Ўзбекистон-Покистон сиёсий маслаҳатлашувлари тўғрисида
2021 йилнинг 2 июл куни Ўзбекистон Республикаси ва Покистон Ислом Республикаси Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувларнинг олтинчи раунди бўлиб ўтди.
Томонлар делегатсияларига Ўзбекистон Ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиқов ва Покистон Ташқи ишлар вазири ўринбосари Афтаб Аман Қурайший бошчилик қилди.
Ўзбекистон-Покистон кўп қиррали ҳамкорлигининг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Савдо-иқтисодий, инвеститсиявий, транспорт-коммуникатсия алоқаларини чуқурлаштиришга томонлар манфаатдорлиги билдирилди. Минтақавий масалалар, биринчи навбатда Афғонистонда тинчлик ва барқарорликни та’минлаш, ижтимоий-иқтисодий ҳамда инфратузилма лойиҳаларини биргаликда амалга ошириш орқали ушбу мамлакат иқтисодиётини тиклашга алоҳида эътибор қаратилди.
2021 йилнинг 15-16 июл кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган “Марказий ва Жанубий Осиё: минтақавий боғлиқлик. Таҳдидлар ва имкониятлар” юқори даражадаги халқаро конференцияси Покистон томонининг олий даражадаги иштирокининг ташкилий жиҳатлари кўриб чиқилди.

Об узбекско-пакистанских политконсультациях
2 июля 2021 года состоялся шестой раунд политических консультаций между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Исламской Республики Пакистан.
Делегации сторон возглавили заместитель Министра иностранных дел Узбекистана Фуркат Сидиков и заместитель Министра иностранных дел Пакистана Афтаб Аман Курейши.
Обсуждены текущее состояние и перспективы узбекско-пакистанского многопланового сотрудничества.
Выражена взаимная заинтересованность в углублении торгово-экономических, инвестиционных, транспортно-коммуникационных связей. Отдельное внимание уделено региональным вопросам, прежде всего обеспечению мира и стабильности в Афганистане, восстановлению его экономики путем совместной реализации социально-экономических и инфраструктурных проектов.
Рассмотрены организационные аспекты участия пакистанской стороны на высшем уровне в Международной конференции высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», проводимой 15-16 июля 2021 года в г.Ташкенте.