Тожикистон делегациясининг ташрифи якунлари бўйича "йўл харитаси" тайёрланди ва ҳамкорликнинг йўналишлари белгиланди
Тожикистон Республикаси Сўғд вилояти делегациясининг Ўзбекистонга расмий ташрифи “йўл харитаси” бўйича эришилган дастлабки келишув билан якунланди.
Йўл харитаси”лойиҳасида кўрсатилган бандлар Тожикистон томонидан — Сўғд вилояти раиси Ражаббой Аҳмадзода ва Тожикистоннинг Ўзбекистондаги элчиси Абдужаббор Раҳмонзода, мамлакатимиз томонидан — ЎзР қишлоқ хўжалиги вазири Жамшид Ходжаев ва Тошкент вилояти ҳокими Даврон Хидоятов иштирокида ўтказилган якуний расмий учрашув чоғида кўриб чиқилди.
Сўғд вилоятининг ер ва тупроқ ҳолатини, ишлаб чиқариш салоҳиятини ўрганиш асосида ҳужжатни батафсил ишлаб чиқиб, якунига етказиш ҳамда тўқимачилик, ипакчилик, шоличилик, мева-сабзавотчилик ва бошқа ишлаб чиқариш ҳамдақайта ишлаш кластерлари ва корхоналарини яратиш бўйича мамлакатимиз тажрибасини ўрганиш ва жорий этиш сингари бир қатор йўналишлардаги ҳамкорлик юзасидан аниқ лойиҳаларни ишлаб чиқиш мақсадида яқин кунларда Ўзбекистон делегацияси Тожикистонга жавоб ташрифини уюштиради.
Эслатиб ўтамиз, 24-25 июнь кунлари Тожикистон делегациясининг юртимизга ташрифи ва аграр соҳа объектлари бўйлаб танишув тури, 2021 йил 10-11 июнь кунлари Тожикистонга олий даражадаги ташриф натижаларига кўра, Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги томонидан Тошкент вилояти ҳокимлиги кўмаги остида ташкил этилди. Сўғд вилояти раиси бошчилигидаги делегацияси таркибига Тожикистоннинг Хўжанд, Гулистон, Спитамен ва Зафаробод туманлари раҳбарлари, шунингдек, йирик қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқариш корхоналари ва компаниялари бошлиқлари кирди.
Икки кун давомида 30 кишилик Тожикистон делегацияси Тошкент вилоятидаги бир неча агро-объектларда бўлди ва уларнинг фаолиятини ўрганди. Қишлоқ хўжалигида билим, инновациялар ва хизматлар маркази AKIS, шолини етишитириш ва чуқур қайта ишлаш бўйича тўлиқ ишлаб чиқариш занжирига эга ТСТ Rice шоличилик кластери, мева-сабзавотларни қайта ишлаш ва қуритиш бўйича TNA Agro Invest корхонаси, Uzumfermer вино ишлаб чиқариш корхонаси, UzTex корхонаси, янги мева-сабзавотларни етиштириш ҳамда янги, қуритилган ва музлатилган маҳсулотларни қайта ишлаш ва экспорт қилиш бўйича корхоналарга эга тўлиқ циклли мажмуа Gold Dried Fruits агрохолдинги шулар жумласидандир. Шунингдек меҳмонлар пахтани қайта ишлаш ва тўқимачилик ишлаб чиқариш бўйича Real Agro Cottonкластери ҳамда тут ипак қурти уруғлари ишлаб чиқариш бўйича 8 та хўжалик, пиллани қайта ишлаш ва ипак матолар ҳамда тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқариш бўйича 46 та хўжалик, тут дарахти уруғликлари ва кўчатлари ишлаб чиқариш бўйича 22 та хўжаликни бирлаштирган «Ўзбекипаксаноат» уюшмасида бўлишди.

По итогам визита делегации из Таджикистана подготовлена «дорожная карта» и обозначены направления сотрудничества
Официальный визит в Узбекистан делегации Согдийской области Республики Таджикистан завершился предварительным согласованием «дорожной карты».Ф
Обозначенные в проекте «дорожной карты» пункты были рассмотрены на итоговой официальной встрече при участии: с таджикской стороны – председателя Согдийской области Раджаббоя Ахмадзоды и Посла Таджикистана в Узбекистане Абдуджаббора Рахмонзоды, с узбекской стороны – министра сельского хозяйства РУ Жамшида Ходжаева и хокима Ташкентской области Даврона Хидоятова.
В ближайшее время в Таджикистан с ответным визитом отправится делегация Узбекистана с целью детальной проработки документа на основе изучения земельно-почвенного, производственного потенциала Согдийской области и разработки конкретных проектов по нескольким направлениям сотрудничества, включая изучение и внедрение узбекского опыта по созданию текстильных, шелководческих, плодоовощных и других производственных и перерабатывающих кластеров и предприятий.
Напомним, что визит таджикской делегации и ознакомительный тур по объектам агарной отрасли 24-25 июня были организованыМинистерством сельского хозяйства Республики Узбекистан при поддержке хокимията Ташкентской областипо итогам визита на высшем уровнев Таджикистан 10-11 июня 2021 года. В состав делегации во главе с председателем Согдийской области Раджаббоем Ахмадзодой вошли руководители Худжандского, Гулистанского, Спитаменского и Зафарабадского районов Таджикистана, а также главы крупных сельскохозяйственных производств и компаний соседнего государства.
За два дня таджикская делегация в составе 30 человекпосетила и изучила несколько агро-объектовв Ташкентской области. Среди них Центр сельскохозяйственных знаний, инноваций и услуг AKIS, рисовый кластерТСТ Rice, который имеет полную производственную цепочку по выращиванию и глубокой переработке риса, TNA Agro Investпо переработке и сушке плодоовощной продукции, винодельческое производство Uzumfermer, предприятие UzTex, агрохолдинг Gold Dried Fruits, являющийся комплексом полного цикла с предприятиями, отвечающими за выращивание свежей плодоовощной и производство сушеной и замороженной продукции, а также за переработку и экспорт свежей, сушеной и замороженной продукции. Также гости посетили кластер Real Agro Cottonпо переработке хлопка и производству текстиля и Ассоциацию «Узбекпаксаноат», объединившую 8 хозяйств по производству семян тутового шелкопряда, 46 хозяйств по переработке коконов и производству шелковых тканей и готовой продукции и 22 хозяйства по производству семян и рассады шелковицы.