ИТСВ: юқори даражадаги очиқлик ва кўп томонлама ҳамкорликка тайёрлик
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида маҳаллий оммавий ахборот воситалари, медиа маконининг вакиллари ва блогерлар билан пресс-нонушта ташкил этилди.
Тадбир давомида иштирокчилар кўп томонлама ҳамкорликни давом эттириш шаклларини муҳокама қилиб, идоранинг жамоатчилик ва оммавий ахборот воситалари олдидаги очиқлигини янада ошириш муҳимлигини таъкидладилар. Вазирлик раҳбарияти оммавий ахборот воситаларининг давлат, бизнес ва аҳоли ўртасидаги боғлиқликни таъминлашда муҳим ўрин тутишини қайд этди, шунингдек, маҳаллий тадбиркорлар ва экспортчилар билан тўғридан-тўғри мулоқот ўрнатиш ва уларга кўрсатилаётган ёрдам самарадорлигини ошириш мақсадида оммавий ахборот воситалари билан ўзаро манфаатли ва самарали ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирди.
Шунингдек, тадбир доирасида “FURSAT” давлат медиа-лойиҳаси тақдим этилди. Лойиҳани инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов, Ёшлар ишлари Агентлиги директори А.Саъдуллаев ҳамда ИТСВ томонидан лойиҳа координаторлари тақдим этдилар.
А.Воитов ўз нутқида лойиҳанинг асосий мақсади йигит - қизларни ўз бизнес ғояларини амалга оширишда қўллаб-қувватлашдан иборат эканлигини таъкидлади.
“FURSAT” лойиҳасининг миссияси – ёшлар тадбиркорлигини ривожлантириш ва улар бандлигини оширишга қаратилган Ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари (ЁСТЗ)ни яратиш ва фаолиятини ташкил этиш ташаббусини илгари суриш эканлиги таъкидланди.
Ташаббус шунингдек, ҳудудларнинг иқтисодий салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш ва саноатнинг турли соҳаларига инновациялар киритишни рағбатлантиришга мўлжалланган.
Президент Қарорига кўра, мамлакат бўйлаб 219 та ЁСТЗ ташкил этилади, улардан 185 таси ҳозирги кунда фаолият кўрсатмоқда ва ҳудудларида дастлабки лойиҳалар амалга оширилиши бошланган. Барча ЁСТЗлар зарур инфратузилма билан таъминланади ва уларда ёш тадбиркорларнинг инновацион ғоялари асосида ўз лойиҳаларини амалга оширишлари ҳамда ишлаб чиқариш объектларини қўришлари учун барча шарт-шароитлар яратилади.
Шунингдек, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузурида Ёш тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ташкил этилгани ҳамда ёшлар лойиҳаларини молиялаштириш учун 100 миллион доллар ажратилгани қайд этилди.
“FURSAT” лойиҳасининг иштирокчиси ким бўлиши мумкин?
Ўз бизнес ғоялари бор, аммо уни бошлаш учун тажриба ва бошланғич капиталга эга бўлмаган 18 – 30 ёшли йигит-қизлар лойиҳа иштирокчилари бўлишлари мумкин.
Қандай қилиб “FURSAT” лойиҳасининг аъзоси бўлиш мумкин?
Агар сизда бизнес-ғоя ёки тайёр бизнес-режаси бор бўлса, www.fursatloyiha.uz веб-сайти (http://www.fursatloyiha.uz/) ёки @fursatloyiha_bot телеграм – бот орқали ариза беринг. Аризангиз ўрганилиб, тасдиқланганидан сўнг 7 йил муддатга 100 минг долларгача имтиёзли кредит олиш имкониятига эга бўласиз. Бундан ташқари, сизга яқин бўлган ЁСТЗ ҳудудида ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш учун 1000 квадрат метргача ер ажратилиши мумкин.
Агар сизда бизнес-режа бўлмаса, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги “Лойиҳалар фабрикаси” бизнес-инкубаторларининг тажрибали мутахассислари уни ишлаб чиқишда сизга зарур ёрдам берадилар.
Маълумот учун телефон рақами: 71 238 52 21.
Лойиҳанинг бренди ҳақида
Логотип “FURSAT” сўзидан иборат бўлиб, унинг “U” ҳарфи “табассум” рамзини ифодалайди. У, ўз навбатида, мамлакат Ҳукуматининг ёш тадбиркорларга узатаётган “ёрдам қўлини” акс эттирувчи иккита “кичик одамчалар”нинг қўл сиқуви натижасида шаклланади.
Шиори
Шиорнинг ўзбек тилидаги версияси: “Имкониятлар сеники!”. Шиор “имкон”, “қулай, мос пайт” маъноларига эга бўлган “fursat” сўзининг моҳиятини акс эттиради. Бу лойиҳада у тўғри келган вақт, қулай, бизнесни бошлаш учун фойдали фурсат деган маънони англатади.

МИВТ: максимальная открытость и готовность к многостороннему сотрудничеству
Министерство инвестиций и внешней торговли провело пресс-завтрак с представителями отечественных медиа, средств массовой информации и блогерами.
В ходе мероприятия участники обсудили формат дальнейшего многостороннего сотрудничества и отметили важность дальнейшего повышения открытости ведомства для общественности и СМИ. Руководство ведомства отметило важную роль средств массовой информации в качестве связующего звена между государством, бизнесом и населением, а также озвучило готовность к взаимовыгодному и результативному взаимодействию с медиа в целях налаживания прямого диалога с отечественными предпринимателями и экспортерами и повышения эффективности оказываемой им поддержки.
Также в рамках мероприятия был презентован государственный медиапроект «FURSAT». В презентации приняли участие первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли А.Воитов, директор Агентства по делам молодежи А.Саъдуллаев, а также координаторы проекта со стороны МИВТ.
В ходе выступления А.Воитов отметил, что основная цель проекта заключается в поддержке молодых юношей и девушек в реализации собственных бизнес-идей.
Подчеркивалось, что миссия «FURSAT» – продвижение инициативы по созданию и организации деятельности молодежных промышленных и предпринимательских зон (МППЗ), нацеленной на развитие молодежного предпринимательства и повышения ее занятости.
Также инициатива призвана повысить эффективность использования экономического потенциала регионов и стимулировать внедрение инноваций в различные отрасли промышленности.
Согласно Постановлению Президента по всей стране будет создано 219 МППЗ, 185 из которых уже функционируют, где уже начата реализация первых проектов. Все МППЗ будут обеспечены необходимой инфраструктурой, а для молодых предпринимателей созданы все условия для реализации собственных проектов и создания производств на базе инновационных идей.
Также отмечалось, что при Министерстве инвестиций и внешней торговли создан Фонд поддержки молодых предпринимателей и для финансирования проектов молодежи выделено 100 млн долларов.
Кто может стать участником проекта «FURSAT»?
Участниками проекта могут стать молодые юноши и девушки от 18 до 30 лет, у которых есть идея своего бизнеса, но нет опыта и стартового капитала для его запуска.
Как стать участником проекта «FURSAT»?
Если у вас есть идея создать свое дело или готовый бизнес-план, подавайте заявки на сайте www.fursatloyiha.uz или в телеграм-боте @fursatloyiha_bot. После изучения и одобрения вашей заявки вы сможете получить льготный кредит в размере до 100 тысяч долларов сроком на 7 лет. Также вам могут выделить до 1000 квадратных метров земли под производство на территории МППЗ в вашем регионе.
А если у вас нет бизнес-плана, опытные эксперты бизнес-инкубаторов «Фабрики проектов» при Министерстве инвестиций и внешней торговли, окажут вам необходимое содействие в его разработке.
Справки по телефону: 71 238 52 21.
О бренде проекта
Логотип представляет собой слово «FURSAT», буква «U» которого символизирует «улыбку». Она, в свою очередь, образуется в результате рукопожатия двух стилизованных «человечков», что отражает «руку помощи», которую Правительство страны протягивает молодым предпринимателям.
Слоган
Версия слогана на русском языке: «Все возможности для тебя!». В слогане отражается суть слова «FURSAT», имеющее значения «возможность», «удобный, подходящий момент», в данном проекте означающее подходящий момент, удобный случай, выгодный – для начала бизнеса.