“Марказий Осиё+Япония” мулоқоти юқори мансабдор шахсларининг навбатдаги йиғилиши тўғрисида
2021 йил 16 июн куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиков онлайн шаклда “Марказий Осиё+Япония” мулоқоти юқори мансабдор шахсларининг 14 йиғилишида иштирок этди.
Тадбирда, шунингдек, Марказий Осиё давлатлари ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари ўринбосарлари ҳамда Япония Ташқи ишлар вазирлигининг минтақа бўйича махсус вакили Шуичи Токуда қатнашди.
Мулоқот Ташқи ишлар вазирларининг Японида бўлиб ўтадиган кейинги учрашувига тайёргарлик билан боғлиқ ташкилий масалалари кўриб чиқилди.
“Марказий Осийи+Япония” мулоқоти салоҳиятини ошириш учун инноватцион ечимлар қабул қилиш, минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва Мулоқот бўйича шерикларнинг барқарор ривожланишини таъминлаш мақсадида иқтисодий, инвеститцион ва илмий-техникавий йўналишдаги янги қўшма лойиҳаларни амалга оширишнинг муҳимлиги қайд этилди. Йиғилишда халқаро ва минтақавий аҳамиятдаги бошқа масалалар ҳам муҳокама қилинди.

Об очередном совещании старших должностных лиц Диалога «Центральная Азия+Япония»
16 июня 2021 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков в онлайн формате принял участие в 14-ом совещании старших должностных лиц Диалога «Центральная Азия+Япония».
На мероприятии также участвовали заместители глав внешнеполитических ведомств стран Центральной Азии и специальный представитель МИД Японии по региону Шуичи Токуда.
Рассмотрены организационные вопросы, связанные с подготовкой к следующей встрече Министров иностранных дел Диалога в Японии.
Отмечена важность принятия инновационных решений для повышения потенциала Диалога «Центральная Азия+Япония», осуществления новых совместных экономических, инвестиционных и научно-технических проектов в целях укрепления регионального взаимодействия и обеспечения устойчивого развития партнеров по Диалогу.