Ўзбекистон-Туркия ҳамкорлиги масалалари муҳокама қилинди
25 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Туркия Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва Мухтор элчиси Олган Бекарни қабул қилди.
Суҳбат давомида икки томонлама савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт ва логистика, маданий-гуманитар ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари муҳокама қилинди.
Шунингдек, келгуси ҳафтада Туркия Республикаси вице-Президенти Фуат Октайнинг Ўзбекистон Республикасига ташрифига тайёргарлик кўриш масалалари муҳокама қилинди. Ташриф доирасида Ўзбекистон Республикаси ва Туркия Республикаси ўртасидаги Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 6-йиғилиши ҳамда Ўзбек-Турк бизнес-форуми ўтказилиши режалаштирилган.
Ушбу тадбирлар доирасида икки томонлама ҳужжатларнинг йирик тўпламини имзолаш режалаштирилганлиги ва уларнинг амалда жорий этилиши Ўзбекистон-Туркия муносабатларининг янада ривожланишига янги туртки бериши таъкидланди.
Қўшма инвестиция лойиҳалари ва савдо шартномаларини амалга ошириш бўйича янги таклифлар ишлаб чиқишни назарда тутган ҳолда кутилаётган тадбирлар кун тартибини амалий мазмун билан тўлдириш бўйича яқин ҳамкорлик қилишга келишилди.

Обсуждены вопросы узбекско-турецкого сотрудничества
25 июня заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Турецкой Республики в Республике Узбекистан Олгана Бекара.
Обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего торгово-экономического, инвестиционного, транспортно-логистического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
Также были рассмотрены вопросы подготовки к визиту вице-президента Турецкой Республики Фуата Октая в Республику Узбекистан на предстоящей неделе, в рамках которого планируется проведение 6-го заседания Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Республикой Узбекистан и Турецкой Республикой и Узбекско-Турецкого бизнес-форума.
Отмечено, что в рамках мероприятий планируется подписать солидный пакет двусторонних документов, практическая реализация которых позволит придать новый импульс дальнейшему развитию узбекско-турецких взаимоотношений.
Достигнута договоренность о тесном сотрудничестве по наполнению повестки намеченных мероприятий практическим содержанием, имея в виду выработку новых предложений по реализации совместных инвестиционных проектов и торговых контрактов.