“C5+1” шаклидаги учрашув тўғрисида
2021 йил 15 июль куни Тошкент шаҳрида “Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий боғлиқлик. Таҳдидлар ва имкониятлар” мавзусидаги юқори даражали халқаро конференция доирасида “C5+1” мулоқот шаклининг учрашуви бўлиб ўтди.
Марказий Осиё мамлакатлари делегацияларига Қозоғистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Мухтар Тлеуберди, Тожикистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Сирожиддин Муҳриддин, Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси Раиси ўринбосари, Ташқи ишлар вазири Рашид Мередов, Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов ва Қирғиз Республикаси Ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Нуран Ниязалиев бошчилик қилди.
Тадбирда Америка томонидан АҚШ Президентининг Ички хавфсизлик масалалари бўйича маслаҳтчиси Элизабет Шервуд-Рендалл қатнашди.
“C5+1” шакли доирасидаги ҳамкорликнинг долзарб жиҳатлари муҳокама қилинди, халқаро сиёсат ва минтақавий хавфсизликни таъминлаш масалалари борасида фикр алмашилди.

О встрече в формате «С5+1»
15 июля 2021 года в г.Ташкенте в рамках Международной конференции высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности» состоялась встреча диалогового формата «С5+1».
Делегации стран Центральной Азии возглавляли Министр иностранных дел Республики Казахстан Мухтар Тлеуберди, Министр иностранных дел Республики Таджикистан Сироджиддин Мухриддин, заместитель Председателя Кабинета министров, Министр иностранных дел Туркменистана Рашид Мередов, Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов и первый заместитель Министра иностранных дел Кыргызской Республики Нуран Ниязалиев. Американскую сторону представила Советник Президента США по внутренней безопасности Элизабет Шервуд-Рэндалл.
Стороны обсудили актуальные аспекты сотрудничества в рамках формата «С5+1», обменялись мнениями по вопросам международной политики и обеспечения региональной безопасности.