2021 йилнинг 27 июль куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Исматулла Иргашев Россия Федерациясининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Олег Малгинов билан учрашди.
Мулоқотда Афғонистондаги мавжуд вазият ва халқаро ҳамжамиятнинг саъй-ҳаракатлари, шунингдек, афғон масаласида икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш бўйича атрофлича фикр алмашилди. Россия элчиси Афғонистонда узоқ муддатли ва барқарор тинчликни ўрнатишда, шунингдек, минтақавий интеграция жараёнларига мазкур давлат иштирокини таъминлашда Ўзбекистоннинг муҳим ролини таъкидлади. О.Малгинов икки томонлама муносабатларни юқори баҳолади. Шунингдек, натижалари минтақалараро алоқани мустаҳкамлашга хизмат қиладиган “Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий боғлиқлик. Таҳдидлар ва имкониятлар” халқаро конференсиясини (2021 йил 15-16 июль) муваффақиятли ўтказилгани билан табриклади.

27 июля 2021 года Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Российской Федерации Олегом Мальгиновым.
Состоялся обстоятельный обмен мнениями по текущей ситуации в Афганистане и усилиям международного сообщества, а также двух стран по расширению сотрудничества в афганском направлении.
Посол России особо подчеркнул весомую роль Узбекистана в установлении долгосрочного и устойчивого мира в Афганистане, а также вовлечении страны в региональные интеграционные процессы.
О.Мальгинов дал высокую оценку нынешнему уровню двусторонних отношений, а также поздравил с успешным проведением Международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности» (15-16 июля 2021г.), итоги которой будут способствовать укреплению межрегиональной взаимосвязанности.