Корея Эксимбанки: Ўзбекистон билан ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг устувор йўналишлари
Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида вазирнинг биринчи ўринбосари Л.Кудратов Кореянинг Эксимбанки ваколатхонаси раҳбари Чо Ин-Гю билан учрашув ўтказди.
Унда “Tashkent Pharma Парк” инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластерининг илмий-тадқиқот ва ўқув компонентларини яратиш (1-босқич)”, Миллий саратон маркази ва Катталар учун кўп тармоқли тиббиёт клиникасини қуриш каби қўшма лойиҳаларни амалга ошириш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди. Ушбу лойиҳаларни жорий этилишини тезлаштириш бўйича биргаликда иш олиб боришга келишилди.
Томонлар, шунингдек, 2021 йил учун устувор ташаббусларга, жумладан, “Умумтаълим мактабларини кимё, физика, биология фанлари бўйича лаборатория тўпламлари билан жиҳозлаш ва халқ таълими соҳасида АКТ модернизация қилиш”, “Tashkent Pharma Парк” Инновацион илмий-ишлаб чиқариш фармацевтика кластерининг илмий-тадқиқот ва ўқув компонентларини яратиш (2-босқич)”, “Тиббиёт ОТМни қуриш” лойиҳаларига оид навбатдаги қадамларни муҳокама қилди.
Маълумот учун: бугунги кунга келиб, «EDCF» Иқтисодий тараққиётга кўмаклашиш жамғармаси билан ҳамкорлик доирасида Республикада умумий қиймати 296,5 миллион долларга тенг бўлган 8 та лойиҳа амалга оширилди. Ҳозирги вақтда 608 миллион долларлик 6 та лойиҳа ҳаётга татбиқ этилмоқда. Умумий қиймати 1 миллиард долларга тенг бўлган янги лойиҳалардан ташкил топган 2021-2023 йилларга мўлжалланган Ривожланиш дастурини амалга ошириш Битими имзоланди.

Эксимбанк Кореи: приоритеты дальнейшего сотрудничества с Узбекистаном
В Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан первый заместитель министра Л. Кудратов провёл встречу с главой представительства Эксимбанка Кореи Чо Ин-Гю.
В рамках переговоров рассмотрены вопросы реализации текущих совместных проектов, таких как создание научно-исследовательских и образовательных компонентов инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park» (1 этап), строительство Национального онкологического центра и Многопрофильной медицинской клиники для взрослых. Достигнута договоренность о совместной работе по ускорению процедур реализации данных проектов.
Также сторонами обсуждены дальнейшие шаги по приоритетным проектам на 2021 год: «Оснащение общеобразовательных школ лабораторными наборами по химии, физике, биологии и модернизация ИКТ в сфере народного образования», «Создание научно-исследовательских и образовательных компонентов инновационного научно-производственного фармацевтического кластера «Tashkent Pharma Park» (2 этап), «Строительство медицинского вуза».
Справочно: на сегодняшний день в рамках сотрудничества с Фондом содействия экономическому развитию «EDCF» на территории Республики реализовано 8 проектов на сумму 296,5 млн долларов. В настоящее время реализуется 6 проектов на сумму 608 млн долларов. Подписано Соглашение о реализации Программы развития на 2021-2023 годы с перечнем, включающим в себя новые проекты на сумму 1 млрд. долларов.