Паррандачиликни ривожлантириш ва тармоқ озуқа базасини мустаҳкамлашга қаратилган қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
2021-06-16 | Ҳужжатлар
Республикамизда озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, шунингдек, паррандачиликни ривожлантириш ва тармоқ озуқа базасини янада мустаҳкамлаш ҳамда паррандачилик йўналишидаги тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш мақсадида:
1. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда “Паррандасаноат” уюшмасининг 2021 йил 1 июндан бошлаб қўшилган қиймат солиғи тўловчиси бўлган паррандачилик хўжаликларига – ўз хўжаликларида етиштирилиб, реализация қилинган тухумнинг ҳар бир донаси учун 50 сўм ҳамда парранда гўштининг ҳар бир килограмми учун 1 000 сўм миқдорида республика бюджетидан субсидия ажратиш таклифи маъқуллансин.
2. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ;
а) тижорат банклари томонидан 2025 йил 1 январга қадар қуйидагилар учун ажратилаётган кредит бўйича Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси ҳисобидан:
омихта ем ва паррандачилик маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи кичик тадбиркорлик субъектларига айланма маблағларни тўлдириш учун тижорат банки томонидан ажратиладиган 10 миллиард сўмгача бўлган кредит фоиз ставкасининг Марказий банк асосий ставкасидан ошган, бироқ 8 фоиз пунктидан ортиқ бўлмаган қисми;
паррандачилик лойиҳаларини амалга ошириш учун тижорат банки томонидан ажратиладиган 10 миллиард сўмгача бўлган кредит фоиз ставкасининг Марказий банк асосий ставкасидан ошган, бироқ 8 фоиз пунктидан ортиқ бўлмаган қисми қоплаб берилади;
б) кушхона ва музлаткичларни ўз ичига олган паррандаларни сўйишга мўлжалланган замонавий комплексни (кейинги ўринларда – замонавий комплекс) ишга туширган тадбиркорлик субъектига лойиҳа қиймати 40 миллиард сўмдан ошмайдиган қисмининг 10 фоизи миқдорида Молия вазирлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети ҳисобидан субсидия берилади.
Бунда, ушбу банднинг “б” кичик бандида белгиланган субсидия тўлови 1-иловага мувофиқ ҳудудларда ташкил этиладиган санитария ва экология талабларига, шу жумладан, ISO 22000 HACCP стандартига жавоб берадиган дастлабки 14 та замонавий комплексга улар ишга туширилгандан сўнг берилади.
3. Мазкур қарорнинг 2-бандида назарда тутилган компенсация тўловларини қоплаш учун Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси маблағлари ҳисобидан 15 миллион АҚШ доллари эквивалентидаги маблағ Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармасига ўтказиб берилсин.
4. Тикланиш ва тараққиёт жамғармасининг маблағлари ҳисобидан паррандачилик лойиҳаларини молиялаштириш учун 85 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағ “Микрокредитбанк” АТБга йўналтирилсин. Бунда,
1-босқичда – 50 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағлар 2021 йил 1 июлга қадар, шундан 15 миллион АҚШ доллари “Микрокредитбанк” АТБнинг устав капиталини ошириш учун;
2-босқичда – 35 миллион АҚШ доллари миқдоридаги маблағлар, 1-босқич маблағларининг ишлатилиши самарадорлигини баҳолаш натижалари бўйича Чорвачилик ва унинг тармоқларини ривожлантириш Республика кенгашининг қарорига асосан йўналтирилади.
Мазкур маблағларнинг 70 миллион АҚШ доллари эквивалентидаги қисми тадбиркорлик субъектларига Марказий банк асосий ставкасида кредитлар бериш учун “Микрокредитбанк” АТБга 7 йил муддатга 3 йиллик имтиёзли давр билан Марказий банк асосий ставкасидан 4 фоиз пунктдан паст фоиз ставкада ажратилади.
а) “Микрокредитбанк” АТБга йўналтириладиган мақсадли маблағлар қуйидагиларни молиялаштириш учун ажратилади:
буғдой, маккажўхори, соя дони ва шроти, кунгабоқар шроти каби озуқа-ем маҳсулотларини энг арзон бўлган йиғим-терим даврларида захира қилиш;
паррандачилик хўжаликлари ва озуқа-ем маҳсулотларини ишлаб чиқарувчи корхоналарда мавжуд қувватларни тўлиқ ишга тушириш учун 24 ойгача бўлган муддатга айланма маблағ ажратиш ва модернизация қилиш;
б) “Микрокредитбанк” АТБга йўналтириладиган мақсадли маблағлар ҳисобига бошқа тижорат банклари орқали тадбиркорлик субъектларига ажратиладиган кредитлар ҳам молиялаштирилиши мумкин.
2021 йил 1 июлдан бошлаб 2024 йил 1 июлга қадар асосий фаолият тури паррандачилик бўлган тадбиркорлик субъектлари учун уларнинг асосий фаолият тури бўйича фойда солиғи (тижорат банкларида жойлаштирилган маблағлардан олинган фоизлардан ташқари), мол-мулк солиғи, ер солиғи ва сув ресурсларидан фойдаланганлик учун солиқ ставкаси 50 фоиз миқдорида қўлланилади;
2022 йил 1 июлга қадар тухум, парранда гўшти ва маҳсулотларини экспорт қилувчи ҳамда соя донини импорт қилувчи тадбиркорлик субъектлари (уларнинг ваколатли вакиллари)га автомобиль, темир йўл ва ҳаво транспортида ташиш харажатларини 50 фоизигача миқдорда компенсация қилишга субсидиялар тақдим этилади;
“Паррандасаноат” уюшмасига аъзо корхоналар томонидан хорижий мамлакатлардан паррандачилик соҳаси эксперт ва мутахассисларини жалб қилиш харажатлари ҳамда уларнинг 6 ойлик иш ҳақи миқдорининг 50 фоизи, бироқ ойига 1 минг АҚШ доллари эквивалентидан ошмаган қисми қоплаб берилади. Бунда, мазкур харажатлар учун Вазирлар Маҳкамасининг захира жамғармаси ҳисобидан 5 миллиард сўм йўналтирилади.
7. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг паррандачилик масалалари бўйича биринчи ўринбосари лавозими жорий этилсин.
Белгилансинки, “Паррандасаноат” уюшмаси раиси бир вақтнинг ўзида Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси раисининг паррандачилик масалалари бўйича биринчи ўринбосари ҳисобланади.
8. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда “Паррандасаноат” уюшмаси билан биргаликда 2021 йил якунига қадар 2-иловага мувофиқ парранда маҳсулотлари етиштиришнинг прогноз кўрсаткичларини бажариш чораларини кўрсин.
9. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги, Қурилиш вазирлиги ва бошқа тегишли идоралар билан биргаликда 2021 йил 1 декабрга қадар ветеринария-санитария талабларининг халқаро тажрибасига асосан паррандачилик корхоналарини технологик лойиҳалаштириш меъёрларини ишлаб чиқсин ва 2022 йил 1 январдан бошлаб ташкил этилаётган паррандачилик лойиҳаларининг ушбу меъёрларга риоя қилган ҳолда амалга оширилишини таъминласин.
10. Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда “Паррандасаноат” уюшмаси бир ой муддатда паррандачилик тармоғига хорижий инвестицияларни жалб қилиш бўйича лойиҳа таклифларини ишлаб чиқсин ва 2022 йил 1 январга қадар ривожланган хорижий давлатлардаги тадбиркорлик субъектлари билан ҳамкорликда республикада наслчилик ва омихта ем йўналишида лойиҳалар амалга оширилишини таъминласин.
11. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигининг Тошкент шаҳар, Чилонзор тумани, 20-мавзе, 35а-уйда жойлашган Тошкент тўқимачилик ва енгил саноат институти ҳузуридаги собиқ Тошкент транспорт касб-ҳунар коллежининг бино ва иншоотларини тегишли ҳудуди (асосий воситалари) билан биргаликда Самарқанд ветеринария медицинаси институтининг Тошкент филиалига оператив бошқарув ҳуқуқи асосида бериш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.
12. Томорқа хўжаликларида паррандаларнинг анъанавий ва касалликларга чидамли зот ва турлари парваришини тизимли йўлга қўйиш мақсадида Чорвачилик ва паррандачилик илмий-тадқиқот институтига қуйидаги вазифалар юклатилсин:
юқори маҳсулдор хонаки паррандаларнинг репродуктив подаларини шакллантириш;
наслли тухум инкубациясини йўлга қўйиш ҳамда парранда зотларини синовдан ўтказиш ва такомиллаштириш;
шахсий томорқа хўжаликларига мос, ихчам парваришлаш технологиялари ва органик озуқалар турларини яратиш;
аҳолида парранда боқиш ва органик маҳсулот етиштириш кўникмаларини шакллантириш.
13. Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси Инновацион ривожланиш вазирлиги, Молия вазирлиги ҳамда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги билан биргаликда Чорвачилик ва паррандачилик илмий-тадқиқот институтида базавий молиялаштириш шартлари асосида фаолият юритувчи 4 та штат бирлигидан иборат “Паррандачилик селекцияси ва технологияси” бўлимини ташкил этсин.
14. “Паррандасаноат” уюшмаси Тошкент шаҳри, Кичик ҳалқа йўли кўчаси, 21-“А” уй манзилига текин фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштирилсин.
15. “Ўздонмаҳсулот” АК бошқарув органининг Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси ҳузуридаги Халқаро молия институтлари иштирокидаги лойиҳаларни амалга ошириш гуруҳларини “Ўздонмаҳсулот” АКга тегишли бўлган Тошкент шаҳар, Миробод тумани, Шаҳрисабз кўчаси, 36-уйда жойлашган бинода бепул фойдаланиш ҳуқуқи асосида жойлаштириш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.
16. Вазирлар Маҳкамаси бир ҳафта муддатда етиштирилган ва реализация қилинган парранда гўшти ва тухум учун субсидиялар ажратиш тартибини тасдиқласин.
17. Паррандачиликни ривожлантириш ва паррандачилик йўналишидаги тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш бўйича “Йўл харитаси” 3-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
18. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига 4-иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
19. Мазкур қарор ижросини самарали ташкил этишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Б.Т.Норқобилов, молия вазири Т.А.Ишметов ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши раиси ва вилоятлар ҳокимлари белгилансин.
Қарор ижроси учун масъул идоралар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосарлари Ш.М.Ғаниев ва Ж.А.Қўчқоров зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президентига ҳар чорак якуни бўйича ахборот киритиб борилсин.

О дополнительных мерах, направленных на развитие птицеводства и укрепление кормовой базы отрасли
В целях обеспечения продовольственной безопасности республики, развития птицеводства и дальнейшего укрепления кормовой базы, а также поддержки субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность в сфере птицеводства:
1. Одобрить предложение Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства, Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов, Министерства инвестиций и внешней торговли и Ассоциации «Паррандасаноат» о выделении начиная с 1 июня 2021 года птицеводческим хозяйствам – плательщикам налога на добавленную стоимость субсидий из республиканского бюджета в размере 50 сумов за каждое реализованное яйцо и 1000 сумов за каждый реализованный килограмм мяса птицы, произведенные в своих хозяйствах.
а) по кредитам, выделяемым коммерческими банками на срок до 1 января 2025 года, за счет средств Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности покрываются:
часть процентной ставки по кредитам до 10 миллиардов сумов, выделяемым коммерческим банком субъектам предпринимательства, занимающимся производством комбикормов и птицеводческой продукции, на пополнение оборотных средств, превышающая основную ставку Центрального банка, но не более чем на 8 процентных пунктов;
часть процентной ставки по кредитам до 10 миллиардов сумов, выделяемым коммерческим банком на реализацию птицеводческих проектов, превышающая основную ставку Центрального банка, но не более чем на 8 процентных пунктов;
б) субъектам предпринимательства, введшим в эксплуатацию современные комплексы, предназначенные для убоя птицы, включая птицебойни и морозильники (далее – современные комплексы), Министерством финансов за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан выделяются субсидии в размере 10 процентов части их проектной стоимости, не превышающей 40 миллиардов сумов.
При этом субсидии, предусмотренные подпунктом «б» настоящего пункта, выделяются первоначально 14 современным комплексам, создаваемым в регионах, согласно приложению № 1, отвечающим требованиям санитарии и экологии, в том числе стандартам ISO 22000 HACCP, после их ввода в эксплуатацию.
3. Перечислить Государственному фонду поддержки предпринимательской деятельности средства в эквиваленте 15 миллионов долларов США на покрытие компенсационных выплат, предусмотренных пунктом 2 настоящего постановления, за счет средств Фонда реконструкции и развития.
4. Направить АКБ «Микрокредитбанк» средства в размере 85 миллионов долларов США на финансирование птицеводческих проектов за счет средств Фонда реконструкции и развития. При этом:
на 1-м этапе – средства в размере 50 миллионов долларов США в срок до 1 июля 2021 года, из них 15 миллионов долларов США – на увеличение уставного капитала АКБ «Микрокредитбанк»;
на 2-м этапе – средства в размере 35 миллионов долларов США на основании решения Республиканского совета по развитию животноводства и его отраслей по результатам оценки эффективности расходования средств на первом этапе.
Часть данных средств в эквиваленте 70 миллионов долларов США предоставляется АКБ «Микрокредитбанк» сроком на 7 лет, включая трехлетний льготный период с процентной ставкой на 4 процентных пункта ниже основной ставки Центрального банка, для выделения кредитов субъектам предпринимательства по основной ставке Центрального банка.
а) целевые средства, направленные АКБ «Микрокредитбанк», выделяются на финансирование:
резервирования кормовой продукции, такой как пшеница, кукуруза, соевые бобы и соевый шрот, подсолнечный шрот, в наиболее оптимальный период уборочной кампании;
выделения оборотных средств для полного ввода имеющихся мощностей птицеводческих хозяйств и предприятий по производству кормовой продукции на срок до 24 месяцев, а также их модернизации;
б) за счет целевых средств, направляемых АКБ «Микрокредитбанк», возможно финансирование также кредитов, выделяемых субъектам предпринимательства через другие коммерческие банки.
начиная с 1 июля 2021 года по 1 июля 2024 года в отношении субъектов предпринимательства, основным видом деятельности которых является птицеводство, по налогу на прибыль (за исключением процентов, полученных за счет средств, размещенных в коммерческих банках), налогу на имущество, земельному налогу и налогу за пользование водными ресурсами налоговая ставка применяется в размере 50 процентов;
на срок до 1 июля 2022 года субъектам предпринимательства (их уполномоченным представителям) – экспортерам яиц, мяса птицы и птицеводческой продукции, а также импортирующим соевые бобы, предоставляются субсидии на компенсацию до 50 процентов расходов по перевозке автомобильным, железнодорожным и воздушным транспортом;
подлежат покрытию расходы предприятий–членов Ассоциации «Паррандасаноат» по привлечению из зарубежных стран экспертов и специалистов в сфере птицеводства, а также 50 процентов суммы их шестимесячной заработной платы, не превышающей в эквиваленте 1 000 долларов США за один месяц. При этом на указанные расходы из резервного фонда Кабинета Министров направляются 5 миллиардов сумов.
7. Ввести должность первого заместителя председателя Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства по вопросам птицеводства.
Установить, что председатель Ассоциации «Паррандасаноат» одновременно является первым заместителем председателя Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства по вопросам птицеводства.
8. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей совместно с Государственным комитетом ветеринарии и развития животноводства и Ассоциацией «Паррандасаноат» в срок до конца 2021 года принять меры для выполнения прогнозных показателей производства птицеводческой продукции согласно приложению № 2.
9. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства, Государственному комитету по экологии и охране окружающей среды, Министерству здравоохранения, Министерству по чрезвычайным ситуациям, Министерству строительства совместно с другими соответствующими ведомствами в срок до 1 декабря 2021 года разработать нормативы технологического проектирования птицеводческих предприятий на основе международного опыта ветеринарно-санитарных требований, начиная с 1 января 2022 года – обеспечить реализацию разрабатываемых птицеводческих проектов с соблюдением указанных нормативов.
10. Министерству инвестиций и внешней торговли, Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства и Ассоциации «Паррандасаноат» в месячный срок разработать проектные предложения по привлечению иностранных инвестиций в сферу птицеводства, в срок до 1 января 2022 года – обеспечить реализацию в республике проектов в области племенного дела и производства комбикормов в сотрудничестве с субъектами предпринимательства развитых зарубежных государств.
11. Согласиться с предложением Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства и Министерства высшего и среднего специального образования о передаче Ташкентскому филиалу Самаркандского института ветеринарной медицины на основе права оперативного управления зданий и сооружений вместе с соответствующей территорией (основными средствами) бывшего Ташкентского транспортного профессионального колледжа при Ташкентском институте текстильной и легкой промышленности, расположенных по адресу: город Ташкент, Чиланзарский район, квартал 20, дом 35-а.
12. В целях системной организации ухода за традиционными и болезнеустойчивыми породами и видами птиц в приусадебных хозяйствах возложить на Научно-исследовательский институт животноводства и птицеводства следующие задачи:
формирование высокорепродуктивного поголовья домашней птицы;
налаживание инкубации породистых яиц, а также проведение испытаний и совершенствование пород птиц;
создание оптимальных технологий выращивания, соответствующих условиям личных подсобных хозяйств, а также видов органических кормов;
формирование у населения навыков выращивания птиц и производства органической продукции.
13. Государственному комитету ветеринарии и развития животноводства совместно с Министерством инновационного развития, Министерством финансов и Министерством высшего и среднего специального образования создать в Научно-исследовательском институте животноводства и птицеводства отдел «Селекция и технология птицеводства» численностью из 4 штатных единиц, осуществляющий деятельность на условиях базового финансирования.
14. Разместить Ассоциацию «Паррандасаноат» по адресу: город Ташкент, улица «Малая кольцевая дорога», дом 21-а на основе права безвозмездного пользования.
15. Одобрить предложение органа управления АК «Уздонмахсулот» о размещении групп по реализации проектов с участием международных финансовых институтов при Государственном комитете ветеринарии и развития животноводства в здании, принадлежащем АК «Уздонмахсулот», расположенном по адресу: город Ташкент, Мирабадский район, улица Шахрисабз, 36, на основе права безвозмездного пользования.
16. Кабинету Министров в недельный срок утвердить порядок выделения субсидий за произведенные и реализованные мясо птицы
и яйца.
17. Утвердить «Дорожную карту»по развитию птицеводства и поддержке субъектов предпринимательства в сфере птицеводства согласно приложению № 3.
18. Внести изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению № 4.
19. Возложить на председателя Государственного комитета ветеринарии и развития животноводства Норкобилова Б.Т., министра финансов Ишметова Т.А., а также Председателя Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимов областей персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за исполнение настоящего постановления, возложить на заместителей Премьер-министра Республики Узбекистан Ганиева Ш.М. и Кучкарова Д.А.