19-20 май кунлари Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида вазирнинг биринчи ўринбосари Илҳом Норқулов ва вазирликнинг бошқа вакилларининг (PwC) ҳамкори Михаил Магрилов бошчилигидаги ПриcеwатерҳоусеCооперс (PwC) делегацияси билан Тошкент вилоятини ривожлантириш стратегияси ва ижтимоий ҳимоя соҳаси йўналишлари тартиби бўйича ҳамкорликни муҳокама қилиш мақсадида учрашув бўлиб ўтди.
Шунингдек, учрашувда Россиянинг PwC инфратузилмаси ва лойиҳасини молиялаштириш бўйича директори, амалиёт раҳбари Сергей Лузан, бошқарувчи ҳамкор, PwCнинг Ўзбекистондаги бизнес-консултатсия амалиёти раҳбари Абдулҳамид Мўминов ва бошқа мутахассислар иштирок этишди.
Маълумот учун: PricewaterhouseCoopers International Limited компанияси консалтинг ва аудит соҳасидаги халқаро компаниялар тармоғи бўлиб, уларнинг ҳар бири мустақил юридик шахс ҳисобланади. Бренд 160 йилдан ортиқ вақт мобайнида мавжуд бўлиб, тўртта аудиторлик компаниясининг бир қисми ҳисобланади.
Томонлар атроф-муҳит, ижтимоий ва корпоратив бошқарув, меҳнат унумдорлигини ошириш, ишсизлик даражасини пасайтириш ва яширин иқтисодиёт масалаларини муҳокама қилдилар. Шунингдек, янги лойиҳа “Тошкент вилояти ЯҲМ нинг ўсиши” кўриб чиқилди, унинг асосий мақсади минтақанинг иқтисодий стратегиясини ишлаб чиқишдан иборат.
У минтақанинг иқтисодиётини халқаро қиймат занжирларига интеграция қилиш, кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш, иш билан бандлик ва меҳнат унумдорлиги ўсишини таъминлаш, "яширин иқтисодиёт" улушини камайтириш ва бюджетга солиқ тушумини ошириш, маҳаллий ва халқаро бозорларда (шу жумладан ДХШ) инвеститсияларни жалб қилиш, транспорт ва трансплантатсия инфратузилмасини такомиллаштириш каби вазифаларни ўз ичига олади.
Учрашув давомида томонлар ижтимоий ҳимоя соҳасида мумкин бўлган ҳамкорлик йўналишлари ва уларнинг тўланиш тартиби ҳамда асосий йўналишларининг моделлари билан танишиб ўтдилар. Шу билан бирга ушбу дастур орқали кўзда тутилган истиқболлар ва натижалар бўйича муҳокамалар бўлиб ўтди.
Учрашув якунида томонлар ижтимоий-иқтисодий ривожланиш соҳасидаги истиқболлари белгилаб олинди ва томонлар ҳамкорлик алоқаларини янада мустаҳкамлашга тайёр эканликларини билдирдилар.

Meetings with the delegation of the PricewaterhouseCoopers Company
On May 19 and 20, at the Ministry of Economic Development and Poverty Reduction the First Deputy Minister Ilkhom Norkulov met with a delegation from PricewaterhouseCoopers (PwC) headed by PwC partner Mikhail Magrilov. The aim was to discuss cooperation on the development strategy of the Tashkent region and the order of possible areas of cooperation in the field of social security.
Among the guests were Sergey Luzan, Director, Head of Infrastructure and Project Finance Practice at PwC Russia, Abdulhamid Muminov, Managing Partner, Head of PwC Business Consulting Practice in Uzbekistan, and other specialists.
For reference: PricewaterhouseCoopers International Limited is an international network of consulting and audit companies, each of which is a separate legal entity. The brand has existed for over 160 years and is included in the so-called Big Four of audit companies.
The parties discussed issues of environmental, social and corporate governance, increasing labor productivity, reducing unemployment and the shadow economy. A new project "Growth of the GRP of the Tashkent region" was considered, the main goal of which is to develop an economic strategy for the region.
It includes such tasks as the integration of the regional economy into international value chains, the development of small and medium-sized businesses, ensuring the growth of employment and labor productivity, reducing the share of the “shadow economy” and increasing tax revenues to the budget, attracting investment in the local and international markets ( including PPP), improvement of transport and transfer infrastructure.
During the meeting, the parties got acquainted with possible areas of cooperation in the field of social security and the procedure for its payment, as well as models of the main areas. The expected prospects and results of the program were also discussed.
Following the meeting, the parties identified the prospects for socio-economic development and expressed their readiness to further strengthen cooperation.