ЕТТБ ва ХМК “Indorama Agro” лойиҳасини биргаликда молиялаштириш тўғрисида битим имзолади
Жорий йилнинг 27 май куни видеоконференция шаклида Халқаро молия корпорацияси (ХМК) ва Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) томонидан “Indorama Agro” лойиҳасини молиялаштириш тўғрисида Битимни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков, ЕТТБнинг биринчи вице-президенти Ю.Ригтеринк, ХМК вице-президенти Ж.Бейкер ва “Indorama” компаниясининг ижрочи директори А.Лоҳиа иштирок этди.
Лойиҳа Ўзбекистонда барқарор пахта етиштиришни рағбатлантириш ва турмуш даражасини оширишга қаратилган. Ўзбекистон пахта секторига киритилган янги инвестициялар хусусий секторни ривожлантириш ва саноатни модернизация қилишнинг барқарор моделини янада ривожлантиришга хизмат қилади ҳамда пахта етказиб бериш занжиридаги фермерларнинг турмуш шароитларини яхшилаш ва уларга янги кўникма ва технологиялардан фойдаланиш имконини беради.
ХМКнинг “Indorama Agro” (“Indorama Corporation”нинг 100% шўъба корхонаси) томонидан тақдим этилган 60 млн АҚШ доллари миқдоридаги узоқ муддатли қарз маблағлари Ўзбекистоннинг Сирдарё ва Қашқадарё вилоятларида қарийб 50 минг гектар қишлоқ хўжалик ерларини ривожлантиришни молиялаштиришга ёрдам беради. Шу вақтнинг ўзида лойиҳа доирасида Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) 60 млн долларлик узоқ муддатли ва 10 млн долларлик қисқа муддатли қарзни тақдим этмоқда.
Лойиҳани амалга ошириш механизациялашган пахта йиғим-теримини ривожлантиришга ёрдам беради ҳамда ерни текислаш ва сувдан фойдаланиш учун муқобил суғориш тизимларини қўллаш, ўғитларни самарали ишлатишни оптималлаштириш, сув таъминоти ва мелиоратив тизимларини модернизация қилиш ва етиштирилган пахтани қайта ишлаш сифатини яхшилаш ҳисобига компаниянинг экологик ва ишлаб чиқариш кўрсаткичларини сезиларли даражада яхшилайди.
Тадбир давомида Ўзбекистон томони ушбу лойиҳанинг амалга оширилиши йирик хорижий ва халқаро компанияларнинг тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларини жалб этишга туртки бўлишини таъкидлади. Шунингдек, лойиҳанинг ХМК ва ЕТТБ каби халқаро молия институтлари томонидан қўллаб-қувватланиши Ўзбекистон тўқимачилик саноатида пахта етиштиришда энг яхши халқаро амалиётларни жорий этиш ва бу соҳада меҳнат ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг самарали механизмини яратишни назарда тутувчи ислоҳотларнинг муваффақиятини эътироф этади.
ЕТТБнинг биринчи вице-президенти ЕТТБ ва ХМК томонидан Ўзбекистонда хусусий компанияларни молиялаштириш амалиётини қайта тикланиши мамлакат тўқимачилик саноатидаги лойиҳаларни рўёбга чиқаришда иштирок этиш учун бошқа халқаро молия институтларини жалб этиши мумкинлигини маълум қилди.
ХМК вице-президенти ХМК инвестициялари “Indorama Agro”га замонавий технологиялар ёрдамида пахта ишлаб чиқариш ва қайта ишлашни йўлга қўйишга ёрдам беришини, бу эса ўзбек тўқимачилигининг халқаро экологик ва ижтимоий стандартларга мувофиқлигини таъминланишини таъкидлади.
“Indorama Agro” компанияси раҳбарияти таъкидлашича, компаниянинг бундан кейинги мақсади жаҳон стандартлари ва халқаро брендларининг талабларига мувофиқ пахта ва бошқа қишлоқ хўжалиги экинларини етиштиришдан иборат.
Маросим якунида томонлар Ўзбекистонда хусусий секторни молиялаштириш соҳасидаги ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича режаларни белгилаб олдилар.

ЕБРР и МФК подписали соглашение о совместном финансировании проекта «Indorama Agro»
27 мая текущего года в формате видеоконференции состоялась церемония подписания Соглашения о финансировании проекта компании «Indorama Agro» Международной финансовой корпорацией (МФК) и Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР).
В церемонии приняли участие заместитель Премьер - министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, первый вице-президент ЕБРР Ю.Ригтеринк, вице-президент МФК Дж.Бейкер и исполнительный директор компании «Indorama» А.Лохиа.
Проект направлен на продвижение устойчивого производства хлопка и повышения уровня жизни в Узбекистане.  Новые инвестиции в хлопковый сектор Узбекистана будут способствовать дальнейшему развитию устойчивой модели развития частного сектора и модернизации отрасли, одновременно улучшая условия жизни фермеров в цепочке поставок хлопка и предоставляя им доступ к новым навыкам и технологиям.
Долгосрочный заем МФК в размере 60 млн долларов США, предоставляемый «Indorama Agro» (100-процентной дочерней компанией «Indorama Corporation»), поможет профинансировать развитие около 50 тысяч гектаров сельскохозяйственных земель в Сырдарьинской и Кашкадарьинской областях Узбекистана. Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) в рамках проекта предоставляет параллельный долгосрочный заем в размере 60 млн долларов и краткосрочный заем в размере 10 млн долларов.
Реализация проекта будет способствовать развитию механизированной уборки хлопка и значительно улучшит экологические и производственные показатели компании за счет нивелирования рельефа и использования альтернативных ирригационных систем для оптимизации водопользования, эффективного применения удобрений, модернизации систем водоснабжения и мелиорации и повышения качества переработки выращиваемого хлопка.
В ходе мероприятия узбекской стороной было отмечено, что реализация данного проекта станет импульсом для привлечения прямых иностранных инвестиций крупных зарубежных и транснациональных компаний, а его поддержка такими международными финансовыми институтами как МФК и ЕБРР является признанием успеха проводимых реформ в текстильной промышленности Узбекистана, подразумевающих внедрение лучших международных практик в выращивании хлопка и создание эффективного механизма защиты трудовых прав в данной сфере.
Первый вице-президент ЕБРР озвучил, что возобновление практики финансирования частных компаний в Узбекистане со стороны ЕБРР и МФК позволит привлечь другие международные финансовые институты к участию в реализации проектов в текстильной отрасли страны.
Вице-президент МФК подчеркнула, что инвестиции МФК помогут «Indorama Agro» наладить производство и переработку хлопка с использованием современных технологий, что позволит обеспечить соответствие узбекского текстиля международным экологическим и социальным стандартам.
Руководством компании «Indorama Agro» было отмечено, что дальнейшая цель предприятия – выращивание хлопка и других сельскохозяйственных культур в соответствии с мировыми стандартами и требованиями мировых брендов.
По итогам церемонии стороны наметили дальнейшие планы по расширению сотрудничества в области финансирования частного сектора в Узбекистане.