Бугун Тошкентдаги халқаро конференция дастури доирасида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раисининг ўринбосари, ташқи ишлар вазири Рашид Мередовни қабул қилди.
Олий даражадаги мунтазам мулоқотлар туфайли кўп қиррали Ўзбекистон-Туркманистон яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатлари изчил мустаҳкамланиб бораётгани алоҳида таъкидланди.
Рашид Мередов давлатимиз раҳбарига Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимухамедовнинг саломи ва самимий тилакларини етказди. Ўзбекистон етакчисининг Марказий ва Жанубий Осиё боғлиқлигини ривожлантириш борасидаги ташаббуслари юксак баҳоланди.
Икки мамлакат ўртасидаги амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди. Қўшма ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишини ўтказиш муҳимлиги қайд этилди.
Жорий йилнинг 6 август куни “Аваза” миллий туризм зонасида ўтказиладиган Марказий Осиё мамлакатлари давлат раҳбарларининг Маслаҳат учрашувига тайёргарликнинг бориши муҳокама қилинди.

Президент Узбекистана принял министра иностранных дел Туркменистана
Сегодня, в рамках программы Ташкентской международной конференции, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял заместителя председателя Кабинета Министров, министра иностранных дел Туркменистана Рашида Мередова.
Особо отмечено, что благодаря регулярным контактам на высшем уровне многогранные узбекско-туркменские отношения добрососедства и стратегического партнерства продолжают поступательно укрепляться.
Рашид Мередов передал главе нашего государства теплые приветствия и пожелания Президента Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедова. Высоко оценены инициативы лидера Узбекистана по развитию региональной взаимосвязанности Центральной и Южной Азии.
Рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества между двумя странами. Отмечена важность проведения очередного заседания Совместной межправительственной комиссии.
Обсужден ход подготовки Консультативной встречи глав государств стран Центральной Азии, проводимой 6 августа текущего года в Национальной туристической зоне «Аваза».