18 июнь куни Москва шаҳрида МДҲ Иқтисодий кенгашининг 90-йиғилиши бўлиб ўтади
МДҲ давлатлари делегациялари раҳбарлари Ҳамдўстликка аъзо давлатлар иқтисодий ҳамкорлигининг турли йўналишларини қамраб олган қатор масалаларни муҳокама қилади, деб хабар бермоқда «Дунё АА мухбири.
МДҲ Ижроия қўмитаси матбуот хизмати маълум қилишича, Ҳамдўстлик Иқтисодий кенгашининг 90-йиғилиши кун тартибига МДҲга аъзо давлатларнинг Халқ хўжалиги ютуқлари кўргазмаси (ХХЮК) ҳудудида кўргазма ва савдо марказларини яратиш масаласи киритилган.
2021 йилда Ўзбекистон, Қозоғистон ва Қирғизистон павильонлари иш бошлаши режалаштирилган. Ҳозирги вақтда ХХЮК ҳудудида Озарбайжон, Арманистон ва Беларусь павильонлари фаолият кўрсатмоқда. Молдова павильони эса синов режимида ишлаяпти. Кўргазма ва савдо марказлари МДҲнинг яқинлашиб келаётган 30 йиллигига бағишланган тадбирларда фаол иштирок этади.
Иқтисодий кенгаш йиғилишида МДҲнинг давлатлараро статистика қўмитаси МДҲга аъзо давлатлар иқтисодий ривожланишининг 2020 йилги асосий мақсадли макроиқтисодий кўрсаткичлари тўғрисидаги ҳисоботни тақдим этади.
Шунингдек, МДҲ Иқтисодий кенгаши аъзоларига МДҲга аъзо давлатларнинг энергетика соҳасидаги ҳамкорлик концепциясини амалга ошириш бўйича устувор чора-тадбирлар режаси ва қайта тикланувчи энергия манбаларидан фойдаланишда МДҲга аъзо давлатлар ҳамкорлиги концепциясини амалга ошириш бўйича устувор чора-тадбирлар режаси бажарилиши натижалари ҳақида маълумот берилади.
Йиғилиш иштирокчилари, шунингдек, 2026 йилгача мўлжалланган чигиртка зараркунандаларини фитомониторинг қилиш ва назорат қилиш дастурини ишлаб чиқиш ва амалга ошириш бўйича «Йўл харитаси» ҳамда ҳамкорликни ривожлантириш бўйича бошқа ҳужжатларни кўриб чиқади.

18 июня в Москве состоится 90-е заседание Экономсовета СНГ
Главы делегаций стран Содружества обсудят ряд вопросов, охватывающих различные сферы экономического сотрудничества государств–участников СНГ, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным пресс-службы исполкома СНГ, в повестку дня 90-го заседания Экономического совета Содружества включен вопрос о создании выставочно-торговых центров государств – участников СНГ на территории ВДНХ.
Планируется, что в 2021 году начнут работу павильоны Узбекистана, Казахстана и Кыргызстана. В настоящее время на территории ВДНХ действуют павильоны Азербайджана, Армении, Беларуси и в тестовом режиме открыт павильон Молдовы. Выставочно-торговые центры примут активное участие в проведении мероприятий, посвященных предстоящему 30-летнему юбилею СНГ.
В ходе заседания Экономсовета Межгосударственным статистическим комитетом СНГ будет представлен доклад об основных целевых макроэкономических показателях развития экономики государств–участников СНГ за 2020 год.
Также члены Экономсовета Содружества будут проинформированы об итогах выполнения Плана первоочередных мероприятий по реализации Концепции сотрудничества государств–участников СНГ в сфере энергетики и Плана первоочередных мероприятий по реализации Концепции сотрудничества государств – участников СНГ в области использования возобновляемых источников энергии.
В представленных документах приведены данные о модернизации генерирующих мощностей и сетевого хозяйства, эффективности их использования, реализации совместных инвестиционных проектов в сфере энергетики и проектов по совместному строительству и реконструкции энергетических объектов, затронуты вопросы повышения энергоэффективности и снижения энергопотребления, использования возобновляемых источников энергии, переориентации энергетики на инновационное направление.
Участники заседания рассмотрят «Дорожную карту» по разработке и реализации программы по фитомониторингу и борьбе с саранчовыми вредителями на период до 2026 года, а также документы по развитию сотрудничества.