“Mangold Consulting” компанияси раиси Клаус Мангольд билан учрашув бўлиб ўтди
28 май куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида “Mangold Consulting” компанияси раиси ва “ЕИ – Ўзбекистон” Ишбилармонлар кенгаши ҳамраиси Клаус Мангольд билан учрашди.
Учрашув кун тартиби билан Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлигининг кенг кўламли масалалари қамраб олинди.
Томонлар Ўзбекистон ва ГФР ҳукумати, ишбилармонлар ва экспертлар доиралари ўртасидаги икки томонлама алоқаларни мустаҳкамлаш муҳимлигини таъкидладилар. Шу муносабат билан Германия томони мамлакат вазирликлари, идоралари ва йирик компаниялари билан манзилли музокаралар ўтказиш учун Ўзбекистон делегациясининг Берлинга ташрифини ташкил этишга кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.
Германия компанияларининг энергетика, енгил саноат, электротехника ва фармацевтика саноати, автомобилсозлик ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш каби соҳаларга инвестициялар киритишга қизиқиши алоҳида таъкидланди. Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга ошириш учун Германиянинг янги компанияларини жалб этиш бўйича ҳамкорликни янада кучайтириш тўғрисида келишувга эришилди.
Шу нуқтаи назардан К.Мангольд хорижий инвесторлар учун мамлакатнинг инвестициявий жозибадорлигини янада ошириш мақсадида Ўзбекистонда хусусийлаштириш дастурини сифатли амалга ошириш муҳимлигини қайд этди. У зарурият юзага келганда тегишли Германия компаниялари ва молия институтларини Ўзбекистон давлат активлари, йирик корхоналар ва тижорат банклари акцияларини хусусийлаштириш жараёнига жалб этишга кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.
Қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш ва таълим соҳасини рақамлаштириш бўйича лойиҳаларни амалга оширишда етакчи немис компанияларининг тажрибасини қўллаш истиқболлари кўриб чиқилди – Ўзбекистоннинг тегишли вазирлик ва идоралари билан бу йўналишда биргаликда ишлаш учун бевосита ўзаро ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича навбатдаги тадбирлар белгиланди.
Водород энергетикаси соҳасидаги ҳамкорликни чуқурлаштиришга алоҳида эътибор қаратилди. Германия томони маълумотларига кўра, Ўзбекистонда водородга асосланган янги технологияларни жорий этилиши электр энергияси ишлаб чиқариш, газ-кимё саноатини ривожлантириш, кимёвий моддалар ва ўғитлар ишлаб чиқариш ҳамда металлургияда фойдаланиш учун қўшимча ҳажмда табиий газни жамлаб қўйиш имконини беради.
Ҳамкорликнинг устувор йўналишларидан бири сифатида томонлар ковиддан кейинги даврда Ўзбекистон – Германия савдо айланмасини ошириш бўйича келгусида ҳамкорликда олиб бориладиган ишларни белгилаб олдилар. Бунга кўп жиҳатдан Ўзбекистон Европа Иттифоқининг Преференциялар бош тизими (“GSP+”) бенефициар мақомини олганлиги қўл келиши мумкинлиги қайд этилди. Шу муносабат билан томонлар маҳаллий экспортчиларнинг “GSP+” тизимидан фойдаланишда тўғри ёндашувини таъминлаш ва ўзбек ишлаб чиқарувчилари ўз маҳсулотларини Европа мамлакатлари бозорларига олиб чиқишларига қаратилган ўқув тадбирларини ўтказишга келишиб олдилар.
Шунингдек, Оролбўйи минтақасини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга кўмаклашиш бўйича ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди. Жумладан, Германия томони “Оролбўйи минтақаси – экологик инновациялар ва технологиялар зонаси” концепциясини амалга оширишга беғараз ёрдам ва грантлар маблағларини жалб қилиш учун Оролбўйи минтақасидаги вазият ҳақида жаҳон ҳамжамиятининг хабардорлигини оширишга кўмаклашишга тайёрлигини билдирди.
Музокаралар якунида қўшма лойиҳа ва ташаббусларни амалга оширишни фаоллаштириш ҳамда кўп қиррали Ўзбекистон-Германия ҳамкорлигининг янги йўналишлари устида иш олиб бориш юзасидан келишувга эришилди.

Состоялась встреча с председателем компании «Mangold Consulting» Клаусом Мангольдом
28 мая в Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с председателем компании «Mangold Consulting» и сопредседателем Делового Совета «ЕС – Узбекистан» Клаусом Мангольдом.
Повестка дня охватила широкий спектр вопросов политического, торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества Узбекистана с Германией.
Была отмечена актуальность укрепления двусторонних связей между правительственными, деловыми и экспертными кругами Узбекистана и ФРГ, в связи с чем германская сторона озвучила готовность оказать содействие в организации визита узбекской делегации в Берлин для проведения адресных переговоров с германскими министерствами, ведомствами и крупными компаниями.
Подчеркнут интерес германских компаний к инвестированию в такие сферы как энергетика, легкая, электротехническая и фармацевтическая промышленность, автомобилестроение и производство стройматериалов. Была достигнута договоренность о дальнейшем сотрудничестве по привлечению новых немецких компаний к реализации проектов в Узбекистане.
В данном контексте К.Мангольд отметил важность качественной реализации в Узбекистане программы приватизации с целью дальнейшего повышения инвестиционной привлекательности страны для зарубежных инвесторов. Он выразил готовность при необходимости оказать содействие в привлечении специализированных германских компаний и финансовых институтов к приватизации государственных активов, акций крупных предприятий и коммерческих банков.
Были рассмотрены перспективы применения опыта ведущих немецких компаний в реализации проектов по цифровизации сфер сельского хозяйства, здравоохранения и образования – определены дальнейшие шаги по налаживанию прямого взаимодействия с профильными министерствами и ведомствами Узбекистана для совместной работы в данном направлении.
Отдельное внимание было уделено углублению сотрудничества в сфере водородной энергетики. По мнению германской стороны внедрение новых технологий, основанных на водороде в Узбекистане позволит высвободить дополнительные объемы природного газа для выработки электроэнергии, развития газохимии, производства химических веществ и удобрений, а также его использования в металлургии.
В качестве одной из приоритетных сфер взаимодействия стороны обозначили дальнейшую совместную работу по увеличению узбекско-германского товарооборота в постковидный период. Отмечено, что этому во многом способствует получение Узбекистаном статуса бенефициара Всеобщей системы преференций Европейского Союза («GSP+»), в связи с чем стороны договорились о проведении ознакомительных мероприятий, нацеленных на выстраивание правильного подхода по использованию системы «GSP+» местными экспортерами и продвижение продукции узбекских производителей на рынках европейских стран.
Также были обсуждены вопросы взаимодействия по стимулированию социально-экономического развития региона Приаралья – германской стороной была выражена готовность оказать содействие в повышении осведомленности мирового сообщества о ситуации в регионе Аральского моря с целью привлечения средств безвозмездного содействия и грантов к реализации концепции: «Приаралье – зона экологических инноваций и технологий».
По итогам переговоров была достигнута договоренность об активизации взаимодействия по ускорению реализации совместных проектов и инициатив, а также проработке новых направлений многопланового узбекско-германского партнерства.