ИТСВ экспертлар ҳамжамияти ва тадбиркорлар билан ўзаро ҳамкорлик қилиш учун мунозара платформасини яратмоқда
2021-07-26 | Иқтисодиёт
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков видеоконференция шаклида экспертлар ҳамжамияти вакиллари, тадбиркорлар ва блогерлар билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг тадбиркорлар ва инвесторлар билан бўлажак очиқ мулоқотига тайёргарлик ҳамда иқтисодиёт, молия, банк соҳаси ва бошқа соҳалардаги долзарб тенденцияларни муҳокама қилди.
“Ақлий ҳужум” шаклида ўтказилган муҳокама давомида бўлажак тадбир кун тартибини шакллантириш юзасидан таклифлар ўртага ташланди ва кўриб чиқилди. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан Савдо-саноат палатаси билан биргаликда ташкил этилган мурожаатларни қабул қилиш ва таҳлил этиш бўйича Штаб томонидан тадбиркорларнинг қабул қилинган муаммо ва таклифлари ҳам муҳокама этилди.
Экспертлар ва блоггерлар мамлакатимизда ишбилармонлик муҳитини янада ривожлантириш борасида ўз фикр-мулоҳазалари билан ўртоқлашдилар ҳамда изчил ислоҳотларни давом эттириш зарур ва муҳим бўлган устувор соҳаларни кўрсатиб ўтдилар. Хусусан, давлат бошқаруви ҳамда солиқ ва божхона маъмурчилиги тизимлари самарадорлигини ошириш, давлат корхоналари ва банк секторини хусусийлаштириш, тадбиркорлар ва инвесторлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш механизмларини мустаҳкамлаш, уларни молиявий қўллаб-қувватлашнинг янги воситаларини яратиш ва бошқа масалаларга тўхталиб ўтилди.
Суҳбат чоғида мамлакатни жадал иқтисодий ривожлантириш бўйича таклифларни ишлаб чиқишда ишбилармонлар янада фаол иштирок этишларини назарда тутган ҳолда давлат идоралари ҳамда экспертлар ва бизнес вакиллари ўртасида яқин ҳамкорликни йўлга қўйишнинг муҳим аҳамияти қайд этилди. Ишбилармонлик муҳитини янада яхшилаш ва ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни илгари суриш борасида ғояларни шакллантириш ва кўп томонлама фикр алмашиш учун мунозара платформасини яратиш таклиф этилди. Ушбу платформанинг мақсади давлат ва бизнес ўртасида муштарак манфаатларни англашни таъминлашга, шунингдек, мавжуд муаммоларнинг самарали ечимларини ишлаб чиқишга қаратилган конструктив мулоқотни йўлга қўйишдир.
Ўзаро ишончли ва конструктив суҳбат якунида иштирокчилар келгусида ҳамкорлик қилиш йўлларини белгилаб, мамлакат иқтисодий-ижтимоий ривожланишининг долзарб масалалари борасида мунтазам муҳокамалар ўтказишга келишиб олдилар.

МИВТ создает дискуссионную платформу для взаимодействия с экспертным сообществом и предпринимателями
2021-07-26 | Экономика
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции обсудил с представителями экспертного сообщества, предпринимателями и блогерами подготовку к предстоящему открытому диалогу Президента Республики Узбекистан с предпринимателями и инвесторами, а также актуальные тенденции в сферах экономики, финансов, банковского сектора и других направлениях.
В ходе мероприятия, прошедшего в формате «мозгового штурма», были выдвинуты и рассмотрены предложения по формированию повестки намечающегося мероприятия. Также были обсуждены проблемы и предложения предпринимателей, поступившие в Штаб по сбору и анализу обращений, созданный Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с Торгово-промышленной палатой.
Эксперты и блогеры поделились своим видением дальнейшего развития делового климата в стране и указали приоритетные сферы, в которых нужно и важно продолжать последовательные реформы. В частности, были затронуты вопросы повышения эффективности государственного управления и систем налогового и таможенного администрирования, приватизации государственных предприятий и банковского сектора, укрепления механизмов защиты прав предпринимателей и инвесторов, создания новых инструментов их финансовой поддержки и другие вопросы.
В ходе беседы была отмечена важность налаживания тесного взаимодействия между государственными структурами с одной стороны и экспертами и представителями бизнеса с другой стороны, имея в виду более активное вовлечение последних в разработку предложений по ускоренному экономическому развитию страны. Было предложено создать дискуссионную платформу для генерирования идей и многостороннего обмена мнениями о дальнейшем улучшении бизнес-климата и продвижении социально-экономических реформ. Цель данной платформы – выстраивание конструктивного диалога между государством и бизнесом, направленного на обеспечение четкого понимания общих интересов, а также выработки конкретных решений имеющихся проблем.
По итогам доверительной и конструктивной беседы участники определили формат дальнейшего сотрудничества и договорились проводить регулярные обсуждения актуальных вопросов повестки экономического и социального развития страны.