Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасида
Жорий йилнинг 31 май куни Ўзбекистон Республикасининг “Энергиядан оқилона фойдаланиш тўғрисида”ги Қонунида белгиланган энергия ресурсларини ишлаб чиқариш ва тақсимлаш режимларини мақбуллаштириш, назорат қилиш ва ҳисобга олиш бўйича автоматлаштирилган тизимларни жорий этиш юзасидан амалга оширилаётган чора-тадбирларнинг натижадорлиги тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Раёсати мажлиси бўлиб ўтди.
Мажлисда Энергетика вазирлиги ва унинг тизимидаги ташкилотлар ҳамда мутасадди вазирликлар ва идоралар томонидан энергия ресурсларидан фойдаланиш борасидаги самарадорлик ва энергияни тежаш, энергия ресурсларини ишлаб чиқариш, етказиб бериш ва тақсимлаш режимларини мақбуллаштириш, энергия ресурсларининг ҳисобини юритишнинг автоматлаштирилган тизимларини жорий этиш бўйича ишлар босқичма-босқич амалга оширилаётганлиги қайд этилди.
Энергетика вазири А.Султановнинг вазирлик ҳузуридаги бюджетдан ташқари Тармоқлараро энергияни тежаш жамғармасининг фаолияти ҳамда республика иқтисодиёти тармоқлари ва ижтимоий соҳа объектларида энергия самарадорлиги ва энергия ресурсларини тежаш борасида амалга оширилаётган ишлар натижадорлиги тўғрисидаги ҳисоботи эшитилди ва танқидий муҳокама қилинди.
Шунингдек, мажлисда “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ бошқаруви раиси У.Мустафоевнинг электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизими (АСКУЭ)ни жорий этиш инвестиция лойиҳаси амалга оширилишининг натижадорлиги;
“Ҳудудгазтаъминот” АЖ бошқаруви раиси Б. Эшмуратовнинг табиий газ истеъмолини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизими (АСКУГ)ни жорий қилиш инвестиция лойиҳаси бўйича амалга оширилаётган ишларнинг жорий ҳолати;
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Ш. Вафаевнинг табиий газ ва электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимларини жорий этиш лойиҳаларига чет эл молия ташкилотларининг маблағларини жалб этиш бўйича ҳисоботлари эшитилди.
Тегишли вазирликлар ва идоралар раҳбарларининг ҳисоботлари муҳокама қилиниб, энергия ресурсларини ишлаб чиқариш, етказиб бериш ва тақсимлаш ҳамда уларнинг ҳисобини юритиш бўйича автоматлаштирилган тизимларни жорий этишда амалга оширилаётган ишлар етарли даражада самарали йўлга қўйилмаганлиги қайд этилди.
Энергетика тизимининг мазкур йўналишларида тегишли раҳбарлар томонидан ижро интизоми сусайтириб юборилганлиги кўрсатиб ўтилди, масъулиятсизликка йўл қўйган раҳбарларга нисбатан таъсирчан чоралар қўлланилиши белгиланди.
Мажлис кун тартибидаги масалаларнинг танқидий муҳокамасидан келиб чиқиб:
Энергетика вазирлиги ҳузуридаги бюджетдан ташқари Тармоқлараро энергияни тежаш жамғармасининг фаолиятини тўлақонли йўлга қўйиш, энергиядан оқилона фойдаланиш, энергия самарадорлигини ошириш ва мавжуд энергия ресурсларини тежаш бўйича йўл қўйилган камчиликлар ва қолоқликларни тезкор бартараф этиш;
Энергетика вазирлиги, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги томонидан манфаатдор вазирликлар, идоралар ва хўжалик бирлашмалари билан биргаликда 2021 йилда 1,5 млрд кВт соат электр энергияси, 0,74 млрд куб метр табиий газ ва 5,8 минг тонна нефть маҳсулотларини иқтисод қилиш чора-тадбирлари ўз вақтида ва сифатли амалга оширилиши;
саноат корхоналарида энергия аудит, энергияни тежаш ва энергия самарадорлигини ошириш йўналишларида фаолият олиб борадиган ходимлар учун олий таълим муассасалари ва малака ошириш марказлари билан ҳамкорликда даврий малака ошириш курслари йўлга қўйилишини таъминлаш вазифалари белгиланди.
Шу билан бирга, фойдаланилаётган энергия ресурсларининг ҳисобини юритиш бўйича автоматлаштирилган тизимларни жорий этиш соҳасида:
электр энергияси ҳисоблагичларни ўрнатиш ишларини жорий йилнинг 1 августига қадар тўлиқ якунлаш, АСКУЭ тизими ягона биллинг тизимига уланишини таъминлаш;
АСКУГ тизимини жорий қилиш инвестиция лойиҳаси доирасида электрон газ ҳисоблагичларни ўрнатиш ишларини 2021 йил 1 декабрга қадар тўлиқ якунлаш вазифалари белгиланди.
Мазкур вазифаларнинг амалга оширилиши устидан доимий асосда мониторинг олиб бориш мақсадида Энергетика вазирлиги, “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ, “Ҳудудгазтаъминот” АЖ ва мутасадди вазирликлар, идоралар раҳбарларининг шахсий масъулияти ҳамда жавобгарлигини кучайтириш юзасидан тегишли топшириқлар берилди.

На очередном заседании Президиума Кабинета Министров Республики Узбекистан рассмотрены вопросы эффективности принимаемых мер по оптимизации режимов производства и распределения энергоресурсов, а также внедрения автоматизированных систем учета и контроля энергоресурсов, предусмотренных Законом Республики Узбекистан «О рациональном использовании энергии».
В ходе заседания отмечено, что Министерством энергетики и его подведомственными организациями, а также уполномоченными министерствами и ведомствами поэтапно осуществляются работы по оптимизации производства, поставок и распределения энергоресурсов, внедрению автоматизированных систем учета и контроля потребления энергоресурсов.
На заседании заслушан и критически обсуждён отчет министра энергетики Султанова А. о результативности проводимых работ по организации деятельности внебюджетного Межотраслевого фонда энергосбережения при Министерстве энергетики, а также обеспечению энергоэффективности и энергосбережения в отраслях экономики и на объектах социальной сферы республики.
В ходе заседания также заслушаны отчеты:
председателя правления АО «Региональные электрические сети» Мустафаева У. – об эффективности реализации инвестиционного проекта по внедрению автоматизированной системы учета и контроля электрической энергии (АСКУЭ);
председателя правления АО «Худудгазтаъминот» Эшмуратова Б. – о текущем состояние реализации инвестиционного проекта по внедрению автоматизированной системы учета и контроля потребления природного газа (АСКУГ);
заместителя министра инвестиций и внешней торговли Вафаева Ш. – о привлечении финансовых средств международных организаций для реализации проектов по внедрению автоматизированных систем учета и контроля природного газа и электрической энергии.
По итогам обсуждения отчетов руководителей соответствующих министерств и ведомств отмечена недостаточная результативность проводимых работ по обеспечению эффективности в сфере производства, поставок и распределения энергоресурсов, а также внедрения автоматизированных систем учета и контроля энергоресурсов.
Соответствующим руководителям указано на недопущение впредь ослабления исполнительской дисциплины в данном направлении энергетической отрасли, в отношении ряда руководителей
с недостаточным уровнем ответственности применены строгие дисциплинарные меры воздействия.
По результатам критического обсуждения вопросов повестки дня заседания поручено:
организация эффективной и полноценной деятельности внебюджетного Межотраслевого фонда энергосбережения при Министерстве энергетики, с принятием безотлагательных мер по устранению допущенных недостатков и отставаний в области рационального использования энергоресурсов, повышения энергоэффективности и экономии энергоресурсов;
Министерству энергетики, Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами и хозяйствующими субъектами принятие комплексных мер по своевременному и качественному обеспечению в 2021 году экономии 1,5 млрд кВт*час электроэнергии, 0,74 млрд м3 природного газа и 5,8 тыс. тонн нефтепродуктов;
организация в сотрудничестве с высшими учебными заведениями и профессиональными учебными центрами республики периодических курсов повышения квалификации сотрудников, работающих в сфере энергосбережения, энергетического аудита и повышения энергоэффективности на промышленных предприятиях.
Вместе с этим определены следующие приоритетные задачи в области внедрения автоматизированных систем учета и контроля использования энергоресурсов:
до 1 августа 2021 года завершение установки электронных приборов учета электроэнергии (АСКУЭ) и их подключение к единой системе биллинга;
до 1 декабря 2021 года в рамках инвестиционного проекта по внедрению системы АСКУГ установка в полном объеме электронных приборов учета газа.
В целях обеспечения системного мониторинга хода исполнения вышеуказанных концептуальных задач поручено повысить персональную ответственность руководителей Министерства энергетики, АО «Региональные электрические сети», АО «Худудгазтаъминот» и соответствующих министерств и ведомств республики.