“Беш ташаббус ҳаракати” доирасида Тошкент шаҳри ёшлари билан очиқ мулоқот бўлиб ўтди
22 май куни “Беш ташаббус ҳаракати” тадбири доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Тошкент шаҳри ёшлари билан очиқ мулоқот тарзида учрашув ўтказди.
Тадбирда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Ташқи ишлар вазирлиги, бир қатор тижорат банклари раҳбарияти ҳамда Тошкент шаҳар ҳокимлигининг инвестициялар ва ташқи савдо масалалари бўйича масъул вакиллари қатнашди.
Учрашув давомида ёшлар фаолияти ва тадбиркорликни ривожлантириш масалалари, шунингдек, ёшлар ва давлат ҳокимияти органлари ўртасида бевосита мулоқот ўрнатиш механизмлари муҳокама қилинди.
Ёшларни иш билан таъминлашда қўллаб-қувватлаш бўйича ишлаб чиқилган меҳанизмлар, лойиҳа ва стартапларни амалга ошириш жиҳатлари ҳамда ёшларни ижтимоий йўналтирилган ташаббусларга жалб этиш орқали бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида батафсил маълумот берилди.
Давлат раҳбарининг қарорига мувофиқ яқин келажакда мамлакатимизнинг ҳудудларида 936 гектар умумий майдонда 219 ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ташкил этилиши маълум қилинди. Ушбу ташаббус ҳисобига ёшлар учун ишлаб чиқариш майдонларини яратиб, ёшлар томонидан ишлаб чиқариш жараёнига инновация ва истиқболли ғоялар жорий этилиши ва тижоратлаштириши учун шароит яратиш, шунингдек, ишсиз, жумладан, “Ёшлар дафтари”га киритилган ёшларни иш билан таъминлаш режалаштирилган. Шунингдек, ушбу мақсадлар учун Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузурида ёш тадбиркорларнинг бизнес ғоялари ва стартапларини молиялаштирувчи Ёш тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш жамғармаси ташкил этилгани ва фаолият юритаётгани маълум қилинди.
Йиғилиш иштирокчиларига ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ҳудудида ер участкалари олиш тартиби, лойиҳаларни молиялаштириш механизмлари ва ёшлар тадбиркорлигини давлат томонидан қўллаб-қувватланишининг бошқа амалий жиҳатлари ҳақида батафсил маълумот берилди.
Очиқ мулоқот чоғида ёшлар вакиллари ўз лойиҳаларини амалга оширишда дуч келган муаммолар, жумладан, бизнес юритиш тажрибаси, касбий билимларнинг етишмаслиги, молиявий ресурсларга, ер участкаларига, бино ва иншоотларга эҳтиёжнинг мавжудлиги, бюрократик тўсиқлар учраб тургани ва бошқа омиллар ҳақида сўзлаб бериш имконига эга бўлишди. Бевосита учрашув давомида аниқланган масалалар таҳлил этилгач, вазирлик, идора, тижорат банклари ва Тошкент шаҳар ҳокимлиги раҳбарларига уларни ҳал этиш чораларини кўриш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди. Шунингдек, йиғилиш иштирокчилари ўзларини қизиқтирган мавзулар юзасидан саволлар бериш ва атрофлича маълумот олиш имкониятига эга бўлдилар.

Открытый диалог с молодежью г.Ташкента в рамках «Движения пяти инициатив»
22 мая в рамках мероприятия «Движение пяти инициатив» заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате открытого диалога провел встречу с молодежью г.Ташкента.
В мероприятии также приняли участие руководство Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства иностранных дел, ряда коммерческих банков, а также представители администрации г.Ташкента, ответственные за сферу инвестиций и внешней торговли.
В ходе встречи были обсуждены вопросы развития молодежной деятельности и предпринимательства, а также рассмотрены механизмы налаживания прямого диалога молодежи с органами государственной власти.
Была представлена подробная информация о разработанных механизмах поддержки молодежи в трудоустройстве, аспектах реализации проектов и стартапов, а также проводимой работе по организации содержательного досуга молодежи путем ее привлечения к участию в социально ориентированных инициативах.
Было озвучено, что в соответствии с решением Главы государства в регионах страны на общей территории в 936 гектаров в ближайшей перспективе будет создано 219 молодежных промышленных и предпринимательских зон. За счет данной инициативы планируется создать для молодежи производственные площадки, на которых они смогут заняться внедрением инноваций и перспективных идей в производственный процесс и их коммерциализацией, а также трудоустроить незанятую молодежь, в том числе включенную в «Молодежную тетрадь». Также было озвучено, что в данных целях при Министерстве инвестиций и внешней торговли создан и функционирует Фонд поддержки молодых предпринимателей, финансирующий бизнес-идей и стартапов молодых предпринимателей.
Участникам встречи была предоставлена подробная информация о процедурах получения земельных участков на территории молодежных промышленных и предпринимательских зон, механизмах выделения финансирования проектов, и других практических аспектах государственной поддержки молодежного предпринимательства.
В ходе открытого диалога представители молодежи получили возможность озвучить ряд проблем, с которыми они столкнулись в реализации собственных проектов, среди которых недостаток опыта в ведении бизнеса, недостаточный уровень профессиональных знаний, потребность в финансовых ресурсах, земельных участках, зданиях и сооружениях, наличие бюрократических барьеров и другие факторы. После анализа выявленных вопросов непосредственно в ходе встречи руководителям министерств, ведомств, коммерческих банков и администрации г.Ташкента были даны адресные поручения принять меры по их решению. Также участники встречи смогли задать вопросы и получить исчерпывающую информацию по интересующим темам.