Энергетика Вазири “Мasdar” Компанияси Делегацияси билан учрашув ўтказди
Жорий йилнинг 13 июль куни Ўзбекистон Республикаси Энергетика вазири БААнинг “Masdar” компанияси бош директори Муҳаммад Жамил Ал Рамоҳий бошчилигидаги делегация билан учрашув ўтказди.
Делегация бир кун олдин бўлиб ўтган Ўзбекистон ҳукумати билан иккита қуёш фотоэлектр станциялари (ҚФЭС) бўйича инвестиция ва электр энергиясини сотиб олиш шартномаларини имзолаш маросими муносабати билан мамлакатимизда бўлиб турибди.
A.Султанов “Masdar” компаниясининг Ўзбекистонда амалга оширилиши режалаштирилган энергетика лойиҳалари учун ўтказилаётган тендерларда доимий равишда фаол иштирок этаётгани учун миннатдорчилик билдирди. Компаниянинг ана шундай фаол иштироки натижаларидан бири – Самарқанд ва Жиззах вилоятларидаги ҚФЭС лойиҳалари бўйича инвесторларни аниқлашда тендерлар ғолиби сифатида эътироф этилишидир.
Вазир замонавий, мунтазам ривожланиб бораётган энергетика тармоғи бугунги кунда Ўзбекистоннинг ишлаб чиқариш қувватлари, озиқ-овқат саноати, металлургия ва бошқа муҳим иқтисодий соҳалари барқарорлигини таъминлашнинг асоси эканлигини таъкидлади. Шу муносабат билан, мамлакат Энергетика вазирлиги олдига талаб ошиб бораётган электр энергиясини ишлаб чиқариш учун шарт-шароит яратиш вазифаси юклатилган. Бу борада “Masdar” каби етакчи компаниялар ушбу вазифаларни ҳал этишда ишончли ҳамкор ва ёрдамчи бўлиб ҳисобланади.
Учрашувда Муҳаммад Жамил Ал Рамоҳий таъкидлаганидек, Ўзбекистон нисбатан қисқа вақт ичида қайта тикланувчи энергия манбалари (ҚТЭМ) каби инновацион йўналишни ривожлантириш учун замонавий ҳуқуқий асос яратди. Бу эса, ўз навбатида, мамлакатда ушбу йўналишни ривожлантириш, жумладан, қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш учун ишончли асос бўлиб ҳисобланади.
Учрашув давомида меҳмонларга жорий йилнинг 15-16 июль кунлари Тошкентда бўлиб ўтиши режалаштирилган “Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий ўзаро боғлиқлик: Таҳдидлар ва имкониятлар” мавзусидаги кенг кўламли халқаро конференцияси ҳақида ҳам маълумот берилди.

Министр Энергетики провел встречу с делегацией компании Мasdar
Министр энергетики Республики Узбекистан 13 июля т. г. провел встречу делегацией компании Masdar (ОАЭ) во главе с генеральным директором Мохамедом Джамиль Аль Рамахи.
Делегация находится в стране в связи с подписанием с Правительством Узбекистана соглашений по двум солнечным фотоэлектическим электростанциям (ФЭС), церемония подписания, которых состоялась накануне.
А. Султановым была выражена благодарность за постоянное активное участие компании Masdar в тендерах по энергетическим проектам, намеченным к реализации в Узбекистане. Одним из результатов такого участия является признание эмиратской компании победителем тендеров по определению инвесторов по проектам ФЭС в Самаркандской и Джизакской областях.
Министр подчеркнул, что современная, постоянно развивающаяся энергетическая отрасль является сегодня основой обеспечения стабильности производственных мощностей, пищевой промышленности, металлургии и других важных экономических сфер Узбекистана. В связи с этим перед Министерством энергетики страны стоит задача создать условия по производству электроэнергии, опережающем спрос. И такие передовые компании, как Masdar являются надежными партнерами и помощниками в решении поставленной задачи.
Как подчеркнул в ходе встречи Мохамедом Джамиль Аль Рамахи, Узбекистаном за сравнительно небольшой период времени, создана современная правовая база по развитию такого инновационного направления, как возобновляемые источники энергии (ВИЭ), что является надежной базой для развития этого направления в стране, в том числе строительства солнечных и ветровых электростанций.
В ходе встречи гости были также проинформированы о проводимой 15-16 июля в Ташкенте крупномасштабной международной конференции «Центральная и Южная Азия: Региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности».