Ўзбекистон ва Покистон ўртасидаги ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг устувор йўналишлари белгилаб олинди
2021-07-15 | Иқтисодиёт
Покистон Ислом Республикаси Бош вазирининг Ўзбекистонга ташрифи арафасида Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков Покистон Ислом Республикаси Бош вазирининг маслаҳатчиси Абдул Раззоқ Довуд билан учрашди.
Музокаралар чоғида Ўзбекистон – Покистон муносабатларининг бугунги кун тартиби, кутилаётган олий даражадаги ташриф доирасида икки томонлама тадбирларга тайёргарликнинг бориши ҳамда кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришнинг янги истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди.
Савдо-иқтисодий, саноат, инвестициявий, транспорт ва логистика, маданий-гуманитар ва илмий-технологик соҳаларда ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича самарали чора-тадбирларни амалга оширишга ўзаро тайёрлик билдирилди.
Икки томонлама инвестициявий ҳамкорликни мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратилди. Томонлар ишлаб чиқарилган маҳсулотларни ташқи бозорларга самарали илгари суриш учун икки мамлакат иқтисодиётининг рақобат устунликларидан фойдаланиб, саноат кооперациясини фаоллаштириш ва қўшма корхоналар сонини кўпайтириш бўйича биргаликда иш олиб боришга келишиб олдилар. Хусусан, тайёр маҳсулотларни учинчи мамлакатларга экспорт қилиш учун мева-сабзавотларни чуқур қайта ишлаш бўйича қўшма корхоналарни ташкил этишни назарда тутган ҳолда қишлоқ хўжалиги йўналишида ҳамкорлининг улкан салоҳияти қайд этилди. Бундан ташқари, тўқимачилик, чарм-пойабзал ва фармацевтика саноати, шунингдек, қишлоқ хўжалиги машинасозлиги соҳасида лойиҳаларни амалга ошириш имкониятлари ҳам мавжуд.
Таъкидланганидек, охирги йил давомида мамлакатлар ўртасида ўзаро савдонинг ўсишида ижобий динамика кузатилмоқда. 2020 йилда Ўзбекистон ва Покистон ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми ўтган йилдагисига нисбатан 20% ошгани, жорий йилнинг 5 ойи давомида эса ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 2,5 баробар ошганига алоҳида эътибор қаратилди. Икки мамлакат ўртасида Имтиёзли савдо тўғрисидаги битимни имзолаш бўйича музокара жараёнини жадаллаштиришга келишиб олинди. Ушбу Битим имзоланиши икки томонлама савдо алоқаларини янада мустаҳкамлашда муҳим қадам бўлади.
Транспорт ва логистика соҳасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича янги таклифларни ишлаб чиқиш мақсадида Ўзбекистон ва Покистон Транспорт вазирликларининг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш тўғрисида келишувга эришилди. Шу нуқтаи назардан, томонлар “Мозори-Шариф – Кобул – Пешавор” темир йўлини қуриш лойиҳасини амалга ошириш бўйича ҳамкорликнинг боришини муҳокама қилиб, 2021 йил февраль ойида Тошкент шаҳрида юқори даражадаги уч томонлама учрашув якунлари бўйича имзоланган тегишли “Йўл харитаси”га киритилган келишувларни амалга оширишга содиқлигини билдирдилар.
Туризм, шу жумладан, зиёрат туризми соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш учун мавжуд бўлган шарт-шароитлар ҳам қайд этилди.
Учрашув якунида томонлар мунтазам равишда ҳамкорлик қилиб бориш, амалдаги келишувлар ижросини жадаллаштириш ва икки томонлама муносабатларнинг янги йўналишларини ишлаб чиқишга келишиб олдилар.

Определены приоритеты в развитии дальнейшего сотрудничества между Узбекистаном и Пакистаном
Ташкенте в преддверии визита в Узбекистан Премьер-министра Исламской Республики Пакистан состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардора Умурзакова с советником Премьер-министра Исламской Республики Пакистан Абдул Раззаком Давудом.
В ходе переговоров обсуждены актуальная повестка узбекско-пакистанского партнерства, ход подготовки к двусторонним мероприятиям в рамках предстоящего визита на высшем уровне, а также новые перспективные направления расширения многопланового взаимодействия.
Озвучена взаимная готовность к реализации действенных мер по углублению торгово-экономического, промышленного, инвестиционного, транспортно-логистического, культурно-гуманитарного и научно-технологического сотрудничества.
Отдельное внимание было уделено укреплению двустороннего инвестиционного взаимодействия. Стороны договорились о совместной работе по активизации промышленной кооперации и увеличению количества совместных предприятий за счет использования конкурентных преимуществ экономик двух стран для эффективного продвижения производимой продукции на внешних рынках. В частности, значительный потенциал для партнёрства был отмечен в сельском хозяйстве, имея в виду создание совместных производств по глубокой переработке фруктов и овощей для последующего экспорта готовой продукции в третьи страны. Помимо этого, имеются возможности для реализации проектов в текстильной, кожевенно-обувной и фармацевтической отраслях, а также сельскохозяйственном машиностроении.
Отмечено, что за последний год наблюдается позитивная динамика роста взаимной торговли между странами. Подчеркнуто, что в 2020 году объем товарооборота между Узбекистаном и Пакистаном вырос на 20% по сравнению с предыдущим годом, а за 5 месяцев текущего года товарооборот вырос в 2,5 раза по отношению к аналогичному периоду прошлого года. Достигнута договоренность об ускорении переговорного процесса по согласованию Соглашения о преференциальной торговле между двумя странами, подписание которого станет важным шагом в дальнейшем укреплении двусторонних торговых связей.
Достигнута договоренность об объединении усилий Министерств транспорта Узбекистана и Пакистана в целях выработки новых предложений для углубления сотрудничества в транспортно-логистической сфере. В данном контексте стороны также обсудили ход сотрудничества по реализации проекта строительства железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар» и выразили приверженность реализации договоренностей, включенных в соответствующую «Дорожную карту», которая была подписана в феврале 2021 года по итогам трехсторонней встречи высокого уровня в г.Ташкенте.
Также отмечены предпосылки для развития сотрудничества в туристической сфере, в том числе в области паломнического («зиёрат») туризма.
По итогам встречи стороны договорились о взаимодействии на регулярной основе в целях ускорения реальных текущих договорённостей и проработки новых направлений двустороннего сотрудничества.