Президент Шавкат Мирзиёев 28 июнь куни мис ишлаб чиқаришни янада ривожлантириш ҳамда саноат кластерини ташкил этиш масалалари юзасидан йиғилиш ўтказди.
Охирги 5 йилда мамлакатимизда мис ишлаб чиқариш ҳажми қарийб 1,5 баравар ошиб, 2020 йилда 148 минг тоннага етган. Лекин ундан юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар тайёрлаш ишлари етарли эмас. Хусусан, миснинг қарийб 60 фоизи хомашё сифатида экспорт қилинмоқда.
Халқаро экспертларнинг фикрича, электромобиллар, электротехника ва қайта тикланувчи энергия соҳаларининг ривожланиши эвазига 2030 йилга бориб дунёда мисга бўлган талаб 40 фоизга ошиши кутилмоқда.
Мисдан келадиган даромад бугунги кунда 2,5 миллиард долларни ташкил этаётир. Келгуси 5 йилда мис ишлаб чиқариш ҳажмини 400 минг тоннагача етказиш орқали, бу кўрсаткични турдош тармоқлар билан бирга 7-8 миллиард долларга етказиш мумкин.
Шу мақсадда, 24 июнь куни “Кон-металлургия саноати ва унга боғлиқ соҳаларни ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” Президент қарори қабул қилинди. Қарорга мувофиқ, Мис саноати кластери ташкил этилиши белгиланди ва Бош вазир раҳбарлигида Махсус комиссия тузилди.
Йиғилишда ушбу стратегик вазифани амалга ошириш чоралари кўрсатиб ўтилди.
Аввало, рангли ва ноёб металлар учун геология-қидирув ишларини кенгайтириш бўйича 5 йиллик дастур ишлаб чиқиш муҳимлиги таъкидланди.
Соҳада лойиҳа ва муҳандислик хизматларини ривожлантириш учун етакчи халқаро компанияларни жалб этган ҳолда, замонавий лойиҳа институтини ташкил қилиш вазифаси қўйилди.
Юртимизда тоғ-кон ускуналари ва жиҳозларини ишлаб чиқаришни ҳамда уларга сервисни йўлга қўйиш зарурлиги қайд этилди.
Комбинатларда автотранспорт, рақамлаштириш каби алоҳида фаолият турлари хусусий секторга кооперация ва аутсорсинг асосида берилади.
Ноёб металлар ва қотишмалар бирлашмасида металл қотишмалар тайёрлаш, “Ўзэлтехсаноат” корхоналарида маиший техника, компьютер, аккумулятор батареялар, электромобилларнинг бутловчи қисмлари каби юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш зарурлиги таъкидланди.
Инновацион ривожланиш вазирлигига соҳа корхоналарининг фаолиятини илмий-тадқиқот ва амалий инновация ишлари билан узвий боғлиқликда ривожлантириш концепциясини ишлаб чиқиш топширилди. Кластернинг ҳар бир бўғини учун олий маълумотли мухандис-технолог ҳамда ишчи мутахассисларни тайёрлаш, шу мақсадда етакчи хорижий таълим муассасалари билан ҳамкорликни йўлга қўйиш муҳимлиги айтилди.
Малакали мутахассисларни жамлаб, мис саноати кластерини ташкил этиш бўйича чет эл тажрибасини чуқур ўрганиш, халқаро компанияни жалб қилган ҳолда, геология ва кон-металлургия соҳасини ривожлантиришда стратегик йўналишларни белгилаш бўйича топшириқлар берилди.

A Copper Industry Cluster to be created
On 28 June, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on further developing copper production and the creation of an industrial cluster.
Over the past 5 years, the volume of copper production in the country has increased almost 1.5 times and in 2020 reached 148 thousand tons. But the work on producing high value-added products is not enough. About 60 percent of copper is exported as raw materials.
According to international experts, global copper demand is expected to grow by 40 percent by 2030, driven by increased production of electric vehicles, electrical engineering and the development of renewable energy sources.
Revenues from copper sales now account for $2.5 billion. With an increase in copper production to 400 thousand tons in the next 5 years, this figure, taking into account related industries, may reach $7-8 billion.
To this end, on June 24, a Presidential resolution was adopted on additional measures for the development of the mining and metallurgical industry and related industries. The creation of a Copper Industry Cluster and establishment of a special commission headed by the Prime Minister are determined by the resolution.
Measures to implement this strategic task were outlined at the meeting.
The importance of developing a five-year program for expanding geological exploration for non-ferrous and rare metals was emphasized.
An instruction was given to create a modern design institute with the involvement of leading international companies for the development of design and engineering services in this area.
It was noted that it is necessary to establish the production and maintenance of mining equipment and tools in Uzbekistan.
It was noted that certain types of activities at the plants, such as road transport services, digitalization, can be transferred to the private sector based on cooperation and outsourcing.
It is necessary to expand the production of such products with high added value as metal alloys at the Research and Production Association of rare metals and hard alloys, household appliances, computers, batteries, components for electric vehicles at Uzeltechsanoat enterprises.
The Ministry of Innovative Development was instructed to work out a concept for the development of industrial enterprises in close coordination with research and applied innovation. The importance of training engineers with higher education and workers for each link of the cluster was noted. The need for establishing cooperation with leading foreign educational institutions for this purpose was emphasized.
An instruction was given to form a group of qualified specialists and study foreign experience in organizing a copper industry cluster, determine strategic directions for the development of geology, the mining and metallurgical industry with international companies' involvement.