Алишер Навоий мақбараси таъмирланади ва ободонлаштирилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 31 май куни туризм, шаҳар инфратузилмаси, саноат соҳаларидаги лойиҳалар ҳамда Алишер Навоий мақбарасини таъмирлаш ва тиклаш борасида амалга оширилаётган ишлар тақдимоти билан танишди.
Лойиҳалардан бири Чирчиқ дарёси бўйида турли инфратузилма объектлари барпо этишга оид. Мазкур дарёнинг Тошкент шаҳридан ўтган қисми 16 километрни ташкил этади. Лойиҳага кўра, дарё ўзани қисқартирилиб, қирғоқлари ободонлаштирилади. Бунинг эвазига очиладиган майдонларда замонавий уй-жойлар, дам олиш масканлари, ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш иншоотлари қурилиши режалаштирилган.
Яна бир лойиҳа Тошкент халқаро аэропортидан шаҳар марказига ўтишдаги кўприкни кенгайтиришга қаратилган. Ҳозирги йўл ўтказгич 1967 йилда қурилган. Пойтахтимиз ривожланиши ва транспортлар сони ошиши билан уни реконструкция қилиш эҳтиёжи пайдо бўлди. Шу боис ушбу кўприкнинг Кичик ҳалқа йўли билан кесишган жойида айланма шаклидаги йўл ўтказгич қуриш режалаштирилган. Унинг узунлиги 650, эни 30 метр бўлиши мўлжалланган.
Бу муҳандислик ечими автотранспортларнинг кўприкка чиқиши ва тушишини осонлаштиради. Йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлайди. Бу ердаги қулайлик яқин атрофдаги кўчаларга ҳам таъсир қилиб, тирбандлик камайишида муҳим омил бўлади.
Шунингдек, давлатимиз раҳбарига пойтахтимиздаги Технопаркда амалга оширилиши режалаштирилган инвестиция лойиҳалари тақдим қилинди.
Хусусан, ушбу ҳудудда йилига 1 миллион дона кир ювиш машиналари, 15 минг тонна мис қувур, 3000 дона саноат сув иситиш ускуналари, 75 минг дона савдо совутгичлари ва музлатгичлари, 1 миллион квадрат метр HPL-панеллар ва полиизоцианурат қатламли сэндвич-панеллар, 30 минг тонна базальт тошдан изоляция маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича қувватлар ташкил этиш режалаштирилган.
Жорий йил охиригача ишга тушириладиган лойиҳалар натижасида 2 мингдан зиёд иш ўрни яратилади.
Миллий боғ ҳудудида барпо этилаётган Magic City маданият ва истироҳат боғининг иккинчи босқичи доирасида амалга ошириладиган ишлар тўғрисида ҳам маълумот берилди.
Лойиҳа концепциясига мувофиқ боғ ҳудудида сунъий кўл ташкил этилади ва унинг атрофида мамлакатимизнинг тарихий ва диққатга сазовор масканларига бағишланган тематик шаҳарча қурилади.
Президентимиз буюк шоир ва мутафаккир бобомиз Алишер Навоий мақбарасини таъмирлаш ва тиклаш, унинг атрофини ободонлаштириш лойиҳасига алоҳида эътибор қаратди.
Афғонистоннинг Ҳирот шаҳридаги Алишер Навоий мақбараси мажмуасида қурилиш ва ободонлаштириш ишларини амалга ошириш имкониятларини ўрганиб чиқиш вазифаси Президентимизнинг 2020 йил 19 октябрдаги “Буюк шоир ва мутафаккир Алишер Навоий таваллудининг 580 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисида”ги қарорида белгиланган эди.
Ушбу топшириқ ижросини таъминлаш доирасида мамлакатимиз мутахассислари афғонистонлик ҳамкасблари билан биргаликда мақбарани жойида ўрганди. Ўрганишлар натижасида анъанавий меъморчилик, санъат ва безак элементларидан фойдаланган ҳолда мақбарани таъмирлаш ва тиклаш лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Бугун тақдим этилган лойиҳага кўра, мақбаранинг кириш ва қолган йўлакларига Ҳазрат Навоийнинг ҳикматли сузлари битилган китоб кўринишидаги белгилар қўйилади ҳамда декоратив ўтиргичлар ўрнатилади.
Кириш қисмида саккиз бурчакли масжид бунёд этилади. Кириш пештоғидан ҳовли қисмининг чап ва ўнг томонида ёпиқ услубда айвонлар барпо этилади. Мақбаранинг ташқи кўринишига безак берилади. Гумбаз, мақбара олди ва ён қисмлари майолика элементлари билан ишланади. Мажмуа ҳудуди кўкаламзорлаштирилади.
Давлатимиз раҳбари лойиҳалар билан танишиб, мутасаддиларга уларни сифатли амалга ошириш бўйича кўрсатмалар берди.

President Shavkat Mirziyoyev gets acquainted with tourism, infrastructure and industrial projects
On May 31, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of several projects in tourism, urban infrastructure, industry, the repair and restoration of Alisher Navoi Mausoleum.
One of the projects envisages the construction of various infrastructure facilities along the Chirchiq River. The length of the river section running through Tashkent is 16 kilometers. According to the project, it is planned to narrow the river bed, build modern housing, create recreational, production and service zones. Comfortable embankments will be created.
The President became acquainted with the project for the reconstruction of the bridge over the small ring road leading to Tashkent International Airport. The structure was built in 1967. The need for its reconstruction arose with the development of the capital and the increase in the number of vehicles. Therefore, it is planned to build a roundabout at the intersection of the bridge with the small ring road. The overpass will be lengthened to 650 meters, and the width will be 30 meters.
The engineering solution will simplify the movement of vehicles and increase safety. It will reduce congestion on nearby streets.
The Leader of the country became familiar with investment projects that are planned to be implemented in the Technopark.
It is planned to organize capacities for the production of 1 million washing machines per year, 15 thousand tons of copper pipes, 3 thousand industrial water heaters, 75 thousand commercial refrigerators and freezers, 1 million square meters of HPL-panels and sandwich panels with polyisocyanurate insulation, as well as 30 thousand tons of basalt stone insulation materials.
Over 2,000 people will be employed within the projects scheduled for launch this year.
Information was presented on the activities carried out within the framework of the second phase of the construction of the Magic City Culture and Recreation Park in the National Park of the city of Tashkent.
According to the concept, an artificial lake will be created in the park, and a thematic town including the country’s historical cities and landmarks will be built around it.
The President paid special attention to the project of repair, restoration and landscaping of the territory of Alisher Navoi Mausoleum.
The task of studying the possibilities for carrying out construction and improvement works in Alisher Navoi Memorial Complex in the Afghan city of Herat was defined in the President’s resolution “On the wide celebration of the 580th anniversary of the great poet and thinker Alisher Navoi’s birth” of October 19, 2020.
The specialists of the country, together with their Afghan colleagues, conducted a study of the mausoleum. The result of the research was a project for the restoration of the mausoleum using elements of traditional architecture, art and decor.
According to the project, pedestals in the form of open books with the wise words of Alisher Navoi, as well as decorative benches will be placed at the entrance and in the courtyard.
The octagonal mosque at the entrance to the mausoleum will be renovated. Covered terraces will be created on the left and right sides of the courtyard. It is planned to improve the decoration of the mausoleum’s exterior. The dome, facade and sidewalls of the mausoleum will be decorated with majolica. The territory of the complex will be landscaped.
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the projects and instructed responsible officials to improve them.