2021 йилнинг 26 май куни Ўзбекистон Республикаси делегатсияси раҳбари сифатида Ашхобод шаҳрига амалий ташриф билан келган Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов томонидан қабул қилинди.
Вазир Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг самимий сўзлари ва эзгу тилакларини етказди. Учрашувда олий даражадаги ташрифлар доирасида эришилган келишувларнинг ижроси юзасидан фикр алмашилди. Икки томонлама алоқалар ва минтақавий ҳамкорликка доир долзарб масалалар кўриб чиқилди. Савдо, инвеститсиялар, саноат кооперацияси, транспорт, энергетика, машинасозлик, енгил саноат ва озиқ-овқат саноати, қишлоқ ва сув хўжалиги соҳаларида мавжуд салоҳиятдан янада тўлиқ фойдаланиш зарурлиги таъкидланди. Музокаралар чоғида томонларни қизиқтирган бошқа масалалар ҳам муҳокама қилинди.

2021-05-26 | Политика
26 мая 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший в г.Ашхабад с рабочим визитом во главе делегации Республики Узбекистан, был принят Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
Министр передал искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Узбекистана Шавката Мирзиёева. На встрече состоялся обмен мнениями о ходе практической реализации договоренностей, достигнутых в рамках визитов на высшем уровне.  Рассмотрены актуальные аспекты двусторонней повестки и регионального взаимодействия. Подчеркнута необходимость более полного использования имеющегося потенциала в области торговли, инвестиций, промышленной кооперации, прежде всего в транспорте, энергетике, машиностроении, легкой и пищевой промышленности, сельском и водном хозяйстве. В ходе переговоров обсуждены и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.