Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Ҳайьатининг кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди.
2021-07-24 | Жамият
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Ҳайьатининг кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди. Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университетида бўлиб ўтган йиғилишда Вазирликнинг марказий аппарати, тизимдаги корхона ва ташкилотлар ва таълим муассасалари раҳбарлари иштирок этдилар.
Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университетида бўлиб ўтган йиғилишда Вазирликнинг марказий аппарати, тизимдаги корхона ва ташкилотлар ва таълим муассасалари раҳбарлари иштирок этдилар.
Ҳай’ат йиғилишини Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири, Ҳайьат раиси Ш.Содиқов олиб борди.
Ҳайьат мажлисида вазир ўринбосарлари, вазирлик марказий аппарати, Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети, шунингдек тизимдаги корхона ва ташкилотлар раҳбар-ходимларининг кун тартибида белгиланган масалалар юзасидан ҳисоботлари эшитилди.
Мажлисда соҳада IT-кадрларни таёрлаш, жумладан Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университети таркибидаги Ўзбек-Беларус қўшма ахборот технологиялари факултетининг фаолиятини такомиллаштириш ва ривожлантириш, университетида масофавий таьлим тизимини жорий этиш, ушбу йўналишда келгусидаги истиқболлар режалар муҳокама этилди.
Шунингдек, университетнинг  янги ўқув бинолари ва бошқа объектларини фойдаланишга  топшириш  ҳудудларда 11 та ихтисослаштирилган IT техникумларни ҳамда жорий йил охиригача 85 та IT-мактабларни мавжуд умумтаълим мактаблари негизида информатика ва ахборот технологияларини чуқурлаштириб ўқитишга ихтисослаштирилган мактабларни босқичма-босқич ташкил этиш бўйича амалга оширилаётган ишлар муҳокама қилинди.
Ўтган давр мобайнида ютуқлар билан Университет томонидан бир қатор камчиликларга  ҳам йўл қўйилганлиги кўрсатиб ўтилди, уларни бартараф этиш бўйича кескин чоралар кўрилиши белгиланди.
Ҳайъат мажлисида кўрилган масала юзасидан вазирликнинг тегишли бошқарма ва бўлим раҳбарлари ҳамда университет профессор-ўқитувчиларининг ушбу масалалар тўғрисидаги фикрлари тингланди.
Шунингдек, Муҳаммад ал-Хоразмий номидаги Тошкент ахборот технологиялари университетида таълим сифатини янада ошириш, талабаларга  сифатли билим бериш  тизимини такомиллаштириш борасида йўл қўйилган камчиликларни бартараф этиш юзасидан чора-тадбирларни  амалга ошириш белгилаб олинди.
Кун тартибида кўриб чиқилган масалалар юзасидан Вазирлик Ҳайъатининг кенгайтирилган йиғилиши бўйича  тегишли қарори қабул қилинди.

Прошло расширенное заседание Коллегии Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций
2021-07-24 | Общество
В заседании, прошедшем в Ташкентском университете информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий, приняли участие руководители центрального аппарата Министерства, подведомственных предприятий, организаций и образовательных учреждений.
Расширенное заседание провел Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций, председатель Коллегии Ш. Садиков.
На заседании были заслушаны отчеты заместителей Министра ИКТ, центрального аппарата Министерства, руководителей и сотрудников Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразмий по вопросам, вынесенным на повестку дня.
На заседании был рассмотрен вопрос развития и совершенствования деятельности Совместного факультета Ташкентского университета информационных технологий и Белорусского государственного университета информатики и радиоэлектроники (СФ ТУИТ-БГУИР) при ТУИТ.
Также была рассмотрена проводимая работа по созданию в новых учебных зданиях и на других объектах университета в регионах 11 специализированных IT-техникумов и 85 специализированных школ с углубленным изучением информатики и информационных технологий на базе общеобразовательных школ до конца этого года.
Наряду с достигнутыми успехами были рассмотрены ошибки и недочеты в деятельности университета. Определены серьезные меры по их устранению.
Были выслушаны мнения руководителей соответствующих управлений и отделов Министерства, а также профессорско-преподавательского состава ТУИТ по поднятым на расширенном коллегиальном заседании вопросам.
Также определены меры по устранению допущенных ошибок и недочетов в деятельности Ташкентского университета информационных технологий и коммуникаций имени Мухаммада ал-Хоразмий в рамках повышения качества образования и совершенствования системы подготовки студентов.