19-20 май кунлари Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида вазирнинг биринчи ўринбосари Илҳом Норқулов ва вазирликнинг бошқа вакилларининг (PwC) ҳамкори Михаил Магрилов бошчилигидаги ПриcеwатерҳоусеCооперс (PwC) делегацияси билан Тошкент вилоятини ривожлантириш стратегияси ва ижтимоий ҳимоя соҳаси йўналишлари тартиби бўйича ҳамкорликни муҳокама қилиш мақсадида учрашув бўлиб ўтди.
Шунингдек, учрашувда Россиянинг PwC инфратузилмаси ва лойиҳасини молиялаштириш бўйича директори, амалиёт раҳбари Сергей Лузан, бошқарувчи ҳамкор, PwCнинг Ўзбекистондаги бизнес-консултатсия амалиёти раҳбари Абдулҳамид Мўминов ва бошқа мутахассислар иштирок этишди.
Маълумот учун: PricewaterhouseCoopers International Limited компанияси консалтинг ва аудит соҳасидаги халқаро компаниялар тармоғи бўлиб, уларнинг ҳар бири мустақил юридик шахс ҳисобланади. Бренд 160 йилдан ортиқ вақт мобайнида мавжуд бўлиб, тўртта аудиторлик компаниясининг бир қисми ҳисобланади.
Томонлар атроф-муҳит, ижтимоий ва корпоратив бошқарув, меҳнат унумдорлигини ошириш, ишсизлик даражасини пасайтириш ва яширин иқтисодиёт масалаларини муҳокама қилдилар. Шунингдек, янги лойиҳа “Тошкент вилояти ЯҲМ нинг ўсиши” кўриб чиқилди, унинг асосий мақсади минтақанинг иқтисодий стратегиясини ишлаб чиқишдан иборат.
У минтақанинг иқтисодиётини халқаро қиймат занжирларига интеграция қилиш, кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш, иш билан бандлик ва меҳнат унумдорлиги ўсишини таъминлаш, "яширин иқтисодиёт" улушини камайтириш ва бюджетга солиқ тушумини ошириш, маҳаллий ва халқаро бозорларда (шу жумладан ДХШ) инвеститсияларни жалб қилиш, транспорт ва трансплантатсия инфратузилмасини такомиллаштириш каби вазифаларни ўз ичига олади.
Учрашув давомида томонлар ижтимоий ҳимоя соҳасида мумкин бўлган ҳамкорлик йўналишлари ва уларнинг тўланиш тартиби ҳамда асосий йўналишларининг моделлари билан танишиб ўтдилар. Шу билан бирга ушбу дастур орқали кўзда тутилган истиқболлар ва натижалар бўйича муҳокамалар бўлиб ўтди.
Учрашув якунида томонлар ижтимоий-иқтисодий ривожланиш соҳасидаги истиқболлари белгилаб олинди ва томонлар ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлашга тайёр эканликларини билдирдилар.

Встречи с делегацией компании PricewaterhouseCoopers
19-20 мая в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялись встречи первого заместителя министра Ильхома Норкулова и других сотрудников с делегацией компании PricewaterhouseCoopers (PwC) во главе с партнером PwC Михаилом Магриловым. Целью было обсудить сотрудничество по стратегии развития Ташкентской области и порядок возможных направлений сотрудничества в сфере социальных обеспечений.
Среди гостей также были директор, руководитель практики инфраструктурного и проектного финансирования PwC в России Сергей Лузан, управляющий партнер, руководитель практики бизнес-консультирования PwC в Узбекистане Абдулхамид Муминов и другие специалисты.
Для информации: PricewaterhouseCoopers International Limited - международная сеть компаний в области консалтинга и аудита, каждая из которых является самостоятельным юридическим лицом. Бренд существует на протяжении более 160 лет и входит в так называемую большую четверку аудиторских компаний.
Стороны обсудили вопросы экологического, социального и корпоративного управления, повышение производительности труда, сокращение уровня безработицы и теневой экономики. Рассмотрен новый проект «Рост ВРП Ташкентской области», основная цель которого – разработка экономической стратегии региона.
Он включает такие задачи, как интеграция экономики области в международные цепочки создания добавленной стоимости, развитие малого и среднего предпринимательства, обеспечение роста занятности и производительности труда, снижение доли «теневой экономики» и повышение налоговых поступлений в бюджет, привлечение инвестиций на локальном и международном рынках (в том числе ГЧП), улучшение транспортной и пересадочной инфраструктуры.
В ходе встречи стороны ознакомились с возможными направлениями сотрудничества в области по социальному обеспечению и порядком их выплаты, а также моделями основных направлений. Также были обсуждены ожидаемые перспективы и результаты программы.
По итогам встречи стороны определили перспективы социально-экономического развития и выразили готовность к дальнейшему укреплению сотрудничества.