Ўзбекистонда йилқичилик, от спорти, замонавий бешкураш ва полони 2025 йилгача ривожлантириш давлат дастури тўғрисида
2021-08-06 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 мартдаги “Йилқичилик ва от спортини янада ривожлантириш ҳамда замонавий бешкураш ва поло спорт турини оммалаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПҚ–5024-сон қарорига мувофиқ, ушбу спорт турлари ривожланишининг яқин ва узоқ муддатли истиқболларини белгилаш ва оммалаштириш, улар бўйича миллий терма жамоамизнинг Олимпия ва Паралимпия, Осиё ва Параосиё ўйинларида, жаҳон чемпионатларида ва бошқа йирик мусобақаларда иштирок этиши ва юқори натижаларга эришилишини таъминлаш мақсадида:
Ўзбекистонда йилқичилик, от спорти, замонавий бешкураш ва полони 2025 йилгача ривожлантириш давлат дастури (кейинги ўринларда – Давлат дастури) 1-иловага мувофиқ;
Ўзбекистонда йилқичилик, от спорти, замонавий бешкураш ва полони 2025 йилгача ривожлантириш давлат дастурини 2021 йилда амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” 2-иловага мувофиқ;
Ўзбекистонда йилқичилик, от спорти, замонавий бешкураш ва полони 2025 йилгача ривожлантириш давлат дастурининг мақсадли кўрсаткичлари (индикаторлари) (кейинги ўринларда – Мақсадли кўрсаткичлар) 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Белгилаб қўйилсинки, Давлат дастури эришилган натижалар, Мақсадли кўрсаткичлар ҳамда йилқичилик ва от спорти, замонавий бешкураш ва полони оммалаштириш бўйича тегишли даврга мўлжалланган асосий йўналишлардан келиб чиққан ҳолда Вазирлар Маҳкамаси қарори билан ҳар йили алоҳида-алоҳида тасдиқланадиган “йўл хариталари” асосида босқичма-босқич амалга оширилади.
Туризм ва спорт вазирлиги (А.Абдухакимов) Миллий гвардия, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси, Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси, Ўзбекистон поло федерацияси билан биргаликда 2021 йил 1 декабрга қадар Давлат дастурини 2022 йилда амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”ни Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
2. Туризм ва спорт вазирлиги, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси, Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси, Ўзбекистон поло федерациясининг 2021–2025 йиллар давомида:
67 та болалар-ўсмирлар спорт мактабида от спорти турлари, шу жумладан, замонавий бешкураш бўйича 52 таполо бўйича 15 та бўлимлар ташкил этиш;
ҳар бир олимпия захиралари коллежида от спорти ва замонавий бешкураш бўлимларини ташкил этиш;
наслли ва зотдор отларни кўпайтириш мақсадида Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда 170 та йилқичилик хўжаликларини ташкил этиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Бош вазир ўринбосари – туризм ва спорт вазири А.Абдухакимов Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси, Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси ва Ўзбекистон поло федерацияси билан биргаликда:
2021/2022 ўқув йили бошлангунига қадар болалар-ўсмирлар спорт мактабларида от спорти турлари бўйича 8 та бўлим, 3 та олимпия захиралари коллежида от спорти бўлимлари очилишини таъминласин;
2021 йил 1 сентябрга қадар болалар-ўсмирлар спорт мактаблари ва олимпия захиралари коллежларининг от спорти турлари бўйича бўлимларини халқаро талабларга жавоб берадиган спорт анжомлари, жиҳозлари, кийимлари ва экипировкаси ҳамда бошқа зарур воситалар билан таъминласин ва ушбу мақсадларга Туризм ва спорт вазирлигига ҳамда унинг тизимидаги спорт-таълим муассасаларига бюджетдан 2021 йил учун ажратилган маблағларнинг иқтисод қилинган қисмидан зарур маблағлар, шунингдек, ҳомийлик маблағларини йўналтирсин.
Бош вазир ўринбосари Ш.Ғаниев Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда йилқичилик хўжаликларини ташкил қилиш режаси, уларнинг аниқ жойлашган жойи, номи ва рўйхатини тасдиқласин.
а) 2021/2022 ўқув йилидан бошлаб от спорти бўйича Республика олий спорт маҳорати мактабининг уста-чавондози, от парваришловчиси, тақачиси, отхона бошлиғи (бригадир), зоотехниги, ветеринар-шифокори, фельдшер-ветеринарлари меҳнатини рағбатлантиришга Вазирлар Маҳкамасининг 2010 йил 23 сентябрдаги “Спорт мактаблари фаолиятини ҳамда спорт мактаблари тренерлари ва мутахассислари меҳнатини моддий рағбатлантириш тизимини янада такомиллаштириш тўғрисида”ги 211-сон қарорида белгиланган шартлар татбиқ этилади. Бунда, уста-чавандоз, от парваришловчи, тақачи, отхона бошлиғи (бригадир) – тренерга, ветеринар-шифокор – шифокорга, зоотехник ва фельдшер-ветеринар – ҳамширага тенглаштирилади;
б) 2022/2023 ўқув йилидан бошлаб:
Самарқанд ветеринария медицинаси институти ҳамда унинг Нукус
ва Тошкент филиалларида йилқичиликка ихтисослашган ветеринария шифокорлари ва зоотехникларини тайёрлаш бўйича бакалавриат таълим йўналиши очилади;
Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университети ҳамда унинг Нукус ва Фарғона филиалларида от спорти бўйича бакалавриат таълим йўналишининг махсус сиртқи таълим шакли очилади;
Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университетининг бакалавриат таълим йўналишига ўқув йили учун ажратилган қабул параметрларини йўналишлар бўйича тақсимлашда замонавий бешкураш ва поло учун ўрин ажратилади.
4. Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси ҳузуридаги Наслли, спорт ва тозақонли отларни етиштириш ва кўпайтириш бўйича инновацион селекция-генетика маркази таркибида Иппология илмий-тадқиқот институти ташкил қилинсин.
Институт отларнинг анатомияси, физиологияси, кўпайтириш биологияси, зотларни ўзгартириш ва бошқа масалаларни илмий томонидан ўрганувчи ихтисослаштирилган илмий ташкилот ҳисобланади;
Институт илмий ташкилот сифатида давлат буюртмалари ва дастурларини амалга оширишда ҳамда фундаментал ва амалий тадқиқотларни олиб боришда иштирок этади;
Институт ходимларига Фанлар академияси тизимидаги илмий ташкилотларнинг тегишли лавозимлари учун белгиланган меҳнатга ҳақ тўлаш миқдорлари ва шартлари татбиқ этилади.
Қуйидагилар Институт фаолиятини молиялаштириш манбалари этиб белгилансин:
Давлат бюджетидан илмий фаолиятга оид давлат дастурларини амалга ошириш учун ажратиладиган маблағлар;
Илм-фанни молиялаштириш ва инновацияларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси маблағлари;
юридик ва жисмоний шахслар, шу жумладан, норезидентларнинг ҳомийлик хайриялари;
Вазирлар Маҳкамаси икки ой муддатда Институт фаолиятини ташкил этиш бўйича Ҳукумат қарорини қабул қилсин.
5. Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси, Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси, Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси, Ўзбекистон поло федерациясининг 2021 йил 1 сентябрдан бошлаб ҳар йили анъанавий тарзда:
от спортининг от йўрттириш тури бўйича Тошкент вилоятида “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti kubogi uchun”, от спортининг тўсиқлардан сакраш (конкур) тури бўйича Қашқадарё вилоятида “Qarshi Open”, Тошкент шаҳрида “Millatlar kubogi” халқаро турнирларини;
замонавий бешкураш бўйича Тошкент шаҳрида “O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti kubogi uchun”“Tashkent Open”“Central Asian Cup”, ушбу спорт турининг лазер-ран йўналиши бўйича “Central Asian Championship” халқаро турнирларини;
поло бўйича Тошкент вилоятида “Amirsoy-Polo Cup”Қашқадарё вилоятида “Kok-Saray Cup”Тошкент шаҳрида “Tashkent Open” халқаро турнирларини ташкил қилиш тўғрисидаги таклифлари маъқуллансин.
Бош вазир ўринбосари – туризм ва спорт вазири А.Абдухакимов, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси, Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси, Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси, Ўзбекистон поло федерацияси, Ўзбекистон улоқ-кўпкари федерацияси:
Жиззах, Қашқадарё, Сурхондарё, Тошкент вилоятлари ва Тошкент шаҳар ҳокимлиги билан биргаликда бир ой муддатда мазкур бандда кўрсатилган халқаро турнирларга пухта тайёргарлик кўриш ва уларни юқори савияда ўтказиш бўйича “йўл хариталари”ни тасдиқласин. Бунда, турнирларни ўтказиш билан боғлиқ молиявий харажатларни қоплаш манбалари этиб ҳомийлик, маҳаллий бюджет ва бошқа маблағлар белгиланади;
халқаро турнирларда маҳаллий спортчилар билан биргаликда юқори рейтингга эга бўлган кучли халқаро спортчи, тренер ва ҳакамларнинг иштирокини таъминласин;
2022 йил 1 январдан бошлаб республика, ҳудудий ва туман (шаҳар) спорт ва оммавий жисмоний тарбия тадбирларининг календарь режаларига от спорти турлари бўйича мусобақалар ва турнирларнинг киритилишини таъминласин ҳамда уларни юқори даражада ўтказиш чораларини кўрсин.
6. Транспорт вазирлиги, Қурилиш вазирлиги ва Энергетика вазирлигининг 2022 йил 1 сентябрга қадар:
“Ўзбекистон темир йўллари” АЖнинг ҳомийлик хайрия маблағлари ҳисобидан от спорти бўйича Республика олий спорт маҳорати мактабининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш;
“Ўзсаноатқурилишматериаллари” АЖнинг ҳомийлик хайрия маблағлари ҳисобидан Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия ва спорт университети ҳудудида 30 ўринли замонавий отхона биноси ва очиқ спорт манежини барпо этиш;
“Ўзбекнефтгаз” АЖнинг ҳомийлик хайрия маблағлари ҳисобидан Республика олимпия захиралари коллежи ҳудудида спортчиларнинг шуғулланиши, яшаши учун шароитларга эга бўлган замонавий 2 қаватли бинони қуриб фойдаланишга топшириш ҳамда ушбу бинога текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида Ўзбекистон замонавий бешкураш федерациясини жойлаштириш тўғрисидаги таклифлари қабул қилинсин.
7. Болалар-ўсмирлар спорт мактаблари, олимпия захиралари коллежлари от спорти, замонавий бешкураш ва поло бўлимларининг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш учун белгиланган тартибда шакллантириладиган рўйхат бўйича олиб келинадиган, республикамизда ишлаб чиқарилмайдиган инвентарлар, спорт кийимлари, спорт отлари, наслли маҳсулотлар (материаллар), озуқа ва озуқа қўшимчалари, витаминлар, ветеринария дори воситалари, ускуналар ва материаллар, отларни ташишга мўлжалланган янги ва ишлаб чиқарилганлигига етти йил тўлмаган махсус автотранспорт (коневоз) воситалари ва тиркамалар, лазерли тўппонча ва нишонлар, поло таёғи 2024 йил 1 июлга қадар божхона божидан озод этилсин.
8. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги (А.Воитов), “Ўзавтосаноат” АЖ, “Ўзчармсаноат” уюшмаси, “Ҳунарманд” уюшмаси 2021 йилдан бошлаб тадбиркорлар, шу жумладан, хорижий инвесторларни жалб этиш орқали от спорти турлари учун зарур спорт кийимлари, ускуна ва жиҳозларни ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш чораларини кўрсин.
9. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси (Б.Норқобилов) икки ой муддатда соф зотдор отларни урчитиш ва кўпайтириш, ёш отлар ривожланиши ва ўсишини, йилқичилик фермаларида қимиз ишлаб чиқаришни, интенсив от бўрдоқичилигини ташкил этиш, яйлов ва ем-озуқа базасини мустаҳкамлаш ва отлардан олинган маҳсулотлар турларини кенгайтириш бўйича комплекс чора-тадбирлар режасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
10. Туризм ва спорт вазирлиги (А.Абдухакимов) Ташқи ишлар вазирлиги (А.Камилов) билан биргаликда от спорти турларини ривожлантириш ва оммалаштириш мақсадида:
Халқаро от спорти федерацияси, Осиё от спорти федерацияси билан ҳамкорликни кучайтирсин, бу борада манзилли чора-тадбирларни амалга оширсин;
от спорти турлари бўйича жаҳон рейтингларида етакчилик қилаётган давлатлар билан биргаликда мутахассисларни тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш, мусобақалар ва турнирларни ўтказиш, тажриба алмашиш, бошқа қўшма лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан ўзаро манфаатли ҳамкорликни ўрнатсин.
11. Республикамизда йилқичилик ва от спортини ривожлантиришга кўмаклашиш бўйича ишчи гуруҳ Йилқичилик, от спорти, замонавий бешкураш ва полони ривожлантиришга кўмаклашиш бўйича ишчи гуруҳ этиб қайта ташкил қилинсин ҳамда унинг таркиби 4-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ишчи гуруҳ (А.Абдухакимов):
ҳар бир ҳудуд кесимида от спорти турларининг амалдаги ҳолатини чуқур таҳлил қилсин;
ҳудудларда от спорти турларини ривожлантиришга кўмаклашишга қодир бўлган ташкилотларни сафарбар этсин;
жойларда от спорти турларини ривожлантириш ва мувофиқлаштириш, услубий қўллаб-қувватлаш ва мониторинг қилиш мақсадида Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси, Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси, Ўзбекистон поло федерациясининг ҳудудий бўлинмаларини ташкил этиш ва қўллаб-қувватлаш чораларини кўрсин;
б) икки ой муддатда ҳар бир ҳудудда мазкур қарор талабларидан келиб чиқиб от спорти турларини ривожлантириш ва оммалаштириш бўйича ҳудудий дастурларни тасдиқласин ва ижросини таъминласин. Бунда дастурларда:
ёш авлод чавандозларини тарбиялашга йўналтирилган миллий от спорти мусобақаларини ташкил этиш ва ўтказиш, миллий от спортининг халқаро довруғини ошириш;
туман (шаҳар) ҳокимлари ва вилоят раҳбарлари кубоклари мусобақаларини ташкил этиш;
от спортининг миллий ва анъанавий турларини ривожланган мамлакатлар билан рақобат қила оладиган даражага етказиш, халқаро стандартлар асосида мутахассисларни тайёрлаш;
йирик халқаро мусобақалар, жумладан, ўсмирлар, ёшлар ва хотин-қизлар жамоалари ўртасида жаҳон ва қитъа биринчиликларини ўтказиш;
от спорти турларини аҳоли ўртасида, шу жумладан, оммавий ахборот воситалари орқали тарғиб қилиш ва уларни ушбу мусобақаларга кенг жалб қилиш чораларини кўриш;
миллий байрамларда от спорти билан боғлиқ ҳолда ўтказиладиган мусобақалар графигини ишлаб чиқиш чораларини кўрсин.
12. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ҳамда Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси мазкур қарор асосида амалга оширилаётган ишларни оммалаштиришга қаратилган мақолалар, тематик телекўрсатувлар ташкил этсин.
13. Туризм ва спорт вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
14. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил этишга масъул ва шахсий жавобгар этиб туризм ва спорт вазири ўринбосари А.Қ.Каримов, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Б.Т.Норқобилов, Ўзбекистон Миллий олимпия қўмитаси раиси Р.М.Шаабдурахманов, Ўзбекистон Миллий паралимпия қўмитаси раиси М.М.Ташходжаев, Ўзбекистон йилқичилик ва от спорти федерацияси, Ўзбекистон замонавий бешкураш федерацияси, Ўзбекистон поло федерацияси, Ўзбекистон улоқ-кўпкари федерацияси раҳбарлари ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижросини муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари А.А.Абдухакимов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А. Абдувахитов зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан ҳар йили 1 январгача Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот бериб борилсин.

О государственной программе развития коневодства, конного спорта, современного пятиборья и поло в Узбекистане до 2025 года
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 марта 2021 года № ПП–5024 «О дополнительных мерах
по дальнейшему развитию коневодства и конного спорта, а также популяризации современного пятиборья и поло», в целях определения ближайших и долгосрочных перспектив развития и популяризации данных видов спорта, обеспечения участия национальных сборных команд по ним в Олимпийских и Паралимпийских, Азиатских и Паразиатских играх, чемпионатах мира и других крупных соревнованиях и достижения высоких результатов:
Государственную программу развития коневодства, конного спорта, современного пятиборья и поло в Узбекистане до 2025 года
(далее – Государственная программа) согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по реализации в 2021 году Государственной программы развития коневодства, конного спорта, современного пятиборья и поло в Узбекистане до 2025 года согласно приложению № 2;
Целевые показатели (индикаторы) Государственной программы
развития коневодства, конного спорта, современного пятиборья и поло в Узбекистане до 2025 года (далее – Целевые показатели) согласно приложению № 3.
Определить, что Государственная программа реализуется поэтапно на основе «дорожных карт»ежегодно утверждаемых отдельно постановлениями Кабинета Министров исходя из достигнутых результатов, Целевых показателей и основных направлений популяризации коневодства, конного спорта, современного пятиборья
и поло на соответствующий период.
Министерству туризма и спорта (Абдухакимов А.) совместно
с Национальной гвардией, Государственным комитетом ветеринарии
и развития животноводства, Национальным олимпийским комитетом Узбекистана, Федерацией коневодства и конного спорта Узбекистана, Федерацией современного пятиборья Узбекистана и Федерацией поло Узбекистана в срок до 1 декабря 2021 года внести в Кабинет Министров «Дорожную карту» по реализации Государственной программы в 2022 году.
2. Одобрить предложения Министерства туризма и спорта, Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства, Национального олимпийского комитета Узбекистана, Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, Федерации современного пятиборья Узбекистана и Федерации поло Узбекистана о создании
в 2021–2025 годах:
отделений по видам конного спорта в 67 детско-юношеских спортивных школах, в том числе 52 – по современному пятиборью,
15 – по поло;
конноспортивных отделений и отделений современного пятиборья в каждом колледже олимпийского резерва;
170 коневодческих хозяйств в Республике Каракалпакстан и областях в целях увеличения поголовья племенных и породистых лошадей.
Заместителю Премьер-министра – министру туризма и спорта Абдухакимову А. совместно с Федерацией коневодства и конного спорта Узбекистана, Федерацией современного пятиборья Узбекистана и Федерацией поло Узбекистана:
до начала 2021/2022 учебного года обеспечить открытие восьми отделений по видам конного спорта в детско-юношеских спортивных школах, трех конноспортивных отделений – в колледжах олимпийского резерва;
до 1 сентября 2021 года обеспечить отделения по видам конного спорта детско-юношеских спортивных школ и колледжей олимпийского резерва спортивным инвентарем, оборудованием, одеждой и экипировкой, а также иными необходимыми средствами, отвечающими международным требованиям, и направить в данных целях необходимые средства за счет сэкономленной части средств, выделенных из бюджета
на 2021 год Министерству туризма и спорта и спортивно-образовательным учреждениям его системы, а также спонсорские средства.
Заместителю Премьер-министра Ганиеву Ш. совместно с Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства
и Министерством сельского хозяйства в месячный срок утвердить план создания, конкретное месторасположение, наименования и перечень коневодческих хозяйств.
а) начиная с 2021/2022 учебного года на мастера-наездника, конюха, коваля, начальника конюшни (бригадира), зоотехника, врача-ветеринара и фельдшера-ветеринара Республиканской школы высшего спортивного мастерства по конному спорту распространяются условия стимулирования труда, установленные постановлением Кабинета Министров от 23 сентября 2010 года № 211 «О дальнейшем совершенствовании деятельности спортивных школ и системы материального стимулирования труда тренеров и специалистов спортивных школ». При этом мастер-наездник, конюх, коваль и начальник конюшни (бригадир) приравниваются к тренеру, врач-ветеринар – к врачу, зоотехник и фельдшер-ветеринар – к медицинской сестре;
б) начиная с 2022/2023 учебного года:
в Самаркандском институте ветеринарной медицины и его Нукусском и Ташкентском филиалах открывается направление образования бакалавриата по подготовке ветеринарных врачей и зоотехников, специализирующихся на коневодстве;
в Узбекском государственном университете физической культуры
и спорта и его Нукусском и Ферганском филиалах в направлении образования бакалавриата открывается специальная заочная форма обучения по конному спорту;
при распределении параметров приема, отведенных направлениям образования бакалавриата Узбекского государственного университета физической культуры и спорта на учебный год по направлениям, выделяются квоты для современного пятиборья и поло.
4. Создать Научно-исследовательский институт иппологии в составе Инновационного селекционно-генетического центра по разведению и выращиванию породистых, спортивных и чистокровных лошадей при Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана.
Институт является специализированной научной организацией
по изучению анатомии, физиологии, биологии размножения, изменения пород лошадей и других вопросов с научной точки зрения;
Институт в качестве научной организации принимает участие
в реализации государственных заказов и программ, проведении фундаментальных и прикладных исследований;
на сотрудников Института распространяются размеры и условия оплаты труда, установленные для соответствующих должностей научных организаций системы Академии наук.
Определить источниками финансирования деятельности Института:
средства, выделяемые из государственного бюджета на реализацию государственных научных программ;
средства Фонда финансирования науки и поддержки инноваций;
благотворительные пожертвования юридических и физических лиц,
в том числе нерезидентов;
Кабинету Министров в двухмесячный срок принять Правительственное решение об организации деятельности Института.
5. Одобрить предложения Министерства туризма и спорта, Национального олимпийского комитета Узбекистана, Национального паралимпийского комитета Узбекистана, Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, Федерации современного пятиборья Узбекистана и Федерации поло Узбекистана о ежегодном проведении начиная с 1 сентября 2021 года на традиционной основе:
международных турниров по виду конного спорта «верховая езда» «O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti kubogi uchun» – в Ташкентской области, по виду конного спорта «прыжки (конкур)» «Qarshi Open» –
в Кашкадарьинской области, «Millatlar kubogi» – в городе Ташкенте;
международных турниров по современному пятиборью «O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti kubogi uchun»«Tashkent Open», «Central Asian Cup», а также по направлению «лазер-ран» данного вида спорта «Central Asian Championship» – в городе Ташкенте;
международных турниров по поло «Amirsoy-Polo Cup»
в Ташкентской области, «Kok-Saray Cup» – в Кашкадарьинской области, «Tashkent Open» – в городе Ташкенте.
Заместителю Премьер-министра – министру туризма и спорта Абдухакимову А., Национальному олимпийскому комитету Узбекистана, Национальному паралимпийскому комитету Узбекистана, Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, Федерации современного пятиборья Узбекистана, Федерации поло Узбекистана и Федерации улок-купкари Узбекистана:
совместно с хокимиятами Джизакской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Ташкентской областей и города Ташкента в месячный срок утвердить «дорожные карты» по тщательной подготовке
и проведению на высоком уровне международных турниров, указанных
в настоящем пункте. При этом источниками покрытия финансовых расходов, связанных с проведением данных турниров, определяются средства спонсоров, местных бюджетов и иные средства;
обеспечить участие в международных турнирах наряду с отечественными спортсменами сильнейших международных спортсменов, тренеров и судей, имеющих высокие рейтинги;
начиная с 1 января 2022 года обеспечить включение соревнований
и турниров по видам конного спорта в республиканский, региональные
и районные (городские) календарные планы спортивных и физкультурно-массовых мероприятий, принять меры по их проведению на высоком уровне.
6. Принять предложения Министерства транспорта, Министерства строительства и Министерства энергетики, предусматривающие осуществление до 1 сентября 2022 года:
укрепления материально-технической базы Республиканской школы высшего спортивного мастерства по конному спорту за счет благотворительных пожертвований АО «Узбекистон темир йуллари»;
строительства современного здания конюшни на 30 мест
и открытого спортивного манежа на территории Узбекского государственного университета физической культуры и спорта за счет благотворительных пожертвований АО «Узсаноаткурилишматериаллари»;
строительства и сдачи в эксплуатацию современного двухэтажного здания, имеющего все условия для занятия и проживания спортсменов на территории Республиканского колледжа олимпийского резерва, – за счет благотворительных пожертвований АО «Узбекнефтегаз», а также размещения в данном здании Федерации современного пятиборья Узбекистана на основе права безвозмездного пользования.
7. Освободить на срок до 1 июля 2024 года от таможенной пошлины не производимые в республике инвентарь, спортивную одежду, спортивных лошадей, племенную продукцию (материалы), корма
и кормовые добавки, витамины, ветеринарные лекарственные средства, оборудование и материалы, новые специальные автотранспортные средства (коневозы) и прицепы для перевозки лошадей, а также специальные автотранспортные средства (коневозы) и прицепы для перевозки лошадей, с момента выпуска которых прошло не более семи лет, лазерные пистолеты и мишени, клюшки для поло, ввозимые по перечню, формируемому в установленном порядке, в целях укрепления материально-технической базы конноспортивных отделений и отделений современного пятиборья и поло детско-юношеских спортивных школ и колледжей олимпийского резерва.
8. Министерству инвестиций и внешней торговли (Воитов А.),
АО «Узавтосаноат», Ассоциации «Узчармсаноат» и Ассоциации «Хунарманд» принять меры по локализации начиная с 2021 года производства спортивной одежды, инвентаря и оборудования, необходимых для видов конного спорта, путем привлечения предпринимателей, включая иностранных инвесторов.
9. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства (Норкобилов Б.) в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров комплексный план мер по скрещиванию и разведению чистых породистых лошадей, организации развития и роста молодых лошадей, производству кумыса и интенсивного откорма лошадей на коневодческих фермах, укреплению их пастбищ и кормовой базы, расширению видов конской продукции.
10. Министерству туризма и спорта (Абдухакимов А.) совместно
с Министерством иностранных дел (Камилов А.) в целях развития и популяризации видов конного спорта:
укрепить сотрудничество с Международной федерацией конного спорта и Азиатской федерацией конного спорта, осуществить адресные меры в данном направлении;
установить взаимовыгодное сотрудничество по подготовке и повышению квалификации специалистов, проведению соревнований
и турниров, обмену опытом, реализации иных совместных проектов
со странами, лидирующими в мировых рейтингах по видам конного
спорта.
11. Преобразовать Рабочую группу по оказанию содействия в развитии коневодства и конного спорта в республике в Рабочую группу по оказанию содействия развитию коневодства, конного спорта, современного пятиборья и поло и утвердить ее состав согласно приложению № 4.
Рабочей группе (Абдухакимов А.):
а) в месячный срок:
провести глубокий анализ фактического состояния видов конного спорта в разрезе каждого региона;
мобилизовать организации, способные оказать содействие развитию видов конного спорта в регионах;
принять меры по созданию и поддержке территориальных подразделений Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, Федерации современного пятиборья Узбекистана и Федерации поло Узбекистана в целях развития и координации, методической поддержки
и мониторинга видов конного спорта на местах;
б) в двухмесячный срок утвердить и обеспечить реализацию региональных программ по развитию и популяризации видов конного спорта в каждом регионе исходя из требований настоящего постановления. При этом в программах предусмотреть меры по:
организации и проведению национальных соревнований по конному спорту, направленных на воспитание молодого поколения наездников, повышению международного авторитета национального конного спорта;
организации соревнований на кубок хокимов районов (городов)
и руководителей областей;
выведению национальных и традиционных видов конного спорта
до уровня, способного конкурировать с развитыми странами, подготовке специалистов на основе международных стандартов;
проведению крупных международных соревнований, в том числе первенств мира и континента среди юношеских, молодежных и женских команд;
широкой пропаганде и активному привлечению населения к соревнованиям по видам конного спорта, в том числе посредством средств массовой информации;
разработке графика соревнований, проводимых в дни национальных праздников в увязке с конным спортом.
12. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана организовать публикацию статей и трансляцию тематических телепередач, направленных на популяризацию работы, проводимой на основе настоящего постановления.
13. Министерству туризма и спорта совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
14. Возложить на заместителя министра туризма и спорта Каримова А.К., председателя Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Норкобилова Б.Т., председателя Национального олимпийского комитета Узбекистана Шаабдурахманова Р.М., председателя Национального паралимпийского комитета Узбекистана Ташходжаева М.М., руководителей Федерации коневодства и конного спорта Узбекистана, Федерации современного пятиборья Узбекистана, Федерации поло Узбекистана, Федерации улок-купкари Узбекистана, а также Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Обсуждение хода исполнения настоящего постановления, осуществление координации и контроля за деятельностью организаций, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан ежегодно в срок до 1 января.