича халқаро ҳамжамиятнинг саъй-ҳааракатларини жипслаштиришга алоҳида эътибор қаратишлари таʼкидланди.
Ўзбекистон ва Хитойнинг Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни қўллаб-қувватлаш бўйича икки томонлама ҳамда халқаро ташкилотлар, шунингдек, Доҳа платформаси ва ШҲТ-Афғонистон Мулоқот гуруҳи доирасидаги ҳамкорлигини давом эттириш лозимлиги қайд этилди.
Минтақа давлатларининг афғон инқирозига нисбатан якдил ёндошувларга амал қилиши, афғон халқига кенг кўламли иқтисодий ва гуманитар ёрдам кўрсатишда давом этиши зарурлиги таъкидланди.

Встреча со спецпосланником МИД Китая
5 августа 2021 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев провел встречу со специальным посланником Министерства иностранных дел Китайской Народной Республики по Афганистану Юэ Сяоюнем.
Представитель Китая высоко оценил итоги Международной конференции по региональной взаимосвязанности в Ташкенте отметив, что инициатива Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по созыву международного форума столь высокого уровня была своевременной, а повестка дня - очень актуальной.
На встрече состоялся обмен мнениями по текущей ситуации в Афганистане и перспективам ее развития, рассмотрены вопросы взаимного содействия мирному процессу в этой стране. Подчеркивалось, что Узбекистан и Китай придают важное значение консолидации усилий международного сообщества по урегулированию многолетнего конфликта.
Озвучена целесообразность продолжения взаимодействия сторон по поддержке мира и стабильности в ИРА как на двусторонней основе, так и в рамках международных организаций, в частности Дохийской платформы и Контактной группы ШОС-Афганистан.
Отмечена важная роль единого подхода региональных стран в афганском кризисе, а также необходимость продолжения всемерной экономической и гуманитарной поддержки афганского народа.