Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовнинг таклифига биноан 5 август куни Туркманбоши шаҳрига ташриф буюрди.
Давлатимиз раҳбарини Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси Раиси ўринбосари Эсенмурат Оразгелдиев ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Аввал хабар берилганидек, эртага, 6 август куни Ўзбекистон Президенти “Аваза” миллий сайёҳлик зонасида бўлиб ўтадиган Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг навбатдаги Маслаҳат учрашувида иштирок этади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 2017 йилда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош ассамблеясининг 72-сессиясида Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг мунтазам учрашувларини ўтказиш ташаббусини илгари сурган эди. У барча қўшни мамлакатлар томонидан қўллаб-қувватланиб, биринчи саммит 2018 йил март ойида Қозоғистон пойтахти Нур-Султон шаҳрида ўтказилган эди. Иккинчиси эса 2019 йил ноябрда Тошкент шаҳрида бўлиб ўтди.
Навбатдаги саммитда, аввало, илгари эришилган келишувларнинг натижалари кўриб чиқилади. Минтақада барқарор ва изчил тараққиётни таъминлаш, савдони ривожлантириш, энергетика соҳасида шериклик учун қулай шароитлар яратиш, транспорт-коммуникация соҳасида ҳамкорликни кенгайтириш, пандемияга қарши биргаликда курашиш масалалари муҳокама қилинади.
Ўзбекистон Президенти ўз нутқида дўстлик ва яхши қўшничилик, ўзаро ишонч ва кўмак муносабатларини янада мустаҳкамлашга қаратилган қатор ташаббусларни илгари суриши, умумий манфаатларга асосланган минтақавий ҳамкорликнинг янги истиқболли йўналишларини баён этиши кутилмоқда.
Саммит доирасида Марказий Осиё етакчи аёллари мулоқоти ва Иқтисодий форум, миллий маҳсулотлар кўргазмаси, миллий таомлар фестивали ҳамда санъат усталари концерти

Shavkat Mirziyoyev arrives in Turkmenistan
On August 5, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in the city of Turkmenbashi at the invitation of the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov.
Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan Esenmyrat Orazgeldiyev and other officials met President Shavkat Mirziyoyev.
As previously reported, on August 6, Avaza National Tourist Zone will host the Consultative Meeting of the Heads of the Central Asian States.
The initiative to hold regular summits of the leaders of the Central Asian countries was forwarded by President Shavkat Mirziyoyev in 2017 at the 72nd Session of the United Nations General Assembly. It was supported by all the neighbors of Uzbekistan. The first summit was held in March 2019 in Kazakhstan’s Nur-Sultan, the second – in November 2019 in Tashkent.
The results of the implementation of the previously reached agreements will be considered at the meeting. Participants will discuss issues of stable and sustainable development in the region, increasing trade, creating favorable conditions for partnership in the energy sector, enhancing cooperation in the transport-communication sphere, consolidating efforts to combat the pandemic and others.
It is expected that in his speech, the President of Uzbekistan will forward several initiatives aimed at further strengthening friendship and good-neighborliness, mutual trust and support, and identify new promising areas of regional cooperation based on common long-term interests.
It is planned to hold a meeting of the Women Leaders’ Dialogue, Economic Forum of Central Asia, an exhibition of national goods, a festival of national cuisines, as well as a solemn concert of art masters of the region’s countries.