Муҳаммад Сулаймон ал-Жассир ИТБ Президенти этиб сайланди
Ислом тараққиёт банки (ИТБ), Бошқарувчилар Кенгаши раиси, Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков ИТБ Гуруҳининг Бош котибияти тасдиғига мувофиқ, Бошқарувчилар Кенгаши Саудия Арабистони Подшоҳлиги томонидан таклиф этилган номзод – доктор Муҳаммад Сулаймон ал-Жассирни ИТБнинг янги президенти лавозимига беш йил муддатга сайлаш тўғрисида сиртдан қарор қабул қилганлигини эълон қилди.
Бошқарувчилар Кенгаши, шунингдек, Икки муқаддас масжид ходими, Подшоҳ Салмон ибн Абдулазиз Ол Сауд ва Саудия Арабистони Подшоҳлиги ҳукуматига ИТБни ташкил этилганидан буён қўллаб-қувватлаб келаётгани учун ўзининг чуқур миннатдорлигини билдириши хусусида қарор қабул қилди.
Қарорда доктор Бандар ибн Муҳаммад Ал-Ҳажар Жаноби Олийлари томонидан сайланганидан буён ИТБ тузилмалари ва ИТБ Гуруҳи олдида амалга оширилган мукаммал фаолияти ҳамда ўтган давр мобайнида жаҳон молия бозорларидаги молиявий ташкилотлар орасида ўз мавқеини кўтаришга имкон берган улкан муваффақиятлари Банк Бошқарувчилари Кенгаши томонидан эътироф этилгани ва юқори баҳолангани акс эттирилган.
2021 йил, 6 июль, сешанба куни С.Умурзаков раислиги ва Қўмита аъзолари бўлган Бошқарувчилар иштирокидаги Банк Бошқарувчилари Кенгашининг Тартиб-таомиллар бўйича қўмитаси ИТБ раиси лавозимида доктор Бандар ибн Муҳаммад ал-Ҳажар Жаноби Олийлари ўрнига фаолият юритиш учун Саудия Арабистони Подшоҳлиги вакили, доктор Муҳаммад ал-Жассир Жаноби Олийларининг номзодини кўриб чиқиш мақсадида видеоконференция ўтказди.
Ушбу йиғилиш чоғида Қўмита доктор ал-Жассирни кейинги 5 йилга ИТБнинг янги Президенти лавозимига сайлаш тўғрисидаги қарор лойиҳасини қабул қилишни тавсия этди. Шунингдек, Қўмита доктор Ҳажжарга миннатдорлик мактубини юбориш тўғрисида яна бир қарор лойиҳасини қабул қилишни тавсия қилди. Иккала қарор лойиҳаси ҳам Директорлар кенгаши аъзоларига сиртдан қабул қилиш учун тақдим этилди.

Мухаммад Сулейман аль-Джассир избран президентом ИБР
Председатель Совета управляющих Исламского банка развития (ИБР) заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков объявил, что в соответствии с подтверждением Генерального секретариата Группы ИБР, Совет управляющих заочно принял резолюцию об избрании доктора Мухаммада Сулеймана аль-Джассира – кандидата, выдвинутого Королевством Саудовская Аравия, в качестве нового президента ИБР сроком на 5 лет.
Совет управляющих также принял резолюцию, в которой выражает глубокую благодарность и признательность Хранителю двух священных мечетей королю Салману бен Абдель Азизу аль-Сауду и правительству Королевства Саудовская Аравия за постоянную поддержку ИБР с момента его создания.
Резолюция также отражает признание и высокую оценку со стороны Совета управляющих Банка за превосходную работу, осуществленную Его Превосходительством доктором Бандаром бин Мухаммадом аль-Хаджаром перед структурами ИБР и Группой ИБР с момента его избрания, а также за большие успехи, достигнутые Группой за прошедший период, поднявшие ее статус среди аналогичных организаций на мировых финансовых рынках.
Комитет по процедурам Совета управляющих Банка под председательством С.Умурзакова и при участии Управляющих, входящих в состав Комитета, во вторник 6 июля 2021 года провел видеоконференцию по рассмотрению кандидатуры Его Превосходительства доктора Мухаммада аль-Джассира, представляющего Королевство Саудовской Аравии, на должность президента ИБР с тем, чтобы сменить на этом посту Его превосходительство доктора Бандара Хаджара.
В ходе этого заседания Комитет рекомендовал принять проект резолюции об избрании доктора аль-Джассира в качестве нового президента ИБР на следующие 5 лет. Он также рекомендовал принять еще один проект резолюции о направлении письма с благодарностью и признательностью доктору Хаджару. Оба проекта решений были переданы членам Совета директоров для заочного принятия.