Андижон вилоятини комплекс ривожлантириш бўйича вазифалар белгилаб олинди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков бошчилигида ҳамда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳ ҳудудни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришни рағбатлантириш ишларини ташкил этиш мақсадида Андижон вилоятига йўл олди.
Қўйилган мақсадларга эришиш учун вилоятда инвестициявий фаолиятни жадаллаштириш, саноатни ривожлантириш, экспорт ҳажмини ошириш, импортни оптималлаштириш ва кооперация алоқаларини мустаҳкамлаш, маҳаллаларнинг комплекс ривожланишини қўллаб-қувватлаш, ёшлар тадбиркорлигини рағбатлантириш ва ёшлар бандлигини ошириш каби алоҳида йўналишларда 8 та кичик ишчи гуруҳлар ташкил этилди.
Вилоятнинг шаҳар, туман ва маҳаллалари кесимида ишлаб чиқариш ва экспортнинг юқори кўрсаткичлари ҳамда яратиладиган иш ўринлари сони билан ажралиб турадиган энг истиқболли лойиҳаларга манзилли инвестицияларни киритишни назарда тутган ҳолда “ўсиш нуқталари”ни аниқлаш ва ишга солиш бўйича устувор чора-тадбирлар кўриб чиқилди. Саноатни ривожлантириш ҳамда ички ва ташқи бозорда харидоргир бўлган юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажмини оширишга алоҳида эътибор қаратилди.
Маҳаллалар даражасида манзилли иш олиб боришда устувор вазифалар, жумладан, ижтимоий ва коммунал инфратузилмани ривожлантириш ҳисобига тадбиркорликни ривожлантириш, маҳаллий аҳоли, хусусан, ёшлар ва хотин-қизлар бандлигини ошириш, аҳоли ҳаёти сифатини яхшилаш вазифалари белгиланди. Мавжуд муаммоларни аниқлаш ва ҳал этишда амалий ёрдам кўрсатиш мақсадида вилоятнинг барча 882 маҳалласига вазирлик, идора, тармоқ бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарлари бириктирилган эди. Йиғилиш давомида мутасадди раҳбарлар бириктирилган ҳудадларда инфратузилма, ижтимоий объектлар ва аҳоли бандлигини таъминлашнинг бугунги ҳолати таҳлили натижалари, шунингдек, аниқланган масалаларни бартараф этиш бўйича режалаштирилган чора-тадбирлар тўғрисида ҳисобот бердилар.
Шунингдек, Андижон вилоятининг 2021-2022 йилларга мўлжалланган ҳудудий инвестиция дастурининг ижроси ўрганилди. Унинг доирасида вилоятда умумий қиймати 19,2 трлн сўмлик 553 лойиҳа амалга оширилиб, қарийб 58,6 минг янги иш ўрни яратилади. Барча саъй-ҳаракатларни вилоятнинг туман ва шаҳарларида тизим шакллантирувчи саноат ишлаб чиқариш объектларни яратишга қаратилган йирик инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқишга йўналтириш бўйича кўрсатмалар берилди. Шунингдек, тасдиқланган лойиҳаларни амалга ошириш билан боғлиқ барча мавжуд масалалар устида ишлаб, ҳал этиш топширилди.
Видеоконференция якунида мутасадди раҳбарлар белгиланган вазифалар доирасида аниқ кўрсатмалар олдилар. Яқин кунлар ичида гуруҳ ҳудудда ўз ишини давом эттиради.

Намечены задачи по комплексному развитию Андижанской области
Рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков выехала в Андижанскую область в целях организации работы по стимулированию комплексного социально-экономического развития региона.
Для достижения поставленных целей в регионе были созданы 8 рабочих подгрупп по отдельным направлениям (инвестиционная деятельность, развитие промышленности, увеличение экспорта, оптимизация импорта и укрепление кооперационных связей, поддержка комплексного развития махаллей, стимулирование молодежного предпринимательства и повышение занятости молодежи).
Были рассмотрены первоочередные меры по выявлению и задействованию «точек роста» в разрезе городов, районов и махаллей области, имея в виду целенаправленные инвестиции в наиболее перспективные проекты, характеризующиеся высокими показателями производства, экспорта и количеством создаваемых рабочих мест. Особое внимание было уделено развитию промышленности и наращиванию объемов производства продукции с высокой добавленной стоимостью, востребованной на внутреннем и внешнем рынках.
Определены приоритеты в адресной работе на уровне махаллей: развитие предпринимательства, повышение занятости местного населения, в частности – молодежи и женщин, улучшение качества жизни жителей за счет развития социальной и коммунальной инфраструктуры. В целях оказания практического содействия в выявлении и решении имеющихся проблем за всеми 882 махаллями области были закреплены руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков. В ходе совещания ответственные руководители представили информацию о проведенном анализе текущего состояния инфраструктуры, социальных объектов и занятости населения в подотчетных участках, а также доложили о намеченных мероприятиях по устранению выявленных вопросов.
Также был изучен ход реализации региональной инвестиционной программы Андижанской области на 2021-2022 годы, в рамках которой в регионе реализуются 553 проекта на сумму 19,2 трлн сумов, что позволит создать порядка 58,6 тысяч новых рабочих мест. Даны поручения сконцентрировать усилия на разработке крупных инвестиционных проектов, ориентированных на создание системообразующих промышленных производств во всех районах и городах области. Также поручено проработать и решить все имеющиеся вопросы, связанные с реализацией утвержденных проектов.
По итогам видеоконференции ответственные руководители получили адресные поручения в рамках поставленных задач. В ближайшее время группа продолжит работу в области.