Давлат корхоналарини ислоҳ қилиш дастурига бағишланган халқаро форум бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 27 май куни Тошкентда  "Давлат корхоналарини трансформация қилиш ва хусусийлаштириш иқтисодий ислоҳотларнинг янги босқичи" мавзусидаги халқаро форум бўлиб ўтди.
Давлат активларини бошқариш агентлиги ва Жаҳон банки томонидан ташкил этилган тадбирнинг мақсади – ушбу йўналишда амалга оширилаётган ишларнинг ҳолатини баҳолаш, ислоҳотлар ва истиқболдаги вазифалар муҳокамаси.
Форум иштирокчилари Ўзбекистон Республикасининг Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш ва молия вазирликлари, Давлат активларини бошқариш агентлиги раҳбарлари, Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки, Халқаро молия корпорацияси, Халқаро валюта жамғармаси, Иқтисодий ҳамкорлик ва тараққиёт ташкилоти, БМТТД, шунингдек давлат корхоналари, хусусий сектор ва фуқаролик жамияти вакилларидан таркиб топди.
Тадбир бошида Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Марко Мантованелли ва Европа ва Марказий Осиё бўйича Жаҳон банкининг минтақавий витсе-президенти Анна Бёрде делегатсияларни қутлаб мурожаат қилдилар.
Форум дастурини Бош вазир ўринбосари - Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири Жамшид Қўчқоров очиб берди.
Давлат активларини бошқариш агентлигининг директори Акмалхон Ортиқов, Савдо-саноат палатаси раиси Адҳам Икрамов ва Жаҳон банкининг Хитой бўйича минтақавий директори Мартин Райзер 2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси ҳамда уларни хусусийлаштиришнинг трансформатсион таъсири бўйича асосий маърузаларни тақдим этдилар.
Молия вазири Тимур Ишметов ўз маърузасида амалга оширилаётган ишлар тўғрисида гапириб, қуйидагиларни таъкидлади:
- Давлат иштирокидаги йирик корхоналарни бошқаришда бир қатор тизимли муаммолар аниқланди. Улар орасида – мувофиқлаштириш ҳамда соҳаларни ривожлантиришга ва иқтисодиётни диверсификатсиялашга нисбатан тизимли ёндашув етишмаслиги, ортиқча маъмурий тартибга солиш, соғлом рақобат муҳитининг мавжуд эмаслиги, ускуналарнинг юқори эскириши ва беқарор молиявий ҳолати сабабли суст ривожланиш, автоматлаштирилган тизимлар ва замонавий ахборот технологияларининг етарли даражада татбиқ этилмаганлиги. Буларнинг барчаси режалаштирилган ислоҳотларни самарали амалга оширишга ва мамлакатнинг жадал инноватсион ривожланишига тўсқинлик қилмоқда.
Вазиятни яхшилаш учун бир қатор чоралар кўрилмоқда. Трансформатсия қилинадиган йирик давлат корхоналари белгилаб олинган. Иштирокчилар давлат корхоналарининг миллий иқтисодиётни ривожлантиришдаги роли, хорижий давлатларнинг ёндашувлари, муваффақият омиллари ва муаммоларни кўриб чиқишди. Муҳокамалар якунида ушбу йўналишдаги кейинги қадамлар белгилаб олинди.

Прошел международный форум реформированию госпредприятий
27 мая в Ташкенте состоялся международный форум высокого уровня «Трансформация и приватизация государственных предприятий: новый этап экономических реформ».
Он организован Агентством по управлению государственными активами и Всемирным банком. Цель – обсуждение реализуемых реформ, оценка положения дел и задач на будущее. Участниками стали руководители министерств экономического развития и сокращения бедности и финансов Узбекистана, АУГА, представители ВБ, Европейского банка реконструкции и развития, Азиатского банка развития, Международной финансовой корпорации, Международного валютного фонда, Организации экономического сотрудничества и развития, ПРООН, а также государственных предприятий, частного сектора и гражданского общества.
С приветствием к делегатам обратились глава представительства Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли и региональный вице-президент Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Анна Бьерде.
Программу форума открыл заместитель Премьер-министра – министр экономического развития и сокращения бедности Джамшид Кучкаров.
Директор Агентства по управлению государственными активами Акмалхон Ортиков, председатель Торгово-промышленной палаты Адхам Икрамов и региональный директор ВБ по КНР Мартин Райзер презентовали основные доклады о стратегии управления и реформирования предприятий с государственным участием на 2021-2025 годы, а также о трансформационном эффекте их приватизации.
О ведущейся работе рассказал в своем докладе министр финансов Тимур Ишметов. Он отметил:
- Выявлен ряд системных проблем в управления крупными предприятиями с участием государства. Среди них – недостаток координации и системного подхода в вопросах сопряженного развития отраслей и диверсификации экономики, излишнее административное регулирование, отсутствие здоровой конкурентной среды, замедленное развитие из-за высокого износа оборудования и неустойчивого финансового положения, недостаточное внедрение автоматизированных систем и современных информационно-коммуникационных технологий.
Все это препятствует эффективной реализации намеченных реформ и ускоренному инновационному развитию страны. Принимается ряд мер для улучшения ситуации. Определены крупные государственные предприятия, подлежащие трансформации. Участники рассмотрели роль госпредприятий в развитии отечественной экономики, факторы успеха и проблемы, а также ознакомились с подходами зарубежных стран. По итогам обсуждений обозначены следующие шаги в этом направлении.