Ўзбекистон ва Туркманистон Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишини ўтказади.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Ашхобод шаҳрида Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси Раисининг ўринбосари, савдо-иқтисодий, илмий-техникавий ва маданий ҳамкорлик бўйича Ҳукуматлараро комиссия (ҲК)нинг туркман томонидан раиси Э.Оразгелдиев билан музокаралар ўтказди.
Музокаралар чоғида икки давлат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантиришнинг улкан салоҳияти алоҳида таъкидланди, устувор йўналишларда муносабатларни чуқурлаштириш учун мавжуд ресурс ва имкониятларни сафарбар қилиш долзарблиги қайд этилди.
Яқин вақт ичида ҲК Ўзбекистондаги навбатдаги йиғилишини ўтказиш бўйича келишувга эришилди. Шунингдек, ҲК доирасида Ўзбекистон-Туркманистон Ишбилармонлар Кенгашининг иккинчи йиғилиши ҳам ташкил этилади. Бўлажак тадбирлар кун тартибини шакллантириш ва янги инвестициявий лойиҳалар ҳамда савдо битимларини ишлаб чиқишга қаратилган икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идораларининг ҳамкорликдаги саъй-ҳаракатлари фаоллаштирилади.
Томонлар транспорт ва логистика соҳаларида ҳамкорликни ривожлантириш истиқболларига алоҳида эътибор қаратдилар. Икки мамлакат Транспорт вазирликлари томонидан санитария-эпидемиология талабларига риоя этган ҳолда тўғридан-тўғри ҳаво транспорти ҳамда халқаро автомобиль қатновларини қайта тиклаш масалалари устида иш борилишига келишиб олинди. Шунингдек, чегара ўтиш нуқталарининг ўтказувчанлик қобилиятини ошириш, ўзаро савдонинг ўсиши учун тариф ва нотариф тўсиқларни бартараф этиш ҳамда икки мамлакатнинг транспорт қувватлари ва транзит салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш бўйича қўшма чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ишлари амалга оширилади. Ишлаб чиқилган чора-тадбирлар ва таклифлар Ўзбекистон Республикаси ва Туркманистонни боғловчи транспорт йўлакларини янада ривожлантириш учун тегишли “Йўл харитаси”да бирлаштирилади.
Музокаралар якунида томонлар эришилган келишувларни рўёбга чиқариш бўйича биринчи даражали саъй-ҳаракатларни белгилаб олдилар.

Узбекистан и Туркменистан проведут очередное заседание Межправительственной комиссии
Заместитель Премьер-министра − министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в г.Ашхабаде провёл переговоры с заместителем Председателя Кабинета Министров Туркменистана, сопредседателем Межправительственной комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству (МПК) с туркменской стороны Э.Оразгелдиевым.
В ходе переговоров был подчеркнут значительный потенциал в развитии многопланового взаимодействия между двумя государствами, отмечена актуальность мобилизации имеющихся ресурсов и возможностей для углубления сотрудничества в приоритетных направлениях.
Достигнута договоренность о проведении очередного заседания МПК в Узбекистане в ближайшее время. Также в рамках МПК будет организовано второе заседание Узбекско-Туркменского делового совета. Будет активизирована совместная работа профильных министерств и ведомств двух стран, направленная на формирование повестки предстоящих мероприятий и проработку новых инвестиционных проектов и торговых соглашений.
Отдельно стороны остановились на перспективах развития сотрудничества в сферах транспорта и логистики. Согласовано, что министерствами транспорта двух стран будут проработаны вопросы возобновления прямого авиасообщения и международного автомобильного сообщения с соблюдением санитарно-эпидемиологических требований. Также будет проведена работа по выработке совместных мер по повышению пропускной способности пунктов пограничного перехода, устранению тарифных и нетарифных барьеров для роста взаимной торговли и повышению эффективности использования транспортных мощностей и транзитного потенциала двух стран. Выработанные меры и предложения будут объединены в соответствующей «Дорожной карте» по дальнейшему развитию транспортных коридоров, связывающих Республику Узбекистан и Туркменистан.
По итогам переговоров стороны определили первоочередные шаги по практической реализации достигнутых договоренностей.