Чарм-пойабзал саноати ишлаб чиқарувчилари билан очиқ мулоқот бўлиб ўтди
Тошкент шахрининг Бектемир туманида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги раҳбарияти томонидан чарм-пойабзал саноати ишлаб чиқарувчилари билан очиқ мулоқот ўтказилди. Тадбирда 50 дан ортиқ тадбиркорлар иштирок этишди.
Учрашувнинг асосий мақсади соҳа ривожининг бугунги ҳолатини таҳлил қилиш, тизимли ва алоҳида учраётган муаммоларни аниқлаш ҳамда уларни ҳал этиш бўйича амалий чора-тадбирларни ишлаб чиқишдан иборат бўлди.
Учрашувда чарм-пойабзал саноатини ривожлантиришнинг долзарб йўналишлари ва истиқболлари, мамлакатимизда янги юқори технологияли корхоналарни ташкил этиш, ишлаб чиқарувчи корҳоналар сонини кўпайтириш мақсадида маҳаллий ва хорижий корхоналарни жалб этиш, ҳамда инвестициявий муҳитни яхшилаш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Чарм-пойабзал саноатининг ривожланишига тўсқинлик қилувчи омиллар, шу жумладан ҳом ашё базасини ошириш, чарм хом ашёсини қайта ишлашни чуқурлаштириш ва соҳадаги кадрлар малакасини ошириш зарурлиги билан боғлиқ тизимли муаммолар муҳокама қилинди. Кўп томонлама муҳокама давомида кўтарилган масалаларни ҳал этиш бўйича аниқ таклифлар ишлаб чиқилди.
Шунингдек, инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов ва “Ўзчармсаноат” уюшмаси вакиллари Бектемир туманида жойлашган “Delta Dolphin Design”, “Улкан Лазиз”, “МММ АМИН БИО” ва “Бектемир гўшт Комбинати” МЧЖ каби бир қатор корхоналарга ташриф буюриб, чарм ҳом ашёсини тайёрлаш ва қайта ишлаш технологик жараёни билан яқиндан танишдилар.

Состоялась открытая встреча с производителями кожевенно-обувной отрасли
В Бектемирском районе г.Ташкента руководство Министерства инвестиций и внешней торговли провело открытую встречу с производителями отечественной кожевенно-обувной промышленности. В мероприятии приняли участие более 50 предпринимателей.
Цель встречи – анализ текущего состояния развития отрасли, выявления проблем системного и частного характера, а также выработка практических мер по их решению.
В ходе встречи были рассмотрены актуальные тенденции и перспективы развития кожевенно-обувной отрасли, предложения по улучшению инвестиционного климата в стране для привлечения отечественных и зарубежных кожевенников и обувщиков к созданию новых высокотехнологичных производств в стране.
Обсуждены системные проблемы, связанные с потребностью в наращивании сырьевой базы, углублении переработки кожевенного сырья и повышении квалификации кадров для отрасли, которые сдерживают развитие кожевенно-обувной промышленности. В ходе многостороннего обсуждения были выработаны конкретные предложения по решению озвученных вопросов.
Также руководство Министерства инвестиций и внешней торговли и Ассоциации «Узчармсаноат» выехало на ряд кожеперерабатывающих и обувных предприятий, расположенных в Бектемирском районе, таких как ООО «Дельта Дельфин Дизайн», ООО «Ulkan Laziz», ООО «MMM AMIN BIO» и ООО «Bektemir Go'sht Kombinati», где ознакомились с технологическим процессом подготовки и переработки кожевенного сырья, а также производством готовой кожи и обуви.