Бутунжаҳон атроф-муҳитни муҳофаза қилиш куни
Ҳар йили 5 июнда нишонланадиган Бутунжаҳон атроф-муҳитни ҳимоя қилиш куни БМТ нинг экологик ҳаракатни ва бизнинг сайёрамизни ҳимоя қилиш зуруратини ташвиқот қилувчи йирик тадбири ҳисобланади. Биринчи марта ишонланган 1974 йилдан буён тадбир жамиятга атроф-муҳит ҳолати тўғрисида ахборот бериш учун глобал платформага айланди.
Инсонларни доимий ўсиб бораётган талаблари табиатни ўз чегараларидан ташқарига чиқариб юборди. Дунё ВВП ярими табиатга боғлиқ. Океанлар ва ўрмонлар туфайли миллиард инсонлар мавжуд, улар 86 миллион инсонларни иш билан таъминлайди. Тўрт миллиард инсонлар фақат табиий дориларга таянади. Шаҳарлар ва биноларни совитиш учун ўрмонлар ва кўкаламзорлардан фойдаланиш каби табиий ечимлар Париж келишувининг мақсадларига эришиш учун зарур бўлган ташламаларни учдан бир қисмга камайтиришни таъминлаши мумкин.
БМТ ўн йиллиги вазифалари – бу иқлим инқирозига қарши курашиш, миллионлаб турларнинг йўқ бўлиб кетишининг олдини олиш ва озиқ-овқат хавфсизлиги, сув таъминоти ва турмуш шароитларини яхшилаш учун бузилган ва вайрон қилинган экотизимларни катта даражада тиклашдир.
2020 йил бошқача йил бўлди, унда инсонлар глобал пандемия ва давом этаётган иқлим ўзгариши ва атроф муҳит ифлосланишини ўз ичига олган кўпчилик кескин ўзгаришлар билан тўқнаш келди. 2021 йилда инқироздан бизнинг сайёрамизни ва бутун инсониятни омон қолиши учун табиатни шифо топиши ва тикланишига ўтиш учун инсоният мақсадга йўналтирилган қадамларни қўллаши керак.
Ўзбекистон Республикаси Гидрометеорология хизмати марказининг Табиий муҳит ифлосланиши мониторинги бошқармаси ҳаво, ер усти сувлари ва тупроқ ифлосланиши устидан кузатувлар олиб боради. Кузатувлар Республиканинг барча худудларида жойлашган Ўзгидрометнинг тармоқ бўлинмалари томонидан олиб борилади. Бизнинг ахборот атроф муҳит муҳофазаси бўйича чора-тадбирлар ишлаб чиқиш учун зарур. Табиий муҳит ифлосланиши тўғрисида ахборот monitoring.meteo.uz сайтида нашр этилади.
Брифинг доирасида Атроф-муҳит муҳофазасига ва Ўзгидрометнинг Табиий муҳит ифлосланиши мониторинги бошқармаси фаолиятига бағишланган тақдимотлар тақдим этилган.

Всемирный день окружающей среды
Всемирный день окружающей среды, ежегодно отмечаемый 5 июня, является крупнейшим мероприятием ООН, пропагандирующим экологические действия и необходимость защиты нашей планеты. С момента первого празднования в 1974 году мероприятие превратилось в глобальную платформу для информирования общественности о состоянии окружающей среды.
Постоянно растущие потребности людей вытолкнули природу за ее пределы. Около половины мирового ВВП зависит от природы. Благодаря океанам и лесам существуют миллиарды людей, они обеспечивают рабочие места - 86 миллионов людей. Четыре миллиарда человек полагаются только на натуральные лекарства. Такие природные решения, как облесение и использование зелени для охлаждения городов и зданий, могут обеспечить сокращения выбросов примерно на треть, что необходимо для достижения целей Парижского соглашения.
Задача Десятилетия ООН – это масштабное восстановление деградированных и разрушенных экосистем в целях борьбы с климатическим кризисом, предотвращением исчезновения миллиона видов и повышения продовольственной безопасности, водоснабжения и средств к существованию.
2020 год был особым годом, когда люди столкнулись с множеством кризисов, включая глобальную пандемию и продолжающиеся проблемы изменения климата и загрязнения окружающей среды. В 2021 году человечество должно предпринять целенаправленные шаги, чтобы перейти от кризиса к исцелению и восстановлению природы для выживания нашей планеты и всего человечества.
Управление мониторинга загрязнения природной среды Узгидромета ведет наблюдения за загрязнением воздуха, поверхностных вод и почвы. Наблюдения проводятся сетевыми подразделениями Узгидромета, расположенными во всех регионах Республики. Наша информация необходима для разработки мероприятий по охране окружающей среды. Информация о загрязнении природной среды публикуется на сайте monitoring.meteo.uz
В рамках брифинга представлены презентации посвященные Дню защиты окружающей среды и деятельности Управления мониторинга загрязнения природной среды Узгидромета.