Ўзбекистон – ЕОТБ: яқинлашиш сари яна бир қадам
Москва шаҳрида бўлиб туриши вақтида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Евроосиё тараққиёт банки бошқаруви раиси Н.Подгузов билан учрашув ўтказди.
Учрашув чоғида Банк ресурсларини Ўзбекистонда инвестициявий фаолиятни кучайтиришга жалб этиш мақсадида у билан ҳамкорликни кенгайтиришга оид жорий масалалар ва истиқболлар муҳокама қилинди.
Томонлар Банк тарафидан молиялаштириш учун энг истиқболли инвестиция лойиҳаларини ўрганишга ва тегишли тайёргарлик ишларини биргаликда олиб боришга келишиб олдилар. Шунингдек, гидроэнергетика, инфратузилмавий қурилиш ва транспорт соҳаларида минтақавий аҳамиятга молик йирик лойиҳаларни амалга оширишда ЕОТБ иштирокининг истиқболлари муҳокама қилинди.
Бу йўналишларда амалий ишларни ташкил этиш учун томонлар жорий йил охиригача Ўзбекистонда ЕОТБ ваколатхонасини очиш имкониятини кўриб чиқадилар.

Узбекистан – ЕАБР: очередной шаг к сближению
В ходе пребывания в г.Москве заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с председателем правления Евразийского банка развития Н.Подгузовым.
На встрече обсуждены текущие вопросы и перспективы расширения сотрудничества с Банком, имея в виду привлечение его ресурсов для активизации инвестиционной деятельности в Узбекистане.
Стороны договорились начать совместную работу по изучению и подготовке наиболее перспективных инвестиционных проектов для финансирования Банком. Также были обсуждены перспективы участия ЕАБР в реализации крупных проектов регионального значения в сферах гидроэнергетики, инфраструктурного строительства и транспорта.
Для организации практической работы по данным направлениям стороны рассмотрят возможность открытия представительства ЕАБР в Узбекистане до конца текущего года.