Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбекистондаги Ислом Цивилизацияси маркази фаолиятини янада такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
2021-07-16 | Ҳужжатлар
Халқнинг бунёдкорлик қудрати жўш урган ҳозирги замонда Учинчи Ренессанснинг илмий-маънавий пойдеворини мустаҳкамлаш, ёшларни Ватанга муҳаббат, миллий-диний қадриятларга ҳурмат руҳида тарбиялаш, мамлакатнинг ислом цивилизациясини ривожлантириш борасидаги ролини янада ошириш ҳамда буюк алломаларнинг жаҳон тамаддунига қўшган ҳиссасини миллий ва халқаро миқёсда оммалаштириш мақсадида:
1.Вазирлар Маҳкамаси, Дин ишлари бўйича қўмита, Фанлар академияси, Инновацион ривожланиш вазирлиги ва Маданият вазирлигининг Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказини (кейинги ўринларда – Марказ):
«Учинчи Ренессанс – Янги Ўзбекистон» ғоясини кенг тарғиб қилувчи;
мамлакат тарихининг янги юксалиш давридаги ютуқларини илмий асосда ўрганувчи, уни кенг жамоатчиликка етказиб берувчи;
моддий маданий мерос намуналарини, ислом дини билан боғлиқ қадимий ва бой анъаналарни тарғиб қилувчи илмий-маърифий масканга айлантириш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
2. Қуйидагилар Марказнинг янгиланган асосий вазифалари этиб белгилансин:
муқаддас ислом дини билан боғлиқ бой меросни илмий тадқиқ этиш, унинг Марказий Осиё цивилизацияси ривожидаги ўрнини инновацион усуллар орқали тарғиб қилиш;
Ўзбекистонда юз берган умуммиллий юксалишлар, тарихий ренессансларнинг илдизлари ва мазмун-моҳиятини мамлакат аҳолиси, айниқса, ёшларга етказиш бўйича зарур чораларни кўриш;
буюк аждодларнинг жаҳон тамаддуни, диний ва дунёвий илмлар ривожига қўшган ҳиссасини энг замонавий усуллар ва воситалар орқали ёритиб бориш;
ёшларни илм-маърифатга даъват этадиган, миллийлик ва динийлик ўртасидаги уйғунлик моҳиятини кенг тарғиб қилишга қаратилган медиа маҳсулотлар, илмий ишланма ва тавсияларни тайёрлаш;
зиёрат туризмининг илмий асослари бўйича етарли назарий билим ва амалий кўникмаларга эга гид-таржимонларни тайёрлаш ҳамда уларнинг малакасини тизимли ошириб боришни таъминлаш;
илм-фаннинг жадал тараққиётини кўрсатиб берувчи сермазмун экспонатлар фонди, қўлёзма ва замонавий нашрлардан иборат бой кутубхоналар тизимини шакллантириш ҳамда уларнинг жаҳон музейлари ва кутубхоналари тармоғига уланишини таъминлаш;
Ўзбекистон халқининг ислом цивилизациясига қўшган ҳиссаси бўйича фундаментал тадқиқотлар дастурлари ва илмий лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва уларнинг амалга оширилишини қўллаб-қувватлаш;
ислом цивилизациясини тадқиқ этиш соҳасининг долзарб илмий-назарий ва услубий масалаларига бағишланган конференциялар, симпозиумлар, кўргазмалар ва илмий маърузалар, семинар-тренинглар, танловлар ва бошқа маданий-маърифий тадбирларни доимий ташкил этиб бориш;
ислом цивилизацияси йўналишида амалга оширилган янги тадқиқотлар натижаларидан илмий жамоатчиликни хабардор қилиб бориш, республика музейлари ва кутубхоналарида ишлаётган ходимларнинг касбий салоҳиятини ошириш бўйича илмий-амалий ва услубий тренингларни йўлга қўйиш;
ислом тарихи ва маданияти йўналишига оид билимларни ошириш, қадимий қўлёзма ва тошбосма асарларни таъмирлаш, қоғоз, китобат, муқовасозлик, хаттотлик санъатини тиклаш, ислом манбаларини ўрганиш бўйича ўқув курсларини ташкил этиш;
«Учинчи Ренессанс – Янги Ўзбекистон» ғоясининг мазмун-моҳиятини, жумладан, унинг илм-фан ривожи, динлараро ва миллатлараро бағрикенгликни таъминлашдаги роли ва аҳамиятини жамоатчилик орасида кенг тарғиб қилиш.
3. Жаҳон илм-фани тараққиёти ва цивилизациясига ҳисса қўшган аждодлар илмий меросини тадқиқ этиш ҳамда янги юксалиш давридаги ютуқларни тарғиб қилиш бўйича «Йўл харитаси» (кейинги ўринларда – «Йўл харитаси») 1-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
«Йўл харитаси»да назарда тутилган чора-тадбирларнинг ўз вақтида ва сифатли бажарилишини таъминлашда тегишли вазирлик ва идораларнинг биринчи раҳбарлари шахсан масъул этиб белгилансин.
4. Марказ ҳузурида юридик шахс мақомига эга бўлмаган Ўзбекистондаги Ислом цивилизацияси марказини ривожлантириш жамғармаси (кейинги ўринларда – Жамғарма) ташкил этилсин.
Белгилансинки, Марказ директори Жамғарма маблағларининг тасарруф этувчиси ҳисобланади.
а) Жамғарма маблағларини шакллантиришнинг асосий манбалари этиб белгилансин:
Давлат бюджети маблағлари;
хорижий (халқаро) молия институтлари ва бошқа хорижий донорларнинг техник кўмак маблағлари ва грантлари;
ҳомийлик хайриялари;
қонунчиликда тақиқланмаган бошқа манбалар;
б) Жамғарма маблағлари сарфланадиган йўналишлар этиб белгилансин:
илмий адабиётларни яратиш, чоп этиш, ноёб асарлар ва ҳужжатларни харид қилиш орқали Марказ китоб фондини кенгайтириш;
илмий тадқиқотларга кўмаклашиш, тадқиқот ишларини қўллаб-қувватлаш учун грантлар ажратиш;
ижтимоий, илмий, маънавий ва маърифий тадбирларни ташкил этиш;
кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш дастурларини амалга ошириш, шунингдек, конференциялар, семинарлар ва бошқа тадбирларни, шу жумладан, хорижий мамлакатларда ташкил қилиш;
Марказ фаолияти учун зарур бўлган мультимедиа ва тармоқ қурилмалари ҳамда дастурий таъминотларни харид қилиш, Марказ фаолиятига замонавий ахборот технологияларини жорий этиш.
Марказ икки ой муддатда Жамғарма маблағларини шакллантириш ва улардан фойдаланиш тартиби тўғрисидаги низом лойиҳасини ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
6. Марказ ҳузурида Самарқанд қоғози, муқовасозлик ва хаттотликнинг қадимий анъаналарини тиклаш бўйича устахона-лаборатория (кейинги ўринларда – Лаборатория) ташкил этилсин ва Лаборатория томонидан ўтказиладиган тадқиқот синовларининг асосий йўналишлари 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Лабораторияни ташкил этиш, айрим асбоб-ускуналар, ҳисоблаш техника воситалари, бутловчи материаллар билан таъминлаш ва уларни ўрнатиш билан боғлиқ харажатлар Жамғарма маблағлари, халқаро молия институтлари ва ташкилотларининг техник кўмак маблағлари (грантлари) ҳамда қонунчилик ҳужжатларида тақиқланмаган бошқа манбалар ҳисобидан молиялаштирилади;
Лаборатория фаолиятига соҳада етарли даражадаги билим ва иш тажрибасига эга бўлган малакали мутахассислар Марказ томонидан фуқаролик-ҳуқуқий шартномалар асосида жалб қилинади ва уларнинг гонорари (иш ҳақи) Жамғарма ҳисобидан тўланади;
Лаборатория томонидан ўтказиладиган тадқиқот синовлари натижаларини, жумладан, Самарқанд қоғози, муқовасозлик ва хаттотлик санъати ижодий маҳсулини реализация қилишдан тушган маблағлар Марказ ва Лаборатория фаолиятини ривожлантиришга сарфланади.
7. Марказ музейи экспозициялари ва кутубхонаси фондини шакллантириш, аҳолидан харид қилинадиган қўлёзма, тошбосма, босма асарлар, тарихий ҳужжатлар, экспонатларни таҳлил қилиш, саралаш, уларнинг ноёблигини аниқлаш ва баҳолаш бўйича экспертлик комиссия (кейинги ўринларда – Комиссия) тузилсин ҳамда унинг таркиби 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Марказ Фанлар академияси, Туризм ва спорт вазирлиги билан биргаликда бир ой муддатда Комиссия фаолиятини ташкил этиш тўғрисидаги низом лойиҳасини ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
8. Марказ ва Фанлар академияси Абу Райҳон Беруний номидаги Шарқшунослик институти тарихий ёзма манбаларни марказлашган ҳолда сақлаш, тадқиқ этиш, уларнинг ҳолатини доимий мониторинг қилиш бўйича масъул давлат муассасалари этиб белгилансин.
Марказ бир ой муддатда давлат тасарруфидаги барча музей, кутубхона, архив фондлари ва бошқа давлат муассасаларидаги қадимий қўлёзма ва тошбосма манбалар рўйхатини шакллантирсин.
9. Вазирлар Маҳкамаси уч ой муддатда:
Марказ томонидан тақдим этилган рўйхат асосида тарихий ёзма манбаларнинг босқичма-босқич Марказ тасарруфига ўтказилиши бўйича чораларни кўрсин;
ислом цивилизацияси ва зиёрат туризмининг илмий асослари бўйича етарли назарий билим ва амалий кўникмаларга эга гид-таржимонларни тайёрлаш ҳамда уларнинг малакасини доимий ошириб бориш тизимини йўлга қўйиш мақсадида Ислом цивилизацияси ва зиёрат туризми йўналишида гид-экскурсоводларни етиштириш бўйича Марказ ҳузурида малака ошириш ва қайта тайёрлаш курсларини ташкил этсин;
Марказни юқори малакали, чуқур билим ва амалий иш тажрибасига эга кадрлар билан тўлдириш чораларини кўрсин.
10. Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Марказ билан биргаликда 2022 йил 1 январга қадар:
Марказ таркибидаги кутубхона, архив ҳамда музейда сақланаётган қўлёзма ва тошбосма китоблар, тарихий далил ва ҳужжатлар, археологик топилмаларни рақамлаштириш чораларини кўрсин;
рақамлаштирилган барча маълумотларни ўзида акс эттирувчи мобил иловани ишга туширсин ва аҳоли орасида унинг кенг тарғиботини амалга оширсин;
Марказ расмий веб-сайти, маълумотлар базаси ва мобил илова ўртасида маълумотлар алмашинуви интеграциясини таъминласин.
11. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 4-иловага мувофиқ қўшимча ва ўзгартиришлар киритилсин.
12. Марказ ва унинг таркибий бўлинмалари Тошкент шаҳар, Абдулла Қодирий кўчаси, 11-уй манзилидаги Ўзбекистон халқаро ислом академияси биносига бепул фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилсин.
13. Молия вазирлиги мазкур қарорга асосан жорий йилда кўзда тутилган чора-тадбирларни молиялаштириш ишлари учун 2021 йилги Давлат бюджети параметрлари доирасида маблағлар ажратилишини, 2022 йилдан бошлаб эса келгуси йилларда амалга ошириши белгиланган вазифалар учун Давлат бюджети параметрларида зарур маблағларнинг назарда тутилишини таъминласин.
14. Марказ манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил этиш, тегишли идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилишга масъул ҳамда шахсий жавобгар этиб Бош вазир ўринбосари Б.А.Мусаев ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчиси Ш.Ш.Миноваров белгилансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентига ҳар чорак якуни бўйича ахборот киритиб борилсин.

О Дополнительных Мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности центра исламской цивилизации в Узбекистане при Кабинете Министров Республики Узбекистан
В целях укрепления научно-духовного фундамента Третьего Ренессанса на современном этапе пробуждения созидательной силы народа, воспитания молодежи в духе любви к Родине, уважения к национально-религиозным ценностям, дальнейшего повышения роли страны в развитии исламской цивилизации, а также популяризации вклада, внесенного великими мыслителями в мировую цивилизацию на национальном и международном уровне:
1. Одобрить предложение Кабинета Министров, Комитета по делам религий, Академии наук, Министерства инновационного развития и Министерства культуры о трансформации Центра исламской цивилизации в Узбекистане при Кабинете Министров Республики Узбекистан (далее – Центр) в Научно-просветительский центр, занимающийся:
широкой пропагандой идеи «Третий Ренессанс – Новый Узбекистан»;
научным изучением и доведением до широкой общественности достижений нового этапа развития в истории страны;
пропагандой образцов материального культурного наследия, древних и богатых традиций религии ислам.
2. Определить обновленными основными задачами Центра:
научное исследование богатого наследия священной религии ислам, пропаганду его роли в развитии цивилизации Центральной Азии посредством инновационных методов;
принятие необходимых мер для доведения до населения страны, особенно молодежи, корней, сути и содержания общенационального развития, исторических ренессансов, происшедших в Узбекистане;
освещение вклада великих предков в мировую цивилизацию, в развитие религиозных и светских наук посредством наиболее современных методов и средств;
подготовку медиа-продукции, научных разработок и рекомендаций, побуждающих молодежь к овладению знаниями и просвещению, направленных также на широкую пропаганду сущности гармонии национальности и религиозности;
подготовку гидов-переводчиков, обладающих достаточными теоретическими знаниями и практическими навыками научных основ паломнического туризма и обеспечение повышения их квалификации на системной основе;
формирование системы библиотек, имеющих богатый и содержательный фонд экспонатов, рукописей и современных изданий, раскрывающих ускоренное развитие исламских наук с обеспечением их подключения к сети музеев и библиотек мира;
разработку и поддержку реализации программ фундаментальных исследований и научных проектов, посвященных вкладу народа Узбекистана в развитие исламской цивилизации;
регулярную организацию конференций, симпозиумов, выставок, научных лекций, семинаров-тренингов, конкурсов и иных культурно-просветительских мероприятий, приуроченных к актуальным научно-теоретическим и методическим вопросам исследования исламской цивилизации;
регулярное информирование научного сообщества о результатах новых проведенных исследований по изучению исламской цивилизации, организацию научно-практических и методических тренингов по повышению профессионального мастерства работников музеев и библиотек республики;
организацию учебных курсов по повышению знаний в направлении истории и культуры ислама, реставрации древних рукописей и литографий, возрождению искусства изготовления бумаги, книжного и переплетного дела, каллиграфического искусства, а также изучению источников ислама;
широкую пропаганду среди общественности сути и содержания идеи «Третий Ренессанс – Новый Узбекистан», включая ее роль и значение в развитии науки, обеспечении межконфессионального согласия и религиозной толерантности.
3. Утвердить «Дорожную карту» по исследованию научного наследия предков, внесших вклад в развитие мировой науки и цивилизации, а также пропаганде достижений нового периода развития (далее – «дорожная карта») согласно приложению № 1.
Возложить на первых руководителей соответствующих министерств и ведомств персональную ответственность за обеспечение своевременной и качественной реализации мер, предусмотренных «дорожной картой».
4. Создать при Центре Фонд развития Центра исламской цивилизации в Узбекистане (далее – Фонд) без статуса юридического лица.
Установить, что директор Центра является распорядителем средств Фонда.
5. Определить:
а) основными источниками формирования средств Фонда:
средства технического содействия и гранты зарубежных (международных) финансовых институтов и иных зарубежных доноров;
благотворительные пожертвования;
б) направлениями расходования средств Фонда:
расширение книжного фонда Центра посредством создания и издания научной литературы, приобретения уникальных произведений и документов;
оказание содействия в научных исследованиях, выделение грантов на поддержку исследовательских работ;
организацию общественных, научных, духовных и просветительских мероприятий;
реализацию программ подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров, а также организацию конференций, семинаров и иных мероприятий, в том числе в зарубежных странах;
закупку мультимедийного и сетевого оборудования, а также программного обеспечения, необходимых для деятельности Центра, внедрение современных информационных технологий в его работу.
Центру в двухмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров проект Положения о порядке формирования и использования средств Фонда.
6. Создать Мастерскую-лабораторию по возрождению древних традиций самаркандской бумаги, переплетного дела и каллиграфии
при Центре (далее – Лаборатория) и утвердить проводимые Лабораторией основные направления исследовательских испытаний согласно приложению № 2.
расходы, связанные с созданием Лаборатории, обеспечением и установкой отдельного оборудования, средств вычислительной техники и комплектующих материалов, финансируются за счет средств Фонда, средств технического содействия (грантов) международных финансовых институтов и организаций, а также иных источников, не запрещенных актами законодательства;
привлечение к деятельности Лаборатории квалифицированных специалистов, обладающих достаточными знаниями и опытом работы в данной сфере, осуществляется Центром на основании гражданско-правовых договоров с выплатой гонорара (заработной платы) за счет средств Фонда;
средства, поступающие от результатов исследовательских испытаний, включая реализацию творческой продукции самаркандской бумаги, переплетного дела и каллиграфического искусства, расходуются на развитие деятельности Центра и Лаборатории.
7. Создать экспертную комиссию по формированию музейных экспозиций и фонда библиотеки Центра, проведению анализа и отбора, определению уникальности и оценке рукописей, литографических и печатных произведений, исторических документов и экспонатов, приобретаемых у населения (далее – Комиссия), и утвердить ее состав согласно приложению № 3.
Центру совместно с Академией наук и Министерством туризма и спорта в месячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров проект Положения об организации деятельности Комиссии.
8. Определить Центр и Институт востоковедения имени Абу Райхана Беруни Академии наук государственными учреждениями, ответственными за централизованное хранение, исследование исторических рукописных источников, ведение постоянного мониторинга их состояния.
Центру в месячный срок сформировать перечень древних рукописей и литографических источников, хранящихся во всех государственных музеях, библиотеках, архивных фондах и других государственных учреждениях.
9. Кабинету Министров в трехмесячный срок:
принять меры для поэтапной передачи в ведение исторических рукописных источников на основе перечня, представленного Центром;
организовать курсы повышения квалификации по подготовке гидов-экскурсоводов в направлении «Исламская цивилизация и паломнический туризм» при Центре в целях создания системы подготовки и непрерывного повышения квалификации гидов-переводчиков, обладающих достаточными знаниями и практическими навыками по научным основам исламской цивилизации и паломнического туризма;
принять меры по укомплектованию Центра высококвалифицированными кадрами, обладающими глубокими знаниями и практическим опытом работы.
10. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Центром в срок до 1 января 2022 года:
принять меры по оцифровке рукописей и литографических книг, исторических свидетельств и документов, археологических находок, хранящихся в библиотеке, архиве и музее Центра;
запустить мобильное приложение, отображающее все оцифрованные данные, и обеспечить его широкую пропаганду среди населения;
обеспечить интеграцию обмена данными между официальным веб-сайтом, базой данных и мобильным приложением Центра.
11. Внести дополнения и изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
12. Разместить Центр и его структурные подразделения в здании Международной исламской академии Узбекистана, расположенном по адресу: город Ташкент, улица Абдуллы Кадыри, 11, на основе права безвозмездного пользования.
13. Министерству финансов обеспечить выделение средств на финансирование мероприятий текущего года, предусмотренных настоящим постановлением, в рамках параметров государственного бюджета на 2021 год, с 2022 года – предусматривать необходимые средства в параметрах государственного бюджета для реализации определенных задач на последующие годы.
14. Центру совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в акты законодательства, вытекающих из настоящего постановления.
15. Возложить на заместителя Премьер-министра Мусаева Б.А. и советника Президента Республики Узбекистан Миноварова Ш.Ш. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления и осуществление координации деятельности соответствующих ведомств.