БМТ бош котибининг ёрдамчиси ва БМТТД Европа ва МДҲ минтақавий бюроси директори билан учрашув
Жорий йилнинг 15 июн куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида Бош вазир ўринбосари – Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири Жамшид Қўчқоровнинг БМТ бош котибининг ёрдамчиси ва БМТТД Европа ва МДҲ минтақавий бюроси директори бошчилигидаги делегатцияси билан учрашуви бўлиб ўтди.
Шунингдек, учрашувда вазирнинг биринчи ўринбосари Илҳом Норқулов, вазир ўринбосари Бобур Абдиназаров, Молия вазирининг ўринбосари Ахадбек Хайдаров ва Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти директори Умид Обидходжаев иштирок этдилар.
БМТТД делегатцияси таркибида эса Ўзбекистон Республикасида дастурнинг доимий вакили Матилда Димовска, унинг ўринбосари Дойна Мунтяну ва бошқалар иштирок этишди.
Томонлар миллий барқарор ривожланиш мақсадларига эришишдаги комплекс миллий молиялаштириш механизми (КМММ), қисқа муддатда камбағалликни қисқартириш стратегиясини амалга ошириш ва Ўзбекистон Республикасидаги "яшил" тиклаш масалаларини муҳокама қилдилар.
Учрашувда,  БМТТД мутахассисларини КМММ ва тегишли “йўл харитаси”ни тайёрлаш бўйича ишчи маслаҳатларга фаол жалб қилиш муҳимлиги қайд этилди. Ўз навбатида, БМТТД вакиллари камбағалликни  қисқартириш стратегиясини амалга ошириш доирасида хотин-қизлар ва ёшларни қўллаб-қувватлаш ва ўқитиш дастурларини шакллантиришдаги салоҳиятни оширишда эксперт-таҳлилий ёрдам  кўрсатишга тайёр эканликларини билдирдилар.
Муҳокамада иш ўринлари ташкил этиш орқали аҳолининг заиф қатламларини ижтимоий ҳимоя қилиш бўйича минтақавий инноватцион лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Республикада "яшил" технологияларни жорий этиш мақсадида, 2021-2022 йилларда тажриба-синов ҳудудларида барқарор ривожланишни тарғиб этишга қаратилган "Ўзбекистондаги яшил тиклаш йўлида" қўшма лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Шунингдек, инсон капиталини ривожлантириш ва ижтимоий ҳимоя соҳасида давлат сиёсатини такомиллаштириш масалалари кўриб чиқилди.
Учрашув якунида томонлар ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни самарали амалга ошириш мақсадида узоқ муддатли ўзаро манфаатли шерикликнинг турли жиҳатларини кейинги экспертизадан ўтказишга тайёр эканликларини билдирдилар.

Встреча с помощником Генерального секретаря ООН и директором Регионального бюро ПРООН для Европы и СНГ
2021-06-16 | Политика
15 июня в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра экономического развития и сокращения бедности Джамшида Кучкарова с делегацией во главе с помощником Генерального секретаря ООН и директором Регионального бюро ПРООН для Европы и СНГ Мирьяной Сполярич Эггер.
Также на встрече приняли участие первый заместитель министра Ильхом Норкулов, заместитель министра Бобур Абдиназаров, заместитель министра финансов Ахадбек Хайдаров и директор Института прогнозирования и макроэкономических исследований Умид Абидходжаев.
В состав делегации ПРООН также вошли постоянный представитель Программы в Республике Узбекистан Матильда Димовска, ее заместитель Дойна Мунтяну и др.
Стороны обсудили Комплексный национальный механизм финансирования (КНМФ) по достижению национальных Целей устойчивого развития, реализацию в ближайшей перспективе Стратегии сокращения бедности и «зелёное» восстановление Республики Узбекистан.
В ходе встречи отмечена важность активного вовлечения специалистов ПРООН в рабочие консультации по подготовке КНМФ и соответствующей «дорожной карты». В свою очередь, представители ПРООН выразили готовность оказать экспертно-аналитическое содействие в наращивании потенциала в рамках реализации Стратегии сокращения бедности, в частности, при формировании программ поддержки и обучения женщин и молодежи.
В ходе дискуссии особое внимание уделено разработке и реализации региональных инновационных проектов по социальной защите уязвимых слоёв населения путем создания рабочих мест.
В целях внедрения «зеленых» технологий в республике реализуется совместный проект «На пути к зеленому восстановлению в Узбекистане», который направлен на продвижение устойчивого развития в пилотных регионах в 2021-2022 годах.
Также рассмотрены вопросы развития человеческого капитала и совершенствования государственной политики в области социальной защиты.
В завершении встречи стороны выразили готовность к дальнейшей экспертной проработкe различных аспектов долгосрочного взаимовыгодного партнерства в целях эффективной реализации социально-экономических реформ.